Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem wielkości napięcia w.cz. LO (z VFO, DDS) potrzebnego do pracy mieszacza
#13
Jerzy, odpowiadając wprost, to co ja zrobiłem nie jest układem ALC (Automatyczna Regulacja Poziomu), reagującym na wysoki SWR. Nie jest tym, dlatego, że ten układ który ja testuję reaguje tylko na poziom jednego sygnału - wychodzącego ze wzmacniacza regulowanego (SL611) i regulując wzmocnienie wzmacniacza ustawia wyrównany poziom sygnału na wyjściu (taki jaki potrzebujemy) nie zależnie od różnego poziomu sygnału wejściowego. Oczywiście w pewnym zakresie swoich możliwości.
Natomiast układ ALC który Ty rozpracowałeś służy do ochrony wzmacniacza mocy przy nadmiernym SWR, a nie do ustawiania automatycznie stałego założonego poziomu mocy wyjściowej. Zrobiliśmy układy ALC do dwóch różnych celów. Twoje rozwiązania układowe są w przytoczonym przez Ciebie linku powyżej (to dla czytających ten post).
W Twoim układzie ALC są dwa wejścia - jedno dla fali padającej a drugie dla fali odbitej i układ ALC sprawdza stosunek fali odbitej do padającej. Jeśli moc fali odbitej zbliża się do padającej - czyli jeśli rośnie SWR to ALC ogranicza moc wzmacniacza i tylko lub aż tyle. Jest potencjometr "Drive" który bezpośrednio podaje napięcie sterujące automatyką SL610, można nim ustalić moc nadajnika, ale w twoim rozwiązaniu to ustalanie poziomu mocy wyjściowej nadajnika nie jest objęte automatyką.
Oczywiście mój układ mógłby to robić (reagować na SWR), ale trzeba by dołożyć układ do porównywania dwóch napięć z detektorów fali padającej i odbitej. Dopiero po uzyskaniu różnicy tych sygnałów można by sterować mój układ.  
Natomiast ten mój ALC nadaje się do ustalania zadanej mocy wyjściowej wzmacniacza, niezależnie od poziomu SWR. Czyli ustalamy/ustawiamy poziom mocy wyjściowej np. 10W i ALC reguluje wzmacniaczem sterującym żeby uzyskać ten założony poziom na każdym paśmie.

Skoro już jestem przy głosie to muszę ... dodać swoje przemyślenia w temacie ALC reagującym na SWR. Zastosowanie takiego układu jest jak najbardziej zasadne jeśli wykonujemy wzmacniacz końcowy nadajnika większej mocy, który przy niedopasowaniu anteny mógłby ulec uszkodzeniu. Jeśli mamy wzmacniacz wyjściowy nadajnika małej mocy, z tranzystorami, które wytrzymają duży SWR, to nie potrzeba ich chronić. Jeśli dodatkowo dla takiego QRP wbudujemy skrzynkę antenową do naszego trx to nie ma sensu wbudowywać układu ALC chroniącego przed dużym SWR.

Cały problem projektowy w tych układach ALC/AGC polega na tym, żeby sygnał wyjściowy z układu ALC/AGC był dopasowany do warunków sterowania wzmocnieniem wzmacniacza, AGC - czyli Automatycznej Regulacji Wzmocnienia w przypadku automatyki odbiornika. SL611 zaczyna ograniczenie wzmocnienia od napięcia sterującego ok. +2,2 V,  a osiąga maksymalne zmniejszenie wzmocnienia -55dB przy ok. +5,5V. Inaczej mówiąc przy napięciu sterującym ALC od 0-2,2 V ma wzmocnienie napięciowe 26dB, a przy napięciu sterującym 5,5V wnosi tłumienie 29 dB.
Dla przykładu inny układ popularnego wzmacniacza, na którym moglibyśmy zrobić regulację MC1350 zaczyna redukcję wzmocnienia przy +5,0V a kończy przy +7V i może redukować do 70 dB. Wzmocnienie mocy MC1350 jest na poziome 50 dB, czyli można go zredukować do -20 dB. Mam teraz na myśli również zastosowanie tych układów wzmacniaczy w torach p.cz. odbiorników (czyli z AGC).  Niestety jest mały wybór wzmacniaczy p.cz. z taką regulacją wzmocnienia, obecnie układy scalone w aplikacjach odbiorników radiowych mają wysoki poziom integracji.
Różni współcześni konstruktorzy czy to układów z przemianą częstotliwości czy układów homodynowych z powyższego powodu przesuwają układ AGC do torów małej częstotliwości, co wpływa niekorzystnie na dynamikę odbiornika.

Poniżej mój układ testowy.

   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Problem wielkości napięcia w.cz. LO (z VFO, DDS) potrzebnego do pracy mieszacza - przez sp9lvz - 18-03-2020, 06:35 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości