Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem wielkości napięcia w.cz. LO (z VFO, DDS) potrzebnego do pracy mieszacza
#24
W związku z różnymi potrzebami, duże IP3 do pracy w gąszczu radiowym lub wysoka czułość i ultramały pobór prądu do pracy terenowej z lasu (nie mylić z pracą terenową z biwaku krótkofalarskiego, gdzie priorytetem będzie ultrawysokie IP3) zaczałem myśleć o przełączanych torach wejściowych TRXa. W wielu fabrycznych urządzeniach jest taki przełącznik nazwany często jako IP pozwalający zwiększyć IP3 TRXa. Ten przycisk często jest tylko zwykłym bajerem, bo gdy się go wciśnie od razu maleje czułość radia co jest równoznaczne z włączeniem zwykłego tłumika na wejściu odbiornika. Aby uzyskać rzeczywiste efekty chę zrobić ultraczułe wejście (0,07uV dla SSB) na NE612 lub mosfetach + wzmacniacz z przełączanym torem o wysokim IP3 i normalną czułością (0,3uV).
Pozostały tor radiowy nie może być zbyt rozbudowany ze względu na założony ultraniski pobór prądu, na wstępie wykorzystam udoskonaloną wersję p.cz. wzorowaną na układzie TRXa Rosinka. Samo urządzenie musi być jednocześnie małe, ale nie QRP. Do pracy z lasu na słabej antenie musi być więcej mocy. Zakładam moc przy 12V (nie 13,8V) 40W. Do zwykłej gadki z lasu urządzenie nie musi mieć wszystkich pasm, wystarczy 3,7MHz; 7MHz; oraz 14MHz.
Jako ultramały pobór prądu rozumiem max 30mA dla RX przy cichym graniu, włączonej opcji dużej czułości (małe IP3) i do 150mA przy dużej mocy z głośnika( wzmacniacz głośnikowy w urządzeniu terenowym musi mieć więcej mocy niż w domowym) Podczas nadawania prąd do 5,5A
Takie coś chodzi mi po głowie, ponieważ TRXy SDR wszystkie jakie widziałem miały moim zdaniem zbyt duży pobór prądu.
Teraz pytanie do szanownych kolegów: czy znacie kompletny układ syntezy, która będzie pobierać do 10mA prądu? Powinna mieć opcję wyłączania procesora i wyświetlacza po nastrojeniu, no chyba, że spełni założenia poboru prądu.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Problem wielkości napięcia w.cz. LO (z VFO, DDS) potrzebnego do pracy mieszacza - przez SP2JQR - 22-03-2020, 12:20 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości