Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jesienna melancholia z kalibratorem w.cz. w tle
#11
OK, jest miejsce na płytce baterię, ale może lepiej obok niż wzdłuż będzie łatwiej wrzucić do jakiejś obudowy. Myślę jednak o połączeniu układu ze schematem kwarcowym, tj, filtr i dwa wyjścia. Zrobię w wolnej chwili pełny schemat, poczekaj z tą pracą nad płytką.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#12
Piotrze,

Możemy zrobić tak jak mówisz ale w tej sytuacji, przy filtrze na wyjściu, wielkość sygnału pomierzonego w prostokącie nie bedzie odpowiadać sygnałowi sinusoidalnemu i trzeba by było wówczas inaczej ten sygnał kalibrować (dobrym miernikiem w.cz.). Obudową do "mierniczka - jamniczka", z  baterią za płytką może być aluminiowy profil 35 x 35 mm. Wewnętrzny wymiar, z tego co pamietam ma około 30 x 30 mm. Zamykamy profil dwoma "deklami" i obudowa jest gotowa. W zasadzie wszystko zależy od tego czy np. chcemy kalibrować jakiś uniwersalny miernik pod kątem jego pracy z sondą w.cz., czy też chcemy mieć wzorzec stabilnej "f" . Jedno drugiego nie wyklucza.

Pozdrawiam
George
Odpowiedz
#13
Jeśli chcesz mieć tylko wzorzec "f" to nie trzeba robić filtru i kalibrować poziomu sygnału oraz nie trzeba nic ekranować. Może być w tej sytuacji 10 MHz. Wzorcem można sobie weryfikować inne generatory. Taki generator można zrobić na tej płytce pierwowzorze.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#14
Piotrze,

Ja akurat chciałbym mieć wzorzec poziomu sygnału. Inne wzorce też mogę mieć, więc proszę myśl, rysuj i wysyłaj do mnie póki jeszcze nie zapomniałem jak się włącza komputer Smile. Będziemy projektować PCB i zamawiać. 

Pozdrawiam
George
Odpowiedz
#15
Wzorzec poziomu sygnału schemat już wcześniej dałem (jeszcze raz zamieszczam), a drugi układ to mógłby być generator dwutonowy z sumatorem do szacowania poziomu IP3. W związku z tym, iż musiał by mieć on przesunięcie częstotliwości od 5-20 kHz, to łatwo by to można zrobić na rezonatorach pizoceramicznych 3,67 MHz z regulowaną częstotliwością odstępu sygnałów.


Załączone pliki Obrazki
   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#16
Witam Szanownych Kolegów,

Z tego co pamietam, to układ do badania IP3 dobrze opracował i opisał na łamach jednego z numerów "Świata Radio" Kolega Rafał sq4avs. W sklepie AVT można kupić PCB do montażu w/w przyrządu. Składa się on z dwóch identycznych płytek kwarcowych generatorów i sumatora. Warto kupić i eksperymentować z pomiarami.

Pozdrawiam wszystkich
George
Odpowiedz
#17
Ja nie mogę znaleźć tej płytki w AVT...
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#18
Piotrze,

Dokładny opis jest nie w ŚR. jak wcześniej ale w EdW. Sorry . Link do strony z płytkami w AVT : 

https://sklep.avt.pl/uklad-do-pomiaru-zn...owana.html


Pozdrawiam
George
Odpowiedz
#19
Witam wszystkich Szanownych Kolegów,

Jeszcze w grudniu tego roku powinniśmy dostać PCB do kalibratorów poziomu mocy w.cz. Zamówiłem 20 sztuk płytek. Czekam na ich wycenę.

Pozdrawiam
George
sp5rzm
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości