Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem wielkości napięcia w.cz. LO (z VFO, DDS) potrzebnego do pracy mieszacza
#31
Ja testuję wykonany przez siebie moduł wzmacniacza do DDS z SL611 i 2N5109, tak by na wyjściu było 500~600 mV rms na obciążeniu mieszacza diodowego (SBL1). W związku z tym, że regulacja ma też dotyczyć Si5351 to jest bez ingerencji w AD9850. Na ten moment otrzymuję na wszystkich częstotliwościach VFO sygnał w tych granicach 500-600 mV rms na mieszaczu diodowym z obciążonymi wrotami 50Ω.  Też stosuję obciążenie wstępne AD9850 ale 50Ω i specjalnie dobraną pojemność szeregową, a następnie pi-filtr z odcięciem powyżej najwyższej f VFO i następnie regulowany SL611 + 2N5109.
Najprostszą metodą było by jak piszesz, w mojej wersji regulacja wzmocnienia SL611 na PR-kach sterowanych z przełącznika pasm... to też rozpatrywałem teoretycznie, ale ... no trochę prymitywne,... choć najbardziej skuteczne.... kto wie, może taką płytkę też trzeba zrobić.
W wolnej chwili narysuję schemat jak to u mnie wygląda. Do drugiej wersji mieszacza na SL6440, który ma szeroki zakres napięcia z LO chcę to chcę wstępnie zapiąć syntezę na Si5351 z ustawionym poziomem napięcia dzielnikiem rezystancyjnym.
Jeszcze chcę sprawdzić wyrównanie napięcia z ICS502 (z mnożnikiem x 4) sterowany z AD9850 do SBL1.

   
   
   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#32
Podsumowanie rozważań na temat wyrównywania poziomu napięcia VFO, czyli LO z generatorów, syntez,...
Widzę potrzebę wykonania układu ALC, który wyrównuje poziomy sygnałów co jest ważna dla mieszaczy diodowych.
Biorąc pod uwagę, że dla częstotliwości pośredniej 9 MHz, wartości LO grupują nam się wokół częstotliwości:
5,0 dla 14 MHz / 9,068 dla 18 Mhz, 10,8 dla 1,8 Mhz / 12,5 dla 3,5 Mhz, 12,0 dla 21 Mhz / 19,0 dla 28 Mhz, 19,1 dla 10,1 Mhz/ 23,0 dla 14 Mhz (druga opcja)
to wystarczy zrobić 4 nastawy wzmocnienia wzmacniacza regulowanego np. SL611 połączone z przełącznikiem pasm i temat jest bardzo prosto rozwiązany.
To tyle moich przemyśleń i taką planuję zrobić wersję ostateczną.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości