Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wejście Rx z czułością 0,15uV oraz IP3 na poziomie 32 dBm
#1
Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,


Rozpocząłem prace nad layoutem do projektu opisanego w linku poniżej. Rozważam rozwiązanie, które pozwoli na dwukierunkową pracę wejścia, w związku z czym wszelkie uwagi i sugestie będą mile widziane.


https://www.robkalmeijer.nl/techniek/ele...index.html



Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz
#2
Bardzo dobra decyzja.
Będę trzymał kciuki. Niestety dostępność SI8901 jest słaba. 
Chyba, że układy serii 5000 lub odpowiedniki stosowane zdaje się w japońskich transceiverach da się zastosować.

73, Mietek
Odpowiedz
#3
Pojawia się teraz bardzo dużo modułów niskobudżetowych, które można by wykorzystać jako gotowe moduły w naszych konstrukcjach:
Wzmacniacze niskoszumowe, z odpornością na zniekształcenia do 0 dBm
https://pl.aliexpress.com/item/4000156085794.html
https://pl.aliexpress.com/item/32972147890.html
Znane mieszacze modułowe (niestety w tej wersji jednokierunkowe):
https://pl.aliexpress.com/item/4000449984198.html
https://pl.aliexpress.com/item/33039958546.html
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#4
Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanowni Koledzy,


Zrobiłem krótkie rozpoznanie i znalazłem w sieci układy SD8901HD u chińskich dostawców. Są dosyć tanie. Minimalna ilość w zakupie wynosi 10 sztuk. Tyle, i to po 1$/szt. sam bym kupił ale jeśli będą zainteresowani, to polecam stronę:

https://www.alibaba.com//trade/search?fs...t=sd8901hd

Układy SD8901HD dobrze do tego projektu pasują. Wspominał o tym autor artykułu, na który wcześniej . 

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm

Wspominał o tym autor artykułu, na który wcześniej się powoływałem.

Kontynuując rozważania związane z powyżej przedstawionym projektem wpadło mi do głowy, by przełączanie toru N-O odbywało się po kwarcowym filtrze w ten sposób, że po stronie odbiorczej zachowany by był cały tor Rob`a, a po stronie nadawczej dodało by się wzmacniacz oraz transformator dopasowujący do drugiego mieszacza na SD8901HD. Dochodzi trochę elementów ale za to mniej byłoby bloków do przełączania, bo oprócz kwarcowego filtru trzeba by jeszcze przełączyć LO oraz BPF`y. Może Koleżanki i Koledzy mają jakiś inny pomysł?

I jeszcze podziękowania dla Kolegi Piotra za odnalezienie ciekawych linków.
Odpowiedz
#5
Układ jest dość rozbudowany. Warto zrobić i mieć takie wypasione wejście. Nie wiem czy to będzie lepiej chodzić od RX SDR z dobrym przetwornikiem, ale jak nie zrobimy to się nie dowiemy.
Widziałem kiedyś schematy profesjonalnych RXów Racala. Tamte schematy wejścia wydawały mi się prostsze. Było to dawno w związku z tym nie pamiętam szczegółów. Na wejściu porządne zabezpieczenia, FDP, potem szerokopasmowy wzmacniacz na mocnym tranzystorze w obudowie jak BC211, a potem mieszacz na czterech mosfetach w podobnym schemacie jak w tej konstrukcji. Miałem okazję też pomierzyć takiego Racala. Parametry miał takie, że zapamiętałem wyniki do końca życia: czułość 0,1uV dla 10dB i jednocześnie IP3 nie mniejsze niż 31,5dBm. Odbiornik nie miał żadnych pasmowych filtrów na wejściu tylko jeden dolnoprzepustowy na cały KF. Pierwsza pośrednia 40MHz, druga cyfrowa 40kHz. Mnóstwo szerokości filtrów p.cz. do wyboru.
Muszę sobie przypomnieć typ tego odbiornika, bo te schematy pewnie gdzieś w necie są.
Poszukałem w międzyczasie, chyba to był taki odbiornik:
http://alerter.co/ra3791.htm
Odpowiedz
#6
W tym projekcie przełączanego wejścia TRX jest błąd w torze nadawczym,.... wzmacniacz który idzie w stronę BPF powinien wychodzić z mieszacza a nie z filtru p.cz., na filtr p.cz. powinien iść sygnał z modulatora.... w tym układzie są niezależne mieszacze nadajnika i odbiornika, może jeszcze dołożyć oddzielny filtr SSB do RX i TX i będzie całkiem niezła koncepcja... W końcu filtr SSB to nie jest aż taki koszt żeby go wykorzystywać dwukierunkowo jak ma być tak "wypasiony" transceiver,
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#7

.pdf   projekt przełączanego wejscia TRx.pdf (Rozmiar: 12.03 KB / Pobrań: 320)



Drogi Piotrze,

Oczywiście miałeś rację. Poprawiłem blokowy schemat. Co do dalszego rozbudowywania konstrukcji, to mam przeświadczenie, że  wówczas trzeba by było od nowa projektować cały TRx. Obecnie proponuję alternatywnie tylko inne wejście, które można by zaaplikować do II wersji płytki Plessey`a. Lepsze dla odbiornika, zaś tor Tx pozostaje ten sam. Jedna osobna płytka, którą i tak trzeba dodać, bo tor kończy się kwarcowym filtrem.

Pozdrawiam
George sp5rzm

Usunąłem stary wpis z błędnie narysowanym blokowym schematem.
Odpowiedz
#8
Teraz już jasna sprawa, od filtru SSB w prawo jest II wersja Plesseya, w lewo nowa płytka mieszacza w miejsce tej na SL6440,... ciekawe czy ktoś już uruchomił trx z pierwszą wersją? Bo test były obiecujące.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#9
Piotrze,

Jak wiesz druga wersja Plessey`a ma takie rozwiązanie, które pozwala na zastosowanie różnych mieszaczy, w tym ten opracowany przez Ciebie na układzie SL6440C ale również inne jak np. ten opracowany przez Kolegę Rob`a i opisany w poniższym linku;

https://www.robkalmeijer.nl/techniek/ele...index.html

W przypadku Twojego opracowania jeden mieszacz pracuje zarówno przy nadawaniu jak i odbiorze. W przypadku wejścia (front end) z linku musi być osobny tor dla części nadawczej, bo "obracanie" dwóch wzmacniaczy Nortona pewnie byłoby dosyć kłopotliwe.

Konstrukcja jest dość skomplikowana lecz pomiary wydają się być rzetelne. Jeśli zdecydujemy się na opracowanie tego wejścia/wyjścia TRx, to wcześniej niż na koniec roku zrobić do tego layout pewnie się nie uda.

Pozdrawiam
George
Odpowiedz
#10
Bardzo chciałbym złożyć w 2020 II wersję Plesseya z SL6440 na KF.... ciekawych tematów radiowych jest dużo.... Plessey wersja tylko CW, Plesseya na 28 lub 145 MHz do up-linku na satelitę chcę też zrobić.... Ale jestem pewny tego, że uda się w najbliższym czasie zaprojektować, wykonać i uruchomić kolejne opcje Plesseya II SSB na KF...
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości