Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX
Piotrze,

Gdy do pomiaru używam odbiciowego mostka i z jednej strony filtru zapinam rezystancję 50 R, a z drugiej wchodzę z sygnałem na  50 R analizatora, to wydawało mi się, że mierzę wówczas impedancję filtru dla określonego w badaniu pasma. Wykonuję pomiar dwuetapowo. Wpierw mierzę przejście w jedną stronę, a później odwracam filtr i powtarzam czynność. Z ostatniego badania wyszło, że dla interesującego mnie fragmentu pasma 80 m (3,7MHz do 3,8MHz) impedancja  filtru wynosi ok. 51,5 R . Tego nie widać na wykresie, bo nie wpiąłem szeregowej rezystancji 50 R. Niestety, chyba "zegar" w moim NWT7 nie działa zbyt dokładnie. Dzisiaj sprawdzałem to przy pomocy częstościomierza. W krótkim zakresie "f" jest OK ale na szerszej skali wszystko się rozjeżdża. Zajmę się tym przy innej okazji. Tymczasem stroję filtry na wąskim  zakresie obejmującym pasmo + - 1MHz. Badałem ponownie kondensatory "Silver Mica". Mają spore rozrzuty dobroci, tak od 140 do ponad 330. Znalazłem jakiś stary kondensator tego typu i był on najlepszy - Q330 .


Pozdrawiam
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - przez George - 16-05-2020, 10:30 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości