Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TRANSFORMATORY W.CZ. DO PA
#41
Do mnie doszedł komplet chiński, sprawdzimy ich rdzenie i rurki... MRF z wylutu to może oryginał? Drobne elementy już polutowane, zostało klika drobiazgów...

   
   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#42
Nie chwal mnie Drogi Piotrze ja i tak wiem, ze jestem kiepskim amatorem. Zdjecia same ustalily na stronie swoja kolejnosc...

Pozdrawiam
Odpowiedz
#43
Piotrze, ciekaw jestem wyników.
Chyba z Chin przyleciał samolot lub nasza poczta trochę odżyła bo dostarczono do mnie cztery przesyłki
zamówione 1 kwietnia w tym nano VNA i parę SL1640C.

73, Mietek
Odpowiedz
#44
W wolnej chwili będę montował,.....daj link na te SL1640,... nano VNA mam - bardzo fajna zabawa nim jest.... szkoda że takie malutkie
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#45
https://www.ebay.com/itm/1PCS-SL1640C-DI...2749.l2648
Odpowiedz
#46
Pierwszy test Chińskiego PA zaliczony. Przy sterowaniu ok 5W z FT817 oddaje ok. 60W od 3,5 Mhz i do 50W na 28 Mhz, na 50 MHz 30W przy zasilaniu 13,8V i prądzie do 8A. Wg. opisu przy 16V ma oddawać 100W i pobierać 12A, myślę że chyba tych parametrów nie osiągnie. Prąd spoczynkowy był ustawiony na 200mA. Tranzystor nawet się nie grzeje, więcej się grzeją rezystory w sprzężeniu. Nie wzbudza się, test był robiony na sztucznym obciążeniu, ale na 3,5 MHz też na antenie i jest ok. Jeśli ma pracować z zasilania 13,8V to można by sprawdzić większym wysterowaniem i oglądnąć sygnał na wyjściu.... Sprawdzę go na Plesseyu, tam mam 7W na 3,5 MHz.

   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#47
Szybka robota.
Ciekaw jestem jakości sygnału.
Jaki jest  opornik na wyjściu transformatora wejściowego? 22 omy?

73, Mietek
Odpowiedz
#48
Wg. schematu ma być 27Ω, ale wg. kolorów jest 22Ω, nie mierzyłem. Test 2 - sprawdziłem jeszcze wpływ prądu spoczynkowego na moc, jak jest powyżej 200mA do 300 mA to moc rośnie na 80m do faktycznie 80W outp., ale na 28 Mhz jest dalej tylko nieco ponad 50W przy zasilaniu 13,8V (prąd do 10A). Niestety przy prądzie 300mA już zaczyna się podwzbudzać. Sygnał osłuchowo na drugim odbiorniku jest bardzo dobry i nie sieje po paśmie. Na oscyloskopie jeszcze nie oglądałem. Zastanawiam się jeszcze nad dołożeniem kondensatora pomiędzy drenami bo takowego nie ma w układzie, dla zminimalizowania tego podwzbudzania przy wyższym prądzie spoczynkowym.

   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#49
Przyczyną podwzbudzania może być czasem przekaźnik. Trzeba zmierzyć pojemności pasożytnicze między wejściem a wyjściem.
Lepsze rezultaty uzyskuje się stosując dwa oddzielne przekaźniki, separacja zasilania cewek i blokowanie uzwojeń elektromagesów kondensatorami.
Zwykle na KF przekaźniki nie robią problemów, ale czasem może się zdarzyć wyjątek.
Ważne jest też w jaki sposób jest doprowadzone w.cz. do przekaźnika. Zastosowanie drutów zamiast koncentryków może doprowadzić do znacznego obniżenia mocy na wyższych pasmach - nawet więcej niż o połowę.
Podwyższenie prądu spoczynkowego powoduje wzrost wzmocnienia i liniowości.
Nie wolno likwidować podwzbudzeń przez obniżanie prądu spoczynkowego, gdyż prowadzi to do obniżenia liniowości, a podwzbudzenia na dużym sygnale w sposób niesłyszalny uchem (widoczny na innych częstotliwościach) i tak mogą się pojawić.
Właściwym sposobem likwidacji wzbudzeń jest zmiana konstrukcji i dobór elementów.
Budując prototypy wzmacniaczy wręcz należy ustawić duży prąd spoczynkowy, aby tego typu mankamenty wyszły na jaw i od razu można było dzięki temu zacząć zmieniać układ.
Jeśli PA podwzbudza się na UKF to dobrze robią niewielkie kondensatory od drenów do masy 47-330pF. Dwójniki bramka-dren też są wskazane.
Jeśli natomiast PA wzbudza się na KF w pobliżu używanej częstotliwości to należy zająć się pasożytniczym sprzężeniem z wyjścia do wejścia i właściwym prowadzeniem mas oraz blokowaniem zasilania.
Prowadzenie mas we wzmacniaczach jest kluczowe. Najłatwiej jest dać laminat dwustronny, gdzie jedna z powierzchni jest cała masą.

Osobnym tematem jest neutralizacja, ale stosuje się ją tylko w przypadku użycia tranzystorów z dużymi pojemnościami bramka-dren.
Odpowiedz
#50
Wzmacniacz ostatecznie uruchomiony gotowy do zastosowania, bez wzbudzeń z prądem spoczynkowym 300mA.
Z mocą wyjściową nie dało się wiele zrobić, na 28 Mhz jest outp. 50W, na 1,8 Mhz 100W, na 3,7 Mhz 80W, na 14 Mhz 60W... przy mocy sterującej 5W i zasilaniu 13,8V. Sterowałem z FT817, przy pomiarze SWR w FT817 (czyli wejście PA) na wszystkich pasmach 1:1-1:1,2. Myślałem, żeby dołożyć tłumik na wejście i sterować większą mocą, ale chyba nie ma sensu.
Poprawki w układzie - dodałem elementy:
- kondensatory 2 x 150pF/1kV z drenów do masy (z wykorzystaniem istniejących padów lutowniczych na płytce),
- kondensatory blokujące 100nF przy stabilizatorze 5V (wej/wyj),
- kondensator 100nF blokujący cewkę przekaźnika,
- kondensator 100nF w zasilaniu płytki,
- zwiększyłem ilość zwoi w dławiku zasilania do 5 zw.

   

Odsłuchowo sygnał jest bardzo czysty na wszystkich pasmach (przy teście z antenami 80m, 40m, 20m, 10m)

Widma sygnałów z powyższymi mocami 3,7 Mhz - 80W, 28Mhz - 50W (nośne FM). Pomiary bez filtru wyjściowego wprost po wzmacniaczu.


   
   
   
[attachment=730]
   
   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości