Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TRX CW 5 pasm nowa konstrukcja
#11
Temat nieco posunął się do przodu. Zmontowane jest PA i LPF w obudowie, wykonany i uruchomiony jest moduł logiki i sterowania pasmami. Aktualnie czekam na dostawę tulejek dystansowych by dało się poskręcać środek w całość. Pozostanie dużo połączeń montażowych w środku obudowy.... cdn.

Widok na tylną ściankę

   

Montaż w środku z ekranami wewnętrznymi

   

Tak powinien się prezentować cały zestaw TRX+ATU+zasilacz (do wydrukowania osłony na wyświetlacze)

   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#12
(28-03-2023, 09:37 AM)sp9lvz napisał(a): Temat nieco posunął się do przodu. Zmontowane jest PA i LPF w obudowie, wykonany i uruchomiony jest moduł logiki i sterowania pasmami. Aktualnie czekam na dostawę tulejek dystansowych by dało się poskręcać środek w całość. Pozostanie dużo połączeń montażowych w środku obudowy.... cdn.

Widok na tylną ściankę



Montaż w środku z ekranami wewnętrznymi



Tak powinien się prezentować cały zestaw TRX+ATU+zasilacz (do wydrukowania osłony na wyświetlacze)
Piotrze,

Oprócz zapału i ciekawych osiągnięć konstrukcyjnych podziwiam u Ciebie ten porządek na stole.. U mnie z tym jest kiepsko.
Odpowiedz
#13
Montażu trwa, pozostało jeszcze zrobić połączenia między modułami.
   
   
   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#14
Montaż ukończony, pierwsze łączności testowe zaliczone w Zawodach QRP Twardzickiego maj'23. W dniu 1 maja 2023 łączność z LU1JIC w paśmie 28 Mhz.


Załączone pliki Obrazki
       
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#15
Temat zamknięty, transciver wykonany w całości zgodnie z założeniami. Prace nad konstrukcją trwały 3 miesiące.
Krótkie podsumowanie: układ oparty o syntezę na SI5351, sterowanie z Arduino Nano, program wg VK3HN,  trx tylko cw, 5 pasm 80m-10m, w Rx zostały użyte SL6440 (mieszacz), MC1350 wzmacniacz p.cz., UL1042 demodulator, UL1497 wzmacniacz m.cz., nadajnik: sygnał direct CW z syntezy, wzmacniany we wzmacniaczu tranystorowym z 2xRD16HHF w stopniu końcowym.


Załączone pliki Obrazki
       
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#16
Testy odbioru w paśmie 21Mhz i test porównawczy do odbioru na Ftdx10:

https://youtu.be/s15IvkGP6ZY

https://youtu.be/8I8pIlRYgdc
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#17
Piotr, wydaje mi się, że są zniekształcenia przy działaniu ARW w nowym TRX-ie. W każdym bądź razie lubię jak nieco inaczej chodzi ARW, chyba że ten nagrany fragment nie odzwierciedla tego, co faktycznie słychać ....

Pozdrawiam,

W.
Odpowiedz
#18
Witaj Wojtku. Telefon + głośnik zawsze coś zniekształca i nie odzwierciedla rzeczywistości ja standardowo słucham na słuchawki. Druga sprawa, to taka, że u mnie ARW jest pobierane z sygnału m.cz. ale zupełnie innym torem niż tor sygnału audio - są rozdzielone na samym demodulatorze UL1042 i każdy sygnał idzie z innego wyjścia układu (wyjścia pin 2 i 3). W torze audio mam dodatkowe filtry dolnoprzepustowe - czego nie uwzględnia ARW... dla tego może być słyszana nieco inna praca automatyki w stosunku do tego co słychać w głośniku (słuchawkach). Kolejny problem jest taki że MC1350 w p.cz. ma dosyć krótką i nie liniową charakterystykę regulacji ARW co powoduje problem w realizacji prawidłowej pracy automatyki. Troszkę przesadziłem w filtrowaniu audio w m.cz. i nie do końca mi się podoba brzmienie sygnału cw (brak wyższych harmonicznych). Ze względu na bardzo kompaktowe upakowanie całości w obudowie na razie nie chce mi się już tego rozbierać i zmieniać elementy.
Ogólnie jestem zadowolony z tego co wyszło, a zostało zrealizowane na starych komponentach, na których było realizowanych wiele już publikowanych konstrukcji (MC1350, UL1042, UL1497). Dużo czasu spędziłem na optymalizacji szumów toru RX, zmieniając sposób sprzężenia poszczególnych bloków, inaczej niż w dostępnych publikacjach. Na ucho szum RX jest o połowę mniejszy niż w "standardowych rozwiązaniach".
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#19
Teraz wszystko się rozjaśniło. Zastanawiałem się właśnie dlaczego nie ma w sygnale wyższych składowych.

W.
Odpowiedz
#20
Otworzyłem obudowę.... hi,... zrobiłem małą modyfikację i zmniejszyłem nieco przycięcie ARW,... audio się "wyostrzyło"... przyjemniej się słucha, niestety kosztem nieco większego szumu. Szum jest jednak słyszalny tylko w słuchawkach w głośniku nie jest odczuwalny.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości