Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem wielkości napięcia w.cz. LO (z VFO, DDS) potrzebnego do pracy mieszacza
#27
Choć trochę odjechaliśmy od tematu tego postu, to poruszyłeś ciekawy temat zasilania z wykorzystaniem modułów fotowoltaicznych,... generalnie to w pierwszej wersji kilka dobrych lat temu moduł służył mi do zasilania w terenie radiotelefonów FM na 2m i 70 cm ( na ramce była przykręcona antena 145/430) i problemów z zakłóceniami tak nie odczuwałem nawet z fabrycznym kontrolerem ładowania z MPPT. W przypadku KF to testowałem dwie wersje, analogowo (z diodami zabezpieczającymi kierunki napięć), czyli zwykły stabilizator + diody, w sumie żeby na akumulatorze nie było więcej niż 13,8V a drugi sposób to przetwornica DC/DC też się sprawdziła - tu jest inny problem jak przetwornica jest "w dół", a przy słabym słońcu siadało napiecie pod obciążeniem to przetwornica nie działała. Biorąc pod uwagę że w lecie jest dużo słońca, to spoko działało to obniżenie napięcia analogowo.
Ja mam w domu 8 kW instalację on-grid i nie odczuwam żadnych zakłóceń od strony sieci jak instalacja pracuje z prawie pełną mocą.
Nowszej generacji urządzenia są coraz lepsze. Są moduły na foliach giętkie (elastyczne) bez ramek lekkie, ale trochę drogie. Wszytych do ubrań nie widziałem w sprzedaży. Są różnego rodzaju małe, rozwijane itp., ale do USB do telefonów i tabletów na 5V, co trochę komplikuje sprawę.
Jakby temat zasilania naszych trx bardziej się rozwijał to proponuję założyć odrębny post na ten temat,...

   

   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Problem wielkości napięcia w.cz. LO (z VFO, DDS) potrzebnego do pracy mieszacza - przez sp9lvz - 22-03-2020, 05:09 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości