Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dodatkowy filtr CW do RX
#1
Dla większego ukompletowania różnych podzespołów proponuję wykonanie projektu płytki do filtru CW na m.cz., który kiedyś popełniłem budując SP5WW. Filtr spisywał się znakomicie. Nie jest to goły filtr, tylo zawiera jeszcze układ elektronicznego przełącznika, który pozwala włączyć filtr w tor audio SSB i załączać jedną linią sterującą.
Są obecnie produkowane nowocześniejsze układy przełączników analogowych, ale w tym układzie nie będzie żadnej różnicy poza prawdopodobnie wyższą ceną i trudniejszą dostępnością.
Można pomyśleć też o bardziej rozbudowanym układzie zawierającym także filr dla SSB. Wówczas przełącznik sterujący miałby trzy pozycje 1. bez filtru, 2. filtr SSB, 3.filtr CW. Filtr dla SSB mógłby byc dolno przepustowy wykonany w oparciu o indukcyjności głowic magnetofonowych - 130mH, które można tanio kupić na różnych wyprzedażach lub poszukać na złomowcu. Można to też wykonać na wzm. operacyjnych, ale trzeba dużo ogniw, na indukcyjnościach jest prościej. Pasmo filtru SSB ustawiłbym na 3,5kHz, gdyz jego zadaniem nie jest działanie selektywne, tylko ograniczenie szumów w torze odbiorczym.
Filtr CW  został przedstawiony w wątku na sp-hm dotyczącym SP5WW:
http://sphmplbtia.cluster026.hosting.ovh...ml#pid2523


.pdf   Filtr aktywny RX w_g SP2JQR do emisji CW w SP5WW.pdf (Rozmiar: 19.96 KB / Pobrań: 362)
Odpowiedz
#2
Wink 
witam Henryku,
zakupilem Sprint Layout i chcialem sie troche nauczyc podstaw jego obslugi, a ze patrze na ten watek od tygodni, bo chcialbym taki filtr zastosowac w swoich urzadzeniach (RX i TRX), wiec pomyslalem ze przy okazji cos uda mi sie dla Grupy zorganizowac (a nie tylko liczyc na drapane[Obrazek: wink.png]).

Potrzebowalbym jeno kilku wskazowek:
- jest to uklad m.cz. wiec chyba bliskosc elementow obok siebie nie ma znaczenia? A jesli tak, to jak najlepiej zaprojektowac te plyltke?
- jakie wymiary plytki, coby moze przydal sie ten modul do TRX Plessey (spodziewam sie ze bedzie to kilka na kilka cm - prostokat) - choc mozliwe ze juz tam taka funkcjonalnosc jest.
- wiem ze zasilanie powinno byc w prawym gornym rogu, masa na dole schematu, WE po lewej a WY po prawej, patrzac na docelowa PCB od strony elementow itp. - tego bede sie chcial trzymac.
- jakie gniazda na WE i na WY i zasilanie zastosowac? Podejrzewam ze gniazdo dwu-pinowe na WE/WY i zasilanie? Tak, zeby plytke mozna bylo latwo polaczyc i wygladalo to estetycznie.
- jakiekolwiek wskazowki mile widzaneSmile

Rozwodze sie nad szczegolami, ale chcialbym od razu zaprojektowac swoja pierwsza plytke dobrze, tak zeby byla ona przydatna na tym forum czy tez na sp-hm w watku dt. SP5WW. Mysle coby ten filtr zastosowac w RX Polyakova i zobaczyc czy juz od bardzo prostych urzadzen mozna go z powodzeniem stosowac.

Gdyby docelowo byl tam jeszcze filtr SSB, byloby ciekawiej.

ok, pozdrawiam!
Waldek
Odpowiedz
#3
Układ nie ma dużego wzmocnienia, ani też bardzo dużego tłumienia filtru. Układ ścieżek może w zasadzie być dowolny, nie jest krytyczny. Ze względu na zakłócenia z zewnątrz i możliwość nanoszenia sie w.cz. można go wykonać na płytce dwustronnej, gdzie jedna strona będzie masą i ekranem, nie jest to jednak bardzo konieczne, nawet na jednostronnym druku będzie działać.
Odpowiedz
#4
dzieki Henryku,
w wolnym czasie bede sobie dlubal. odezwe sie jak juz bedzie jakas koncepcja.
pozdrawiam
Odpowiedz
#5
jeszcze pytanie - w technologii SMD czy THT?
Ja tam lubie THT, ale pytanie do kolegow co preferuja? (rozmiar, dostepnosc czesci itp.?).
W>
Odpowiedz
#6
Waldku,

Jesli mozna Tobie  cos zasugerowac, to wybierz taczej wersje przewlekana. Do eksperymentow jest ona latwiejsza . Prosciej wymieniac elementy i nie odparza sie padow, czy sciezek. Gdybys sie na Taka wersje zdecydowal, to podpowiadam: otwory pod koncowki elementow trzena dawac ok. 20 do 25%  wieksze anizeli ro co wychodzi z makr. Gdy otwory sa zbyt ciasne, to przy wymianie elementow wyrywa sie z nich metalizacje. To sprawdzone.

73

sp5rzm
Odpowiedz
#7
dziekuje Jurku za Twoje dwa grosze. to juz wiem wszystko odnosnie plytki. Porownalem ceny czesci SMD z THT i wyjdzie mniej wiecej na to samo. Jak jedno drozsze to drugie tansze itpSmile

Tak wiec THT na poczatek.

w innym miejscu wrzuce zapytanie o poczatkowa konfiguracje SL6.0 - jesli bedziecie mieli sugestie to bede wdzieczny.
pozdrawiam
Odpowiedz
#8
Witam szanowne koleżanki i nie mniej szanownych kolegów. W wolnej chwili zaprojektowałem PCB w wersji SMD 1206. Mam nadzieję, że nie ma błędów. Każdy może coś oczywiście zmienić pod siebie. Może się przyda. Jeśli są jakieś spostrzeżenia i uwagi to proszę o konstruktywną krytykę bo to moje pierwsze płytki po 20 latach nieobecności i nic nie robienia w tej materii. Zbliża się emerytura więc czasu więcej na zajęcie się moim hobby. Dodałem teraz nazwy i wartość elementów a także przelotki. I tu pytanie czy to nie jest przerost formy nad treścią i jeżeli już to czy są właściwie umiejscowione? Nie ustrzegłem się dwóch krosowań ale można wykonać PCB w wersji dwustronnej i to zlikwidować.

VY 73! Grzegorz


Załączone pliki
.lay6   Filtr dla CW.lay6 (Rozmiar: 54.12 KB / Pobrań: 222)
Odpowiedz
#9
ja mam taki filtr jak w załączeniu i też działa dobrze
   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości