Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mixer na SD5400
#1
Czas na kolejny mieszacz - tym razem na kluczach FET. Typ SD5400. Układy dostępne jeszcze w SP po niskich cenach. Co ciekawe są one stosowane w flagowym trx IC7700.
Według podawanych parametrów SD5400 zastosowany w IC7700 przy napięciu LO 16 V p-p osiąga IP3 +40 dBm!. Jest to praktycznie graniczna wartość IP3 jaką można sobie wymarzyć.
Jerzy SP5RZM wykonał PCB, ja przetestowałem mieszacza z układem p.cz. na mosfetach opisywanym tu na portalu.
Mieszacz pracuje faktycznie zgodnie z opisami. Nie mierzyłem IP3, ale przy podaniu sygnału z generatora o poziomie S9+40 dB odbiornik odblokowuje się przy wstrojeniu do zera dudnień sygnału generatora - czyli nie blokuje się tak dużym poziomem sygnału.
Mieszacz praktycznie nie szumi, co powoduje że cały odbiornik z p.cz. na mosfetach pracuje prawie bezszumowo. Oceniam że rozwiązanie na SD5400 w stosunku do wcześniejszych testów z AD831 wypada lepiej (szumy i IP3).
W załączeniu zdjęcie płytki testowej z SD5400.
Link do filmu odbiór stacji na 21 Mhz i szum rx po wykręceniu anteny.





Załączone pliki Obrazki
   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#2
Wykonałem kolejną wersję mieszacza na SD5000 ze sterowaniem układem formowania sygnału heterodyny na HC04 i HC86 jak w wersji z FST3125. Ta wersja wydaje się być też bardzo dobra, nie wymaga wzmacniacza heterodyny, jego rolę spełniają układy HC04 i HC86.


Załączone pliki Obrazki
       
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#3
Wersja testowa z SD5400 (wersja smd układu QUAD DMOS) wraz z układem formowania sygnału na AC04 i AC86 (smd).
Mieszacz pracuje poprawnie, podobnie jak w wersji z układami DIL.
W planie wykonanie PCB dwustronnego i płytki profesjonalnej.


Załączone pliki Obrazki
       

.lay6   płytka mixer_SD5400_AC86_smd.lay6 (Rozmiar: 150.14 KB / Pobrań: 21)
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#4
(04-01-2024, 05:28 PM)sp9lvz napisał(a): Wersja testowa z SD5400 (wersja smd układu QUAD DMOS) wraz z układem formowania sygnału na AC04 i AC86 (smd).
Mieszacz pracuje poprawnie, podobnie jak w wersji z układami DIL.
W planie wykonanie PCB dwustronnego i płytki profesjonalnej.

Pomyślności w Nowym Roku.
Dobra robota. 
Mam odbiornik R&S model EB-150/200 w którym w torze mieszacza dla pasm KF zastosowano SD5400.
Oceniam, że chodzi to razem z całą resztą co najmniej bardzo dobrze.
Niestety nie mam schematów a po zdjęciach ciężko dociec szczegółów rozwiązania. Co by nie mówić to dobre rozwiązanie.
Jak się pojawi profesjonalna płytka to chętnie bym ją "przytulił".

73, Mietek SP5HBT
Odpowiedz
#5
Zrobiłem projekt PCB pod wykonanie w płatkarni - plan na luty do realizacji
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości