Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Synteza na Arduino Mega 2560
#1
Witam Kolegów.
Przeglądając rosyjskie strony dla krótkofalowców znalazłem ciekawą (moim zdaniem) syntezę na popularnej całej płytce Arduino Mega 2560, wyświetlaczu 3,2 ( a nawet 3,5) cala i generatorze SI5351 opracowaną przez UB7KPV & UA7KJ. Prowadzą Oni od czasu pierwszych publikacji blog (http://www.cqham.ru/forum/showthread.php...i5351-V2-0), gdzie odpowiadają na nurtujące wykonawców pytania. Są do tego płytki i wskazówki jak, gdzie i za ile można nabyć potrzebne elementy. Kolega Władimir R2AJI zmodernizował to rozwiązanie przedstawiając PCB nawet z gniazdami pod przyciski. Kolejnym Jego ciekawym rozwiązaniem jest PCB z umiejscowieniem procka Atmega 2560 (bez konieczności użycia płytki Arduino).

Oto początek swobodnego tłumaczenia zalet syntezy:
Syntezator na Mega 2560 + 3,2 TFT LCD + Si5351 V2.0
Proponowany projekt syntezatora składa się z modułu Arduino Mega 2560, 3,2-calowego wyświetlacza TFT i układu Si5351. Wyjście częstotliwości wyjściowej syntezatora jest klasyczne, tj. Przy 1,8 ± 3,6 7,0 i 10 MHz, częstotliwość wyjściowa syntezatora jest równa częstotliwości na skali plus p.cz, w pozostałych pasmach minus p.cz.

Syntezator ma następujące funkcje:

Trzy częstotliwości na wyjściu syntezatora - VFO (heterodyna), BFO_1 (główny generator odniesienia) i BFO_2 (oscylator odniesienia dla TRx z podwójną przemianą)

Przyciski dla wygodniejszej kontroli syntezatora i elastyczności ich rozmieszczenia - wszystkie przyciski są podłączone do tej samej magistrali, a funkcja przycisku jest określona przez rezystor połączony szeregowo z przyciskiem

Prostota programowania – podpowiadana (tłumaczona) w blogu

Prostota montażu dzięki zastosowaniu gotowych modułów,                                                                                                                                                                      [i]Płyta syntezatora możliwa do wykonania w domu lub do zamówienia w PCBway.com
[/i]
Wśród głównych funkcji syntezatora są:
- zapamiętywanie częstotliwości i trybów pracy na wszystkich pasmach, gdy zasilanie jest wyłączane;
- możliwość kalibracji S-metru;
- RIT  i  SHIFT ± 500 Hz dla odbioru/nadawania i programowania;
- inteligentny koder z możliwością precyzyjnego dostrojenia dla różnych koderów
- ciekawy auto – skok strojenia;
- VFO A / B
 ;                                                                                                                                                                                                                                                  - wskaźnik SWR/PWR ;
- wbudowany woltomierz ;                                                                                                                                                                                                                              - System CAT ;


W załączeniu miniaturki płytek
Może ktoś się skusi na wykonanie tej syntezy (proszę o kontakt)
Wiesiek


Załączone pliki Obrazki
       
Odpowiedz
#2
Do drugiej wersji Plesseya zdecydowałem się zrobić nowszą wersję syntezy, dzięki pomocy Wieśka uruchomiłem już program sterujący syntezą na Arduino, prezentuje się elegancko w stosunku do poprzednich wersji (poniżej porównanie do wyświetlacza w pierwszej wersji Plesseya)....
   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#3
Witam Szanowne Kolezanki i nie mniej Szanownych Kolegow,

Jak widac Koledzy dokladaja dp projektu fajne, bardzo atrakcyjne moduly. Trzeba Im podziekowac. Na zlozenie opisanej przez Kolege Wieslawa VFO sam chyba sie skusze choc mam juz synteze Adama sp5fsc oraz inna ,na ktorej obecnie robie lacznosci (troche malo stabilna i lubi zapomniec to co sie wczesniej zaprogramowalo).

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz
#4
witam Wieslaw,
Piotr zapodal mi link/info nt. tej syntezy - nie gadam pa ruski, dlatego sie zastanawiam czy dam sobie rade zlozyc te synteze bez przegladania rosyjskojezycznych forow?
jesli tak, to gdzie znajde:
- PCB
- schemat
- soft
Mozliwie sporo informacji napewno pomoze mlodemu adeptowi sztuki elektroniki zebrac synteze do tzw. kupySmile
pozdrawiam serdecznie w 2020!
W>
Odpowiedz
#5
(03-01-2020, 02:24 PM)sq8guo napisał(a): witam Wieslaw,
Piotr zapodal mi link/info nt. tej syntezy - nie gadam pa ruski, dlatego sie zastanawiam czy dam sobie rade zlozyc te synteze bez przegladania rosyjskojezycznych forow?
jesli tak, to gdzie znajde:
- PCB
- schemat
- soft
Mozliwie sporo informacji napewno pomoze mlodemu adeptowi sztuki elektroniki zebrac synteze do tzw. kupySmile
pozdrawiam serdecznie w 2020!
W>

Witaj Waldku
Wszystkiego naj.. w Nowym Roku.
         Nt syntezy , o której pisze Piotr jest duuużo (prawie 200 ston) na stronach ruskich. Kilku kolegów opisuje kilka wersji tej syntezy. W zasadzie wszystkie wykorzystują procesor 2560 (w płytce Arduino Mega 2560, lub nawet "goły" procek), z różnym oprogramowaniem.
Wybór należy do Ciebie, ale...
         Do co najmniej dwóch wersji można dostać gotowe PCB u nas na Radiogiełdzie. Oprogramowanie krąży na stronach qrz.ru , ale u nas też kilku kolegów ma. Najprostrze programowanie jest z wykorzystaniem płytki Atmego Mega 2560. Wyświetlacze (zamawiając musisz zwrócić uwagę na wyprowadzenia) też można u nas kupić, z tym że w Chinach kilka razy tańsze – ale miesiąc czekania ! Tam też można kupić SI5351 (ale szybciej i w podobnej cenie kupisz na Farnellu).
Na stronie kolega Władimira  R2AJI jest kilka filmików youtube o tych i innych syntezach (na jednym jest możliwość włączenia polskich napisów).
Na początek proponowałbym, zainteresuj się syntezą „TROJAK”,  kol Piotra SP2DBM, do której autor proponuje płytkę PCB z SI5351 i zaprogramowanym prockiem – prosta synteza – po zmontowaniu chodzi „od kopa” – sam sprawdzałem !
Pozdrawiam
Wiesiek
SP9GAY
Odpowiedz
#6
witam Wiesiek,
dzieki za podstawowe info nt. tej syntezy.
poszperam w necie i moze sie uda dostac plytki. A narazie to mam synteze wg. sq1gu do testow, bo tez prosta i dziala z kopa.
Ewentualnie trzebaby cos tam zmodyfikowac (Piotr jej uzywa w troche innej wersji, ale mysle ze jak beda problemy z funkcjonalnoscia to porownam soft z moja).
Docelowo ta synteza na mega 2560 jest naprawde ladnym dodatkiem do Plesseya, zwlaszcza ze jest oparta o przyciski a nie dotyk, co dla mnie jest plusem.
pozdrawiam!
W>

p.s. w zasadzie to zapomnialem ze mam przeciez jeszcze plytki sytezy Pawla, sp2fp i jesli nie ta na mega 2560 to finalnie ta od Pawla.
Odpowiedz
#7
Jeżeli nigdzie nie znajdziesz, to u mnie jest jedna zapasowa, to ewentualnie...
Vy 73 !
W
Odpowiedz
#8
Czesc Wiesiek
rozeslalem wici. Jak nic nie wyjdzie to sie usmiechne. Ile jest plytek w komplecie, jaka jest ostatnia wersja tej syntezy = v4??
czy do tych samych plytek moge uzyc wyswietlacza roznej wielkosci czy tez sa to PCB dedykowane?
pozdrawiam
Odpowiedz
#9
(07-01-2020, 07:28 AM)Wiesiek137 napisał(a): Jeżeli nigdzie nie znajdziesz, to u mnie jest jedna zapasowa, to ewentualnie...
Vy 73 !
W

czesc Wiesiek,
jednak wracam do Ciebie. Mam plytke ale na b.maly wyswietlacz 1.8" - przyda sie do jakiegos malenstwa.
Natomiast do Plesseya chcialbym zastosowac cos duzego. Czy twoja plytka, ktora chce odkupic jest na 3.2"?
pozdrawiam serdecznie!
W>

p.s. wlasnie odpisal Sergey. ma plytki ale pod 2.8" - jesli ktos by reflektowal, to mozna zamowic wiecej. Chcialem miec jedna 3.2" ale dobra (zmienie binokle na mocniejsze i bedzie).
Odpowiedz
#10
Witam
Wyświetlacz 3,2 do 3,5 pasuje.
Ale wstrzymaj się s zakupem, musi być wskazany typ.
Jeden z kolegów dwa razy kupował, gdyż musiałby przerabiać płytkę - inne wyprowadzenia.
Podaj adres na priv. to wyślę Ci - wersję chyba 3 - ten większy obrazek
Pozdr
Vy73
Wiesiek
SP9GAY
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości