Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dipol pętlowy na 7 MHz z kabla płaskiego 300 omowego
#13
Co do zasady to oczywiście powinniśmy mierzyć antenę, a nie kabel+antenę. Zgadzam się z tym że niedopasowana antena do linii transmisyjnej (kabla antenowego) w interakcji z tą linią daje zmieniony wynik pomiaru, ale jeśli antena ma dopasowaną rezystancję wejściową do linii transmisyjnej i jest w rezonansie - to i długość linii transmisyjnej nie ma znaczenia i minimum SWR musi się pokrywać z rezonansem anteny - nie ma innej opcji (pomijam uszkodzone, mokre kable, itp. przypadki). Ja zawsze, co wcześniej może nie napisałem pomiar anteny robię linią transmisyjną (kablem antenowym) o długości pół fali razy współczynnik skrócenia (lub wielokrotność). Czy współczynnik skrócenia jest ok można zmierzyć ten odcinek kabla analizatorem - zwieramy koniec (półfalowego) kabla i analizator powinien wykazać R=0 i X=0. Taki odcinek nie wnosi już dużego błędu pomiarowego co Henryk właśnie wyżej opisał. Następnie robię dopasowanie do rezystancji wejściowej anteny, co może się np. wiązać z zmianą sposobu lub wysokością zawieszenia (hi) anteny (dipole) lub transformator dopasowujący (anteny pętlowe). Po wstępnym dopasowaniu koryguję długość, przycinam antenę do rezonansu w miejscu mi pasującym i ponownie sprawdzam dopasowanie rezystancji. Antena jest już dopasowana do linii transmisyjnej np. 50 lub 300 omów. Kabel pomiarowy może zostać jako docelowy (najczęściej tak robię i temat jest zamkniety) albo można dać inny o dowolnej długości, bo już nic nie powinno ulec zmianie. Oczywiście druga opcja to kalibracja przyrządu z kablem. W jednym i drugim przypadku mogę stać w dowolnym miejscu przy analizatorze bez kombinacji wieszania go pod anteną. Oczywiście można wieszać analizator pod samą anteną,.... ale jest to kłopotliwe w kwestii odczytu danych (może dronem Wink ) czy zmiany ustawień analizatora. Jedyna odmiana tej metody to GP który stoi na ziemi.... ale, wtedy trzeba jednak odsunąć się od anteny by nie wpływać na wynik pomiaru a to znaczy że jakiś kabel trzeba podpiąć.
Tak jak pisałem przy właściwym dopasowaniu anteny do linii transmisyjnej, u mnie jakoś... minimum SWR zawsze się pokrywa z X=0    Big Grin
Henryk - tu jest info o tym analizatorze, na naszym portalu
http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/s...hp?tid=123
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Dipol pętlowy na 7 MHz z kabla płaskiego 300 omowego - przez sp9lvz - 01-12-2020, 04:33 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości