Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kompresor dynamiki w jesiennej odsłonie
#36
(17-02-2019, 03:38 PM)George napisał(a): Kolego Henryku,

Tym razem chodziło mi o płytkę kompresora. Nikt jeszcze tego nie uruchomił. Nie wiemy czy jest O`K.

Na jakiś raport z przeprowadzonych  badań mixerów też liczę, bo z tego co pamiętam, to chyba taki był deal.

73
George sp5rzm

Płytki  kompresora szybko nie uruchomię, ponieważ nie mam scalaków w werskji SMD. Prototyp był kiedyś w pełni sprawdzony i na pasmach uzyskał dobre rezenzje. Wszelkie prace z lutownicą niezależnie od posiadanych elementów ruszą dopiero na wiosnę.

Na ten moment wklejam obiecany projekt mojego szybkiego kompresora wykonanego na piechotę. Kompresor cechuje się bardzo czystą wyrazistą modulacją. Wadą tego układu jest konieczność dobierania tranzystorów BF245A. Sposób dobierania opisany na schemacie. Nie polecam stosowania BF245B lub BF245C - mają za duże napięcie progowe, co wymaga zmiany wartości rezystora R11 i być może zwiększenia napięcia zasilania. Ten kompresor dedykuję wszystkim kolegom budującym urządzenia QRP. Dzięki wyrazistej modulacji zasięg stacji wyraźnie wzrasta pod warunkiem jednak, że całe urządzenie pracuje bardzo liniowo i ma prawidłowo ustawioną częstotliwość BFO w stosunku do filtru. Kompresor można też zastosować w urządzeniach homodynowych, a nawet do urządzeń fabrycznych. Tu przydałoby się zaprojektować inną płytkę na bardziej nowoczesnych i miniaturowych elementach SMD mieszczącą się w obudowie mikrofonu.



Schemat:

.pdf   kompresor v.1.pdf (Rozmiar: 23.65 KB / Pobrań: 367)

Rysunek płytki w skali 2:1

.pdf   kompr. dyn.SP2JQR v.1 płytka skala 2.pdf (Rozmiar: 22.33 KB / Pobrań: 364)

Nazwy elementów na płytce otwierają się po najechaniu w projekcie  myszą. Tranzystory BF245A wstawiałem do podstawek, ze względu na konieczność dobierania.
Projekt Lay:

.rar   kompresor dynamiki.rar (Rozmiar: 15.49 KB / Pobrań: 298)
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Kompresor dynamiki w jesiennej odsłonie - przez George - 10-11-2018, 10:24 AM
RE: Kompresor dynamiki w jesiennej odsłonie - przez SP2JQR - 19-02-2019, 11:50 AM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości