Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teamaty antenowe
#1
Tu ciągniemy tematy antenowe o antenach, sposobach wieszania i czasami ukrywania...

Poniżej jest treść postów przeniesionych z innego wątku, które były przed założeniem bieżącego wątku o antenach 16 października
......
Piotr
Bez dobrej anteny nawet najlepszy odbiornik nic nie będzie słyszał. Na teraz do podwieszania anten wykorzystuję dom, drzewo i wędkę. Deltę na 20m mam rozciągnięta od budynku do drzewa, na drzewie mam zawieszone roli do szybkiego naciągu anten. Zasilanie delty od dołu. Niestety przy takim zawieszeniu antena jest dosyć nisko nad ziemią, ale to jak słuchać nie przeszkadza. Bardzo tanie wykonanie skutecznej anteny. Na 80m mam dipol 2x20m z symetryzatorem od drzewa, poprzez komin na drugą stronę działki do wędki w płocie. Na zimę planuję powiesić jeszcze antenę na 40m. W wersji blokowej stawiałem tyczkę z tworzywa na dachu i rozciągałem na niej pętlę w formie rombu z zasilaniem od dołu, druga wersja trochę gorsza to wędka z balkonu (ja miałem na 2 piętrze), a na wędce podwieszałem trójkąt, zasilany z boku od balkonu (mniej skuteczna na DX).


George
Pozwolę sobie na pewną uwagę dotyczącą przepisów związanych ze stawianiem anten na dachach wielorodzinnych budynków. Gdybym się w jakimś aspekcie mylił, to proszę o skorygowanie mojej wypowiedzi. Uważam, że przepis zabraniający wieszania anten pomiędzy budynkami jest krótko mówiąc nie trafiony. Komu może przeszkadzać jakiś drut skoro wisi wysoko i znalazł się tam za zgodą właścicieli obiektów? Domyślam się, że to jest raczej "równanie" do przysłowiowego europejskiego ogórka czy banana. Są ludzie dla których poprawność polityczna jest niczym religia. Bardzo przepraszam za swój ostry komentarz ale stoi za tym przekonanie, że wielu z naszych Kolegów rezygnuje z krótkofalarstwa tylko dlatego, że natrafiają na bariery uniemożliwiające ustawienie anteny. Decydenci, wprowadzający podobne ograniczenia nie przejmują się tym, że krótkofalowcy są ludźmi niezwykle kreatywnymi, i że należą oni do tej części społeczeństwa, której jeszcze coś się robić chce. Przykra to tendencja ale nie dotyczy ona tylko Polski. W skrócie można problem ująć: "niech się wieś spali ale porządek musi być".

Piotr
Jak jest teraz nie wiem, ale ja nic takiego nie słyszałem by był jakiś przepis, żeby nie wolno było wieszać anten między blokami??? Sam miałem dipol na 80m między blokami. Ale teraz to już przeszłość. U siebie mogę robić różne eksperymenty antenowe i nikt nie zabrania. Tak dla ciekawostki dopasowanie delty na 20m - balun 1:4 symetryzujący, do anteny idzie specjalny przewód symetryczny. Antena, pomimo, że nisko wisi ma w całym pasmie SWR poniżej 1:1,3.
Piotr
Wg. mojej wiedzy to zgody architekta wymagana jest w przypadku naruszenia konstrukcji dachu np. postawienie masztu na trwale związanego z dachem pow. 3m, a nie przypięty drut antenowy do elementu dachu bez względu na jego długość, czy rura na antenę na opasce kominowej do 3m. Dla konstrukcji powyżej 3 m potrzebne jest zgłoszenie budowlane. Ale nie dla dipola jako anteny, który może mieć 40m między blokami. Ja robiłem obiekt budowlany na zgłoszenie i dokumenty nie wymagały podbicia nikogo z uprawnieniem, sam wykonałem całą dokumentację. Żaden architekt ci się nie przyczepi jak doczepisz coś takiego do dachu. Nie przesadzaj. Tu jest potrzebna jest tylko zgoda właściciela budynku. Ja takie zgody załatwiałem osobiście z Zarządzie Spółdzielni i nigdy nie maiłem problemu z postawieniem anteny.

Piotrze,

Zgody na wystawienie różnych anten już od dawna posiadam. Nawet mam jedną na dachu ale nie jestem z niej zadowolony. Aktualnie kompletuję elementy masztu do rozciągnięcia półfalowego dipola na 80 m . Kiedyś pokażę zdjęcia, bo na razie jestem paskudnie przeziębiony i na dach mnie jakoś nie ciągnie.. Wątek instalowania anten rozwinąłem raczej jako problem naszych Kolegów, a nie własny. Cieszę się, że nie masz takich ograniczeń jak np. Wiesław.
George

Witajcie.
Masz racje Jerzy, część Kolegów rezygnuje po nieprzychylnych odpowiedziach dotyczących anten. Kiedyś miałem nad blokiem antenę FD4, potem "patyk" 14AVQ, a teraz psinco. Osiedle zakładowe, wraz z mieszkańcami sprzedano prywatnemu właścicielowi. Ten odpowiedział "NIE, BO NIE". I po dyskusji. Na jakieś zawody - parę lat temu - rozwiesiłem dipol do balkonu kolegi z sąsiedniego bloku, ale "życzliwi" widzieli i powiedzieli. Teraz mam tylko na balkonie parę drutów (na pranie !!), ale to się nie stroi. Czasem wystawiam wędkę z inwerterem V, (też, bez jakiś efektów). Zacząłem robić magnetyczną fi=1200 z rury fi=32 z kondensatorem próżniowym, ale boję się ryzykować, wiedząc, że sąsiadka ma rozrusznik. Dlatego na razie pozostały sprawy konstrukcyjne. A CO !!
Może, gdybym zmienił mieszkanie na inne osiedle, to ...
Dlatego przemawia zazdrość, gdy Koledzy pokazują swoje POLA ANTENOWE !
Pozdrawiam
Wiesiek
SP9GAY



Ja w bloku używałem też krótkich anten prętowych na KF (samochodowych), montowanych do balustrady balkonu. Mam takie anteny - pręty i cewkami jednopasmowymi. Szału nie było, ale łączności dało się zrobić... polecam do testów. Na zdjęciu moja antena prętowa na 80m na balkonie w bloku - specjalnie na sznurku nachylona by dobrze pracowała na kraj, w pionie na DX-y.

   

Przykładowa antena tego typu: http://allegro.pl/d-or-outback-2012-ante...64587.html , są tam też i podobne anteny jednopasmowe.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#2
Witaj
Mam podobną antenę na 14 MHz, ale stroi się na dachu samochodu po japońsku (jako-tako). a na balustradzie kiepsko - SWR powyżej 2,5 - 3,5. Ale nie próbowałem jak pracuje pochylona - tak jak u Ciebie. Dałem nawet podstawę z blachy =10 500 x 500 myśląc,że zobaczy jako przeciwwagi. Ale bez efektów.
Próbowałem spuścić z balkonu drut do lampy ulicznej, ale nie szło odbierać - same trzaski i śmiecie S9+ 10dB.
Pozostaje czekać na ....
Pozdrawiam
Wiesiek
Odpowiedz
#3
U mnie te anteny nawet się dobrze stroiły, ale tego typu anteny prętowe na KF muszą mieć dużą dobrą "przeciwwagę" elektryczną. Zawsze uchwyt był połączony z metalową podstawą. Wszelkie magnesowe podstawy nie są dobre. Czy sprawdzałeś do tej anteny na 14 MHz przeciwwagi z drutów 5m?
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#4
W temacie budowy anteny na dachu budynku i przepisów budowlanych można się podeprzeć ustawami:
- Art.29. pkt2. ust.15) Prawa budowlanego. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych.
- Art.30. pkt.3b. Prawa budowlanego. Zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej wymaga: budowa urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych. ...Czyli w górę, a nie w bok (długi drut na sąsiedni budynek)...
Art.684. KC. Najemca może założyć w najętym lokalu oświetlenie elektryczne, gaz, telefon, radio i inne podobne urządzenia, chyba że sposób ich założenia sprzeciwia się obowiązującym przepisom albo zagraża bezpieczeństwu nieruchomości. Jeżeli do założenia urządzeń potrzebne jest współdziałanie wynajmującego, najemca może domagać się tego współdziałania za zwrotem wynikłych stąd kosztów.
Art. 122a. pkt.1.  Prawo ochrony środowiska. Jeśli równoważna moc promieniowania izotropowo jest mniejsza niż 15W z instalacji radiokomunikacyjnej nie musimy wykonywać pomiarów poziomów póle elektromagnetycznych w środowisku.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#5
Witaj
Robiąc próby z moją antena na 14, myślałem nawet o jakiś przeciwwagach, ale wtedy wydawało mi sie to bzdurne - rozłożenie ich w mieszkaniu. Dzisiaj inaczej na to patrzę i przy okazji to spróbuję.
Co do prawa budowlanego , to przy stawianiu mojej 14AVQ już miałem z tym do czynienia. Administrator zakładowy osiedla, kazał dostarczyć nawet opinię z urzędu urbanistyki, czy jakiegoś tam, i miałem tylko na moim podaniu taką uwagę od nich , że "kawałkiem rury ok. 4,5m" nie zawracać im głowy. Ale to były czasy PRL-u. A dzisiaj mieszkamy w prywatnych blokach, gdzie "pan i władca" wszystko może !! Dachy naszpikowane odgromnikami wkoło, TV zbiorcza - po kablu. Nawet była kiedyś "prośba" o pozdejmowanie z balkonów anten satelitarnych. Ale ludzie to olali !!
Pozdrawiam i wracam do wątku podstawowego.
Wiesiek
SP9GAY

Acha. Blok z wielkiej płyty z lat 70 -tych i nie żałowano wtedy stali zbrojeniowej
W
Odpowiedz
#6
Trochę jako anegdota.
W latach 70-tych mieszkałem w bloku 10 pietrowym na 9 piętrze.
Administracja spółdzielni pozwoliła załozyć antenę bez żadnych problemów.
Wzdłuż dachu budynku na wysokości ok 2.5 metra nad dachem powiesiłem solidnie zrobioną antenę G5RV
i byłem nawet nieco zdziwiony nezłymi efektami. Antena zachowywała się przyzwoicie na trzech dolnych pasmach.
Jak było na wyższych nie wiem bo miałem pożyczony sprzęt od kolegów.
Odbiornik USP, konwerter, nadajnik home made lampowy od Ryśka SP5EWY.
Potem w stanie wojennym trzeba było zdać sprzęt i hobby trochę zanikło.
Tak w okolicach 84 lub 85 roku (chyba, że później, nie pamietam) Marcin SP5IOU poprosił o wydobycie z magazynu PAR
swojego transcivera Uniden 2020. Przez jakiś czas stał u mnie ale coś słabo działał. Nadawać nie mogłem.
Okazało się , że antenna w czasie remontu dachu została zdjęta ze wsporników i przylepiona lepikiem do dachu.
Do tej pory tam jest tylko warstwa papy i lepiku grubsza.
Teraz mogę u siebie (domek pod W-wą) stawiać anteny jakie chcę tylko mało mi sie chce i ok 40m LW z trafem 9:1 robi za antenę.
Wczoraj chciałem posłuchać co się dzieje na pasmach i sie rozczarowałem tylko szumy i słabiutkie sygnały.

Dzisiaj rano wyłączyłem ładowarkę Ni-CD Conrad impulsową, telewizory też nie działały i "cuda czy coś" eter czyściutki
jak w latach 70.

73, Mietek
Odpowiedz
#7
Obecnie warunki propagacyjne są zmienne, w zeszłym tygodniu było dobrze słychać na 14 MHz, a teraz bardzo kiepsko. Za to krajowe 3,5 MHz chodzi wieczorami w miarę stabilnie. Przed testami warto zaglądnąć na stronę: http://www.hamqsl.com/solar.html

[url=
[/url]
 
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#8
Witam Szanownych Kolegów,

Dzisiaj wpadła mi w ręce radziecka automatyczna skrzynka antenowa z samolotu. Ma kształt cylindryczny. Jej średnica wynosi około 16 cm i długość w granicach 70 cm. Wewnątrz aluminiowej rury znajduje się przestrajany silniczkiem wariometr , kondensator powietrzny typu "motyl" z  silniczkiem oraz rozbudowana elektronika . Całość jest hermetyczna. Zastanawiam się nad tym czy uda się ją wykorzystać do przestrajania mojego dipola. Niestety nie posiadam do niej schematu. Jedynie wiem, że zasilana jest z 400 Hz przetwornicy. Postaram się wykonać jakieś czytelne zdjęcia i zamieścić je w tym wątku.

Pozdrawiam wszystkich
George
Odpowiedz
#9
[attachment=281][attachment=282][attachment=283][attachment=284]W nawiązaniu do wcześniejszego postu zamieszczam zdjęcia skrzynki antenowej ze zdjętą obudową. Gdyby ktoś miał jakąś wiedzę o tym urządzeniu, to będę wdzięczny za kontakt ze mną na priv lub nawet w obecnym wątku.

Na zdjęciu obrazującym widok od dołu nie wiem do czego służyć mogła część wyglądająca jak "samochodowa stacyjka"? Górne gniazdo jest z pewnością konektorem sygnałowym. "Kalamidka" z prawej strony służyła do wytwarzania wewnątrz rury nadciśnienia. Gniazdo wielopinowe jest dla mnie całkowitą zagadką..
Odpowiedz
#10
Spiesze Szanownych Kolegow powiadomic o tym, ze w koncu jeden z moich przyjaciol  zaoferowal mi pomoc w uruchomieniu skrzynki . Bede mial dostep do schematu urzadzenia oraz wglad do amatorskiej przetwornicy wspolpracujacej z ATU. 

POZDRAWIAM wszystkich
George
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości