Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dipol pętlowy na 7 MHz z kabla płaskiego 300 omowego
#22
Tylko jest bardzo ważne czy Z czy R? Z=R+/-jX. Najważniejsze ile wyszło R, bo R się dopasowuje transformacją, a +/-jX się kompensuje pojemnością lub indukcyjnością... Może być tak że R jest w okolicy 50 omów, a tylko trzeba zrobić kompensację pojemnościową lub indukcyjnościową ( w przypadku anten rezonansowych to jest właśnie długością anteny) w przypadku innych anten to może być kondensatorem/cewką. Jeżeli odstrajasz się od częstotliwości rezonansowej anteny to obserwowany rosnący SWR kompensuje się skrzynką antenową układem typu LC (bo to zmiana reaktancji anteny na innej częstotliwości powoduje wtedy wzrost SWR, a nie zmiana rezystancji promieniowania - która zmienia się bardzo wolno).
I teraz, dlaczego uważam że ja nie potrzebuje mierzyć samej anteny rezonansowej, bo dipol prosty ma konkretną zależność rezystancji promieniowania w zależności od zawieszenia nad ziemią, na wysokości ok. 1/8 lambda ma Rpr ok. 50 omów i świetnie dopasowuje się do kabla 50 omów, a szukając minimum SWR dostrajamy długością (do właśnie togo "rezonansu"). Dlatego w terenie czy jeśli jest taka możliwość w warunkach "domowych" wiesza się dipol półfalowy na 80m na wysokości 10-12 m nad ziemią i jest ok. I to wszystko. Delta w pionie nisko wisząca tj. poniżej 1/4 lambda ma Rpr ok. 100-120 omów, a nie 200 omów (wysoko zawieszona). W związku z tym wiadomo z góry czy i jaką trzeba transformację. Jako że odcinek 1/4 lambda kabla 75 omów transformuje z 50 omów na około 120 omów to jest to najprostsza transformacja. W związku z powyższym w takich przypadkach można od razu dołożyć kabel 1/4 lambda 75 omów do nisko zawieszonej delty i zrobić pomiar czy jest zgodnie z wyliczeniami teoretycznymi. Natomiast jeśli są inne wysokości zawieszenia to sytuacja nie jest taka prosta bo dosyć znacznie zmienia się Rpr (w przedziale do wysokości 1 lambda nad ziemią) i trzeba zmierzyć analizatorem. Analizator na końcu kabla pokaże w która stronę jesteś "przestrzelony" łącznie z transformującym działaniem kabla.
Uwaga: powyższe rozważania są słuszne dla dipola półfalowego zasilanego w środku oraz delty zasilanej od dołu. W związku z tym że wzdłuż boków anteny zmienia się rozkład U oraz I, to również zmienia się R wej, co oznacza że dopasowanie do R możemy realizować przesuwając punkt zasilania anteny i tworzą się wtedy tzw. dipole niesymetryczne. Dotyczy to oczywiście również anten pętlowych. Niestety nisko zawieszone anteny (w powyższym rozważaniu tematu) mają wysoki kąt promieniowania, co dla pasma 80m i łączności krajowych jest korzystne, ale już dla łączności DX-owych niestety nie.
Chyba już prawie wyczerpaliśmy ten wątek antenowy.... Smile

Zależność rezystancji promieniowania dipola w zależności zawieszenia nad ziemią.

   

Transformacja odcinkiem ćwierćfalowym

   

Zależność transformacji odcinkiem ćwierćfalowym kablami o różnych impedancjach falowych (dostępnych w sprzedaży)

   

Połączenia kabli do powyższej tabeli

   

I na koniec wykres będący kwintesencją wcześniejszej dyskusji, dlaczego w antenie minimum SWR pokrywa się z rezonansem

   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Dipol pętlowy na 7 MHz z kabla płaskiego 300 omowego - przez sp9lvz - 02-12-2020, 05:58 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości