Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zamiast przekaźnika N-O
#1
Photo 
Proponuję poniższy układ na dwóch Hex-Fet IRF9Z34N, zamiast "klapiącego" przekaźnika N-O. Układ sprawdzony i stosowany przeze mnie.
   
Odpowiedz
#2
Bogdanie,

A masz do tego jakis layout? 

Pozdrawiam
Odpowiedz
#3
Projekt layout jest bardzo prosty i dotyczy wersji termo-transferowej jako tzw."balkonik", ale może się komuś przydać. Wszystkie tranzystory, rezystory, diody są przeznaczone do montażu SMT. Przy poborze prądu do 200mA (dla obwodów TX i RX), radiatory IRZ9Z34N są symboliczne, co widać na layout. Przy styku PTT rozłączonym napięcie na Urx=Uz-04V, Utx=0.4V, przy styku PTT załączonym Urx=0.4V, Utx=Uz-0.4V. Napięcie Uz można stosować w szerokim zakresie, ja stosuję w zależności od projektu najczęściej Uz=12V do 13.8V.

.lay6   PTT-04.lay6 (Rozmiar: 28.97 KB / Pobrań: 252)
Odpowiedz
#4
Podczas uruchamiania i serwisu urządzeń zdarza się, że niechcący zrobimy zwarcie lub komutowany element dostanie zwarcia. Zdarzyło mi się to kilka razy. W związku z tym następne układy do komutacji napięć wykonywałem tak, że do każdego klucza dodawałem dodatkowy tranzystor do ograniczenia maksymalnego prądu. Od tamtej pory układy są niezniszczalne.
Warto o tym pomyśleć projektując nową płytkę do powyższego układu.
Odpowiedz
#5
Nie bójmy się stosować bezpieczników topikowych lub bezpieczników polimerowych w układach elektronicznych.
Odpowiedz
#6
Jest jedynie problem w zastosowaniu tego przełącznika do pierwszej wersji naszego Plesseya, gdyż pracuje tam wzmacniacz dwukierunkowy pomiędzy mieszaczem diodowym a filtrem p.cz., który dla przełączania wymaga przełączania zasilania TX RX i jednocześnie zwierania ścieżek zasilających nie aktywnych do masy.  Czyli przy odbiorze podajemy napięcie zasilanie na płytkę RX 12V, a zasilanie TX zwarte do masy, przy nadawaniu odwrotnie, co załatwia nam przekaźnik (widoczny na schemacie). Powyższy układ przełaczania na FET-ach nie zapewnia nam tego. Dopiero druga wersja Plesseya (ta bez mieszacza i wzmacniacza dwukierunkowego na płytce głównej, która współpracuje z zewnętrznym mieszaczem na SL6440), może być zasilana z przetacznika zasilania z zaproponowanego układu, bo druga wersja nie zawiera wzmacniacza dwukierunkowego.
Być może da się zrobić modyfikację tego układu przełączania zasilania na FET-ach, byle by przy przełączaniu TX/RX coś się w nim nie wykopciło...

   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#7
Układ ze zwieraniem do masy stosowałem w swoich TRXach.
Odnalazłem stary schemat modułów TRXa U418 na którym jest taki układ komutacji zasilania.
Układ cechuje się małymi spadkami napięcia na tranzystorach. Dodatkowy poprzeczny rezystor 1K daje dodatnie sprzężenie zwrotne i przyśpiesza przełącznie (przerzutnik)
   
Układ taki można stosować również do schematów, które nie wymagają masy. Uzyskuje się szybsze rozładowywanie kondensatorów podczas przełączania i skraca czas komutacji.
Diody zenera dobiera się do zastosowanego napięcia zasilania, które może być inne. Typowo jest 12V.
Na ten moment można podobny układ zaprojektować na mosfetach i dodać bezpiecznik polimerowy.
Odpowiedz
#8
Zaproponowałem bezstykowy przełącznik N-O aby podyskutować nad ewolucją urządzenia do pracy emisją CW w trybie FULL-BK. Tryb FULL-BK, to taki sposób nadawania znaków telegraficznych aby pomiędzy znakami dało się słuchać (czynny RX). Niestety głośne "klapanie" przekaźników pomiędzy znakami może być nie tylko stresujące, tak więc ten tryb wymaga eliminacji ilości przekaźników N-O. Ewolucja urządzenia w kierunku wydajnej pracy emisją CW wymagałaby też dyskusję nad wyborem odpowiedniego filtru (dodatkowy kwarcowy dla CW lub/i filtr akustyczny). Piotr SP9LVZ słusznie zauważył, że zaproponowany przełącznik N-O uniemożliwi poprawne działanie wzmacniacza dwukierunkowego (patrz schemat powyżej). Dlatego pod dyskusję proponuję poniższe rozwiązanie, które posiada wadę komplikacji ale ostatecznie wzmacniacz TX może być pominięty ("połączenie drutem" zamiast wzmacniacza). Dławiki mogą być zastąpione transformatorami w.cz.
   
Odpowiedz
#9
W kwestii TRX Plessey CW.... Prototyp wersji tylko CW Plesseya jest już zrobiony i uruchomiony w częsci RX, ale nie był publikowany na portalu. Guru naszego Plessey czyli Jerzy SP5RZM rozwija układ w wersji SSB, nie mieszaliśmy CW do tej wersji..
Temat układu Plesseya tylko CW ciągnęliśmy z Wieśkiem SP9GAY bez publikacji tych informacji. Wiesiek rozpracowywał płytki drukowane do tej wersji, które są opracowane przez niego w Layout.
Planowaliśmy opublikować wersję po ostatecznym uruchomieniu, ale kiedy to będzie nie wiemy ....
Koncepcja zakładała wykonanie płytki pośredniej tylko RX z układami komutacji CW z wykorzystaniem dwóch filtrów CW jeden na wejściu, a drugi "doczyszczający". Przełącznik zasilania TX/RX oczywiście tranzystorowy. Nadawanie jako układ wzmacniacza TX (PA) sterowany nośną na częstotliwości pracy ( np. 3,5 MHz) z syntezy DDS (bez mieszania sygnałów) lub druga opcja z mieszaniem sygnałów. Mieszacz RX (ew. TX) został wykorzystany z drugiej wersji Plesseya czyli na SL6440, który ma "przemycone" wejście pod wprowadzenie kluczowanego sygnału BFO dla TX CW. Do tego trx wykonaliśmy jeszcze klucze automatyczne CW z pamięcią wg. OK2TEJ, które też mamy uruchomione.
Przy opracowaniu wersji cw płytki głównej zakładaliśmy problemem braku układów SL612 i płytka była zrobiona na 3 szt. SL611 (bo takie jeszcze mieliśmy w zapasie). Niestety podczas testów okazało się, sprawiła problemy uruchomieniowe, były objawy wzbudzania się pośredniej oraz kwestia wyższego tłumienia fitrów CW, co spowodowało konieczność doprojektowania dodatkowego tranzystorowego stopnia wzmacniacza p.cz. przed pierwszym filtrem CW po mieszaczu (podobnie zresztą jak w pierwszej wersji Plesseya).
Poniżej kilka zdjęć z wykonanego prototypu, który został uruchomiony w torze odbiorczym.

Jeśli był by osoby zainteresowane taką wersją, to możemy założyć wątek Plessey w wersji CW i pociągnąć temat, może uda się go skończyć ...
W zeszłym roku było tyle innych ciekawych tematów radiowych, że projekt CW Plesseya został odłożony na półkę, niestety.

   
   
   
Płytka bloku pośredniej RX oraz tranzystorowego przełącznika zasilania RX/TX
   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#10
Piotrze,

Bardzo przepraszam ale musze zaprotestowac. Do mnie calkowicie nie pasuje termin "guru". Jesli ktos moze byc mentorem w sprawach "plessey'a", to raczej mysle o Mietku sp5hbt i o Tobie. W sprawach innych autorytetem dla mnie jest kilku Kolegow, a w tym sp2jqr. A tak na marginesie, to wszyscy dobrze sie bawimy Smile  .

Pozdrawiam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości