Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RF Power kalibrator
#1
Wykonane są płytki do RF Power kalibratora. Kontakt w sprawie płytek do Jerzego. Zamieszczamy także opis przyrządu wg. K3NHI.


Załączone pliki Obrazki
   

.pdf   rf_power_calibrator_844.pdf (Rozmiar: 243.01 KB / Pobrań: 435)
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#2
Witam Szanownych Kolegów,

Nadchodząca wiosna do tego stopnia natchnęła mnie optymizmem, że zacząłem składać jedną z naszych nowych płytek. Przy okazji nasunęło mi się kilka uwag związanych z layout`em. Po pierwsze, to ze względów konstrukcyjnych przełącznik najlepiej jest umieścić od dołu płytki. Po drugie, to wyprowadzenia baterii najlepiej jest poprowadzić od boku naprzeciwległego w stosunku do tego, na którym jest koncentryczne złącze. Do tego celu musimy wykonać w płytce otwór na przewody. Pewnie każdy kto ma takie pcb jakoś sam sobie poradzi. Konstruktor nie pomyślał o rezystorze przy stabilizatorze. Zastanawiam się czy go nie dać szeregowo z podłączeniem plusa baterii?

Pozdrawiam wszystkich
George
Odpowiedz
#3
Witam Szanownych Kolegów,

Spieszę z informacją o tym, że zlecenie na wykonanie  PCB do bezstukowego przełącznika O-N konstrukcji Kolegi Krzysztofa DH1CL powędrowało już do wytwórni. Pewnie w ciągu tygodnia do 10 dni będzie  w Polsce. Zamówiliśmy niewiele płytek ale dla naszej grupy z pewnością starczy.

Pozdrawiam wszystkich
George
Odpowiedz
#4
[attachment=261][attachment=261][attachment=261]


Witam Szanownych Kolegów,


Po przeanalizowaniu ergonomii obsługi naszego kalibratora mocy doszedłem do wniosku, że lepszy jest taki rozkład elementów, w którym wyłącznik, gniazdo pomiarowe do woltomierza oraz wieloobrotowy potencjometr są od strony bottom view. Przemontowalem te elementy w ten sposób zastępując przy okazji potencjometr montażowy 200 ohm na mniejszy 500 ohm. Zamieniłem go ze względu na to, że łatwiej jest wówczas  dopasować obudowę przyrządu. Wpływu na kalibrację nie odnotwałem.

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz
#5
[attachment=269]Witam Szanownych Kolegów,


   Chciałem się podzielić informacją o tym jak w prosty sposób można wykonać do kalibratora mocy obudowę. Użyłem do tego celu aluminiowego profilu 35 mm x 35 mm i grubości ścianki 2 mm . Po przycięciu rury na odpowiedni wymiar "zamknąłem" ją aluminiowymi deklami o grubości 4 mm. Każdy z obydwu dekli jest zamocowany do obudowy przy pomocy 3 śrubek. Jest trochę zabawy z odpowiednim wytrasowaniem miejsc na otwory pod gniazda sma, ledowej diody, wyłącznika, gniazda do pomiaru napięcia uniwersalnym miernikiem oraz do montażowego potencjometru. Najwięcej uwagi należy poświęcić na wiercenie otworów pod śrubki, a następnie pod umiejętne ich nagwintowanie. Przy obróbce aluminium (wiercenie i gwintowanie) używam denaturatu i pilnuję by gwintownikiem kręcić małymi ruchami, często go cofając, a nawet wyjmując go w trakcie i czyszcząc. Podobnie jest z wierceniem. Zastosowałem śrubki o wymiarze M 2 x 5 mm. Z pracą przy obudowie jestem mniej więcej w połowie zadania, które ma zakończyć się wygrawerowaniem napisów, eloksalacją na czarno i odłożeniem mierniczka na półkę. Smile


Pozdrawiam wszystkich wiosennie
George sp5rzm
Odpowiedz
#6
[attachment=272]Do tematu dołączam  zdjęcie z kolejnego etapu budowy kalibratora mocy.
Odpowiedz
#7
U mnie wzorzec mocy -20dBm też już uruchomiany, ale jeszcze bez obudowy. Doregulowany został na -20 dBm na mierniku OZ2CPU. Pomiar na FT1000MP daje coś ok S9 +50 dB, czyli mniej więcej się zgadza...

         
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#8
Piotrze,

Jaki potencjometr do regulacji poziomu zastosowałeś? By kalibrator zmieścił się w obudowie  z aluminiowego profilu 35 mm x 35 mm - ścianka 2 mm musiałem zamienić wieloobrotowy PR 200 Ohm na mniejszy z tym samym rastrem ale 500 Ohm. Nie miało to widocznego wpływu na regulację.

Pozdrawiam
George
Odpowiedz
#9
Zastosowałem ten projektowany 200 omów. Nie wiem w jakiej obudowie umieszczę generator. Być może dam go do wspólnej obudowy z innymi modułami i zrobię taki kombajn pomiarowy.
Przy zmianie obciążenia generatora różnymi rezystancjami zmienia się dzielnik napięciowy, a zatem i wzorzec. Na ten moment to myślę o tych modułach raczej jak wzorce częstotliwości.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#10
Koledzy, zbudowałem kalibrator i ustawiłem 158mV DC z tolerancją 0,1%.
Na miliwatomierzu s53mv dostałem wynik - 21,5 dBm.
Wcześniej miliwatoierz skalibrowałem na generatorze, zgodnie ze starym analogowym miliwatomierzem HP.
Rodzi się pytanie czy te 1,5 dBm, to "norma" i przejść do porządku dziennego, czy jeszcze walczyć i znaleźć winnego.
Jakie były u Was wskazania na oz2cpu ?
Może ktoś ma bardzo dokładny oscyloskop (w mój przestałem wierzyć) ?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości