Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dipol pętlowy na 7 MHz z kabla płaskiego 300 omowego
#2
Pomimo przymiarki do anteny z płaskiego kabla TV, zdecydowałem się na koniec do kupna gotowej, w jednej ze znanych firm. Antena zrobiona jest z kabla koncentrycznego. Na decyzję wpływ miało głownie to, że nie miałem pod ręką dobrego baluna 1:4. Ten, który miałem, nie przekonał mnie po podłączeniu do analizatora.
Warunki zawieszenia nie były optymalne, bo przypiąłem antenę do masztu 12 m jak iverted V. Pomimo takiego kiepskiego zawieszenia antena sprawuje się bardzo dobrze. W moich kiepskich warunkach, ta antena lepiej sprawuje się od skośnej delty skrojonej na 7 MHz. Po porównaniu zdjąłem deltę, chociaż zamierzam jeszcze raz do niej podejść, gdyż to niemożliwe żeby była gorsza od prostego zamkniętego dipola typu bazooka. Jednym słowem dobra, prosta antena.

Jeszcze jedna uwaga. Anteny (delta i bazooka) na początku przycinałem przy pomocy NanoVNA. Do tego celu szukałem reaktancji =0, tj. długości przy której rezonans anteny wynosił 7.010 kHz (tyle chciałem). Analizator poszedł z anteną na górę masztu a sygnał z analizatora dostarczony był aktywnym kablem USB, do laptopa. Można wymyślić inne sztuczki (dobranej długości kabel koncentryczny, kalibracja z kablem), ale taki sposób był u mnie najłatwiejszy do wykonania i chyba optymalny. Oczywiście idealnie gdyby NanoVNA miał bluetooth, bo bluetooth, to wyjątkowo przydatna opcja w analizatorze.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Dipol pętlowy na 7 MHz z kabla płaskiego 300 omowego - przez sp1ujb - 29-11-2020, 08:22 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości