Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Racal-Dana 9301F
#21
jeszcze jedno - jeśli podłączymy np. sondę oscyloskopową, to jak ma się pomiar V do wskazań na wyświetlaczu generatora wcz ?
Odpowiedz
#22
Test miliwoltomierza RACAL wykorzystując oscyloskop cyfrowy model Hantek DSO4202C jako wzorzec pomiarowy.

Zrobiłem kilka różnych testów przebiegów sinus - pomiar napięć generatora DDS i generatora z rezonatorem kwarcowym (czysty sinus), porównywane były wartości skuteczne niepięcia Vrms. Pomiary realizowane tym samym kablem 50Ω.
Pierwszy pomiar robiony z wewnętrznego generatora DDS oscyloskopu, sygnał był podawany na miliwoltomierz i na wejście pierwsze oscyloskopu. Test był robiony dla częstotliwości: 3,7 Mhz, 9,0 Mhz, 20 MHz i 25 Mhz. Wg. wskazań miliwoltomierz lekko zaniża, powyżej 20 MHz znaczna zaniżać mocniej. Wartość 20 MHz to graniczna wartość miliwoltomierza. Przyczyną zaniżania wskazań przez miliwoltomierza Racal może być nie czysty sygnał z generatora DDS.
Drugi pomiar dla przebiegu sinus 9,0 MHz z generatora kwarcowego wskazania są niemal identyczne. Można przyjąć że miliwoltomierz Racal dla przebiegów sinus wskazuje bardzo dobrze.

Kolejny pomiar Vrms zrobiłem w innych warunkach - FT817 na sztucznym obciążeniu FM przy mocy 5W do pomiaru zostały tym razem użyte sondy oscyloskopowe - dla każdego przyrządu własna oddzielna sonda. Reasumując krótko te pomiary, to na oscyloskopie otrzymywałem  16,4-16,0V rms w pasmach 1,8-28 Mhz.
Na Racalu przed kompensacją sondy pomiarowej były mniejsze napięcia o ok. 1,5V , ale po skompensowaniu sondy Racala wskazania były identyczne jak na oscyloskopie w pasmach od 1,8-21,0 MHz. Racal na 28,8 Mhz zaniża napięcia o ok. 2V (jest to jednak miernik do 20 MHz).


Poniżej wyniki pomiarów z generatora DDS i generatora kwarcowego.
Nie robiłem zdjęć dla pomiarów FT-817, bo jest tego i tak za dużo.

Dla sygnału z DDS:
Dla 3,7 MHz  - wzorzec 220mV, Racal 208 mV (-12mV; - 5,4%)
         

Dla 9,0 MHz - wzorzec 212 mV, Racal 204 mV (-8mV, -3,7%)
       

Dla 20,0 MHz - wzorzec 184 mV, Racal 165 mV (-19mV, -10.3%)
       

Dla 25 MHz - wzorzec 164 mV, Racal 138 mV (-26mV, -15,8%)
       

Wyniki dla pomiaru sygnału sinus z generatora kwarcowego dla 9,0 Mhz.
Racal - 126 mV, Oscyloskop cyfrowy pokazuje 124 mV (traktowany jako prawidłowe wskazanie)

       

Podsumowując, Racal jak najbardziej nadaje się do pomiarów naszych konstrukcji, jedynie należy uzupełnić go w sondę pomiarową i zrobić kompensację sondy na podstawie  jakiegoś wzorca.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#23
Super pomiary !
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości