Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TRANSFORMATORY W.CZ. DO PA
#31
(19-04-2020, 10:36 AM)SP2JQR napisał(a): Może ktoś wie co to za elementy są użyte w tym wzmacniaczu, bo wskutek intesywnych badań moje nie wytrzymały - chciałem koniecznie mieć te 3W...

Myślę, że ten wzmacniacz będzie idealny za filtrami i zapewni w tym miejscu dużą dynamikę  i odstęp intermidulacyjny.

Czy to taka wersja jak na moim zdjęciu dwa posty wcześniej?

73,
Mietek
Odpowiedz
#32
Na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że tak.
Odpowiedz
#33
Pierwszy od lewej oznaczony na płytce jako U1 to zdaje się SBA-5089 DC to 5GHz, CASCADABLE InGaP/GaAs HBT
MMIC AMPLIFIER. Oznaczenie na scalaku "B5". Nad nim U3 to 78L05. U2 ma oznaczenie K2 lub r2 i 0z3.
Nie wiem co to za wynalazek.

73, Mietek
Odpowiedz
#34
U mnie na płytce mają kolejno oznaczenie U1 - BA5, a U2 - K2 OZ3, testów jeszcze nie zdążyłem zrobić, myślę że po filtrach pasmowych TX będzie najlepszy, bez wyciskania z niego mocy,... Pierwsze to muszę sprawdzić ile dBm jest w Plesseyu po filtrach pasmowych.... przeliczymy i sprawdzimy czy wychodzi ile ma wyjść według wzmocnienia tego modułu...
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#35
Piotrze,

Ciekaw jestem ile będziesz mnie miał dBm po filtrze. U mnie jest -16 dBm.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#36
U mnie pomiary na Plesseyu wersja I czyli z mieszaczem diodowym po filtrach pasmowych wyszły następująco:
3,7 MHz = -15 dBm
7,1 MHz = -18 dBm
14,2 MHz = -21 dBm
W tej wersji sygnały na mieszacz diodowy mam poniżej wymaganych, na poz. 300mV rms na mieszaczu.

Jerzy, a na jakim paśmie mierzyłeś?

Podpiąłem również syntezę z "wyrównywaniem" napięć do 500mV, sygnały TX poszły o 1 - 2 dB w górę (po filtrach pasmowych), na 14 MHz wyraźnie poprawiła się czułość na mieszaczu, na 80m i 40 m ze względu na bardzo silne sygnały nie odczułem żadnej różnicy w odbiorze.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#37
Piotrze,

Mierzylem na 80m. Na mieszacz podawalem 1,7V rms. Troche za duzo. Mieszacz mam 17dBm' owy. 


Pozdrawiam

Dla uzupełnienia informacji dodam, że BPF na 80 m mam zestrojony nienajlepiej. Na 40 i 20 metrach jeszcze gorzej..
Odpowiedz
#38
Co do małego Chińskiego wzmacniacza, to go dziś z rana pomierzyłem i wychodzi mi podobnie jak podał Mietek.
Wzmocnienie na 5 MHz wyszło ok. 42 dB, przy 12 MHz ok. 50 dB (mierzyłem częstotliwości VFO), przy poziomach sygnałów na wyjściu około 300mW (+25 dBm).
Testowałem go sygnałem z DDS, ale po strojonym filtrze pasmowym by podać czysty sinus.
Mietek podał że 1W uzyskuje z -19 dBm, czyli Mietkowi wyszło wzmocnienie 49 dB, co by się pokrywało.
Bez podawania sygnału z zasilaniem 12V pobiera 500mA i grzeje się. Myślę jakby podać mu niższe napięcie zasilania np. 9 V może nie spadło by mu wiele wzmocnienie, a spadł by prąd spoczynkowy.
Ten pierwszy MMIC to raczej na pewno SBA-5089 - w karcie katalogowej jest zdjęcie z podobnym oznaczeniem BA5, który pobiera wg. karty katalogowej 80 mA (zasilanie 5V), czyli ten drugi (wzmacniacz-tranzystor?) pobiera 400mA.
Widzę dwa zastosowania, do wzmacniania sygnału z syntezy do stosowania w wysokopoziomowych mieszaczach diodowych i jako wzmacniacz po filtrach pasmowych TX, to co już wcześniej pisaliśmy. Prawdopodobnie w jednym i drugim przypadku na wejściu trzeba by stosować tłumik.
Uwaga - pierwsze zdanie opisu modułu: wpierw podłącz wejście i wyjście, a później włącz zasilanie..... ja przy próbach terminowałem go na wejściu tłumikiem 6 dB, a na wyjściu sztucznym obciążeniem-tłumikiem 40 dB.

   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#39
            [attachment=710]


Witam Szanowne Kolezanki i nie mniej Szanownych Kolegów,

Kolega Henryk sp2jqr zainspirował mnie swoją ideą zbudowania transformatora w.cz., w którym każdy zwój wtórnego uzwojenia może być w osobnym "ekranie" . Podobne rozwiązanie zastosował Kolega Paweł sp2fp. Rozwiązanie nad którym teraz pracuję wykorzystuje rdzenie F1001 o średnicy zew. 10mm i wew. 6mm oraz grubości 4mm . Wewnątrz rdzenia są srebne rurki (takie po prostu miałem) wewnątrz , których znajdują się dwie kolejne rurki, a przestrzeń między nimi jest wypełniona srebnym lutem. W tym tygodniu skończę eksperyment. Ciekaw jestem czy gra warta jest świeczki.

Pozdrawiam wszystkich
sp5rzm


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz
#40
Przepiękne zdjęcia, Jerzy, a jak gustownie ułożone na stronie.... Wink
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości