Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dipol pętlowy na 7 MHz z kabla płaskiego 300 omowego
#23
(30-11-2020, 02:29 PM)sp1ujb napisał(a): Domyślam się Jurku, że masz rozciągnięty dipol "normalnie", tj. poziomo ? Wykonanie z koncentryka ?

Robiąc deltę, na początku dociąłem do rezonansu (x=0) i zmierzyłem impedancję (wszystko na górze, przy zaciskach anteny). Następnie zrobiłem balun 1:1, bo każda delta czy dipol symetryczny powinny mieć moim zdaniem balun a następnie do baluna dołączyłem transformator dopasowujący do impedancji około 90/50 Ohm. Wydaje się, że takie podejście jest ok. SWR mało mnie interesował i oczywiście on na końcu wyszedł b. dobry. W przypadku tego prostego dipola zrobiłem procedurę uproszczoną. Dociąłem tylko do rezonansu i z takim powieszeniem SWR wyszedł około 1,5, co było dla mnie pozytywnym zaskoczeniem. Jeśli zdecyduję się zostawić tę antenę, to jedynie dodam balun 1:1. Dopiero po podłączeniu baluna do bazooki zrobię bardziej miarodajny pomiar SWR.

Wojtku,

Moja obecna antena jest wykonana z przyzwoitej jakości koncentryka RG58.  Wisi horyzontalnie 2,95m nad płaskim dachem 4 kondygnacyjnego budynku. W środkowej części jest podparta tyczką ze szklanego włókna. Fider jest z wykonany z grubego kabla z piankową izolacją i środkową żyłą w formie drutu o średnicy ok. 2mm oraz podwójnym  ekranem ( wpierw miedziana folia, a na niej gęsty miedziany oplot). Całość nie przedstawia się profesjonalnie, bo odciągi do 2 masztów zastosowałem z kiepskiej jakości stalowej linki, która zaczęła potężnie rdzewieć. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jakość stali odciągów nie ma wpływu na SWR ale trochę  to drażni. :Smile  Czeka mnie inwestycja w zakup 25m nierdzewnej, żeglarskiej skrętki. Nie będzie tanio. Sad

Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Dipol pętlowy na 7 MHz z kabla płaskiego 300 omowego - przez George - 03-12-2020, 10:38 AM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości