Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Preamplifier do Plessey`a
#11
Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,

Poprawiłem layout preamplifiera i dla osób, które chciałyby we własnym zakresie zamówić PCB umieszczam go na forum. W formacie ZIP są pliki "GEBRER". 



Pozdrawiam wszystkich
sp5rzm


Załączone pliki
.lay6   preamplifier.lay6 (Rozmiar: 209.41 KB / Pobrań: 231)
.zip   Nowy folder.zip (Rozmiar: 154.57 KB / Pobrań: 218)
Odpowiedz
#12
Gdzie nabywaliście tranzystory BF922 i przekaźniki JRC-23F do tego preamplifirera?
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#13
Tranzystory BF922
Przekaźniki JRC23F
Odpowiedz
#14
ok, dzięki, w NE sprawdzałem - nie mają na stanie,...
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#15
Piotrze,

Jeśli nie możesz kupić tranzystora BF922, to uprzejmie informuję, że BF964S cieszy się dobrą opinią. Słyszałem, że chętnie jest wykorzystywany w przedwzacniaczach ze względu na niski poziom  szumów. Jest do kupienia na "aliexpresie".


Pozdrawiam

https://pl.aliexpress.com/item/32849433808.html

Ze względu na dobre zabezpieczenie bramek ciekawy jest również tranzystor BF992.

A tutaj są karty katalogowe w/w tranzystorów.


Załączone pliki
.pdf   BF964S datasheet.pdf (Rozmiar: 129.61 KB / Pobrań: 216)
.pdf   BF992_N datasheet.pdf (Rozmiar: 243.59 KB / Pobrań: 210)
Odpowiedz
#16
Pod tym linkiem co podałeś są inne, nie smd,
znalazłem BF998 są pod tym linkiem, 10 szt po 2$ , myślę że też się będą nadawać
https://pl.aliexpress.com/item/32262155692.html
trzeba uważać, bo one są w dwóch wersjach montażowych i zasilanie max. 12V


Załączone pliki
.pdf   BF998_2.pdf (Rozmiar: 82.71 KB / Pobrań: 216)
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#17
Ja BF998 kupowałem tu
https://www.piekarz.pl/?q=bf998&sp=g
za 10 szt. wychodzi 7,2 PLN.

Obudowa jest pasująca, a i 13,8V wytrzymały.
Odpowiedz
#18
Jacku,

Napisz dwa słowa o tym jak preamplifier na tych BF998 pracuje. Mnie szczególnie chodzi o 10m ale nie wiem czy go tam trenowałeś? 


Pozdrawiam
Odpowiedz
#19
Zwracam uwagę na różnice między BF992 i BF998. Chociaż ten drugi jest najbardziej popularny i w miarę tani, to ten pierwszy jest mocniejszy pomimo tej samej mocy.
Napięcie dla BF992 20V, prąd 40mA.
Napięcie dla BF998 12V, prąd 30mA.
Ma to istotne znaczenie przy zastosowaniu regulacji w górę, która polega na zwiększaniu prądu tranzystora poprzez zwiększanie napięcia bramki nr1, wskutek czego również maleje wzmocnienie tak jak przy regulacji w dół w bramce nr2.
Pierwsza regulacja daje mniejszą dynamikę, nie można podać na wzmacniacz zbyt dużych sygnałów, druga regulacja dzięki wykorzystaniu dużego prądu daje małe zniekształcenia dla dużych sygnałów. Aby nie przekroczyć maksymalnej mocy, która jest taka sama dla obydwóch typów tranzystorów rezystor w zasilaniu BF998 musi być nieco większy niż dla BF992.
W dokładnym ustawieniu punktu pracy dla poszczególnych mosfetów przy regulacji w górę mogą pomóc poniższe wykresy:
   

Z moich doświadczeń przy budowie tłumika wynika, że realny zakres regulacji w górę na pojedynczym stopniu wynosi około 35dB dla BF982. Myślę, że dla omawianego tu wzmacniaza będzie podobnie.
Odpowiedz
#20
Ja chcę wykorzystać te BF998 i myślę żeby zasilić ten moduł wzmacniacz ze stabilizatora 10V (by pasowało do napięć zasilających 12-13,8V i nie wpływało na napięcie G2). Natomiast zastanawiam się właśnie nad tym ustawieniem napięcia G1, bo obecnie dostanie polaryzację z ujemnego napięcia z rezystora z obwodu S.
W obwodzie S jest 33Ω co dla prądu np. 20mA da wartość G1 = -0.66V. Z wykresu zależności prądowej wynika że dla wartości G1=+0,4V i G2= +4V prąd jest 20 mA. Wynika z tego ze na G1 trzeba by podać w takim przypadku w zastosowanym schemacie +1V. Przy 20mA pracował by już przy granicznej mocy.
Czy w takim razie lepiej zostawić to G1= -0,66V i podciągać prąd wyższym napięciem G2?

   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości