Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
A new TRx project based on Plessey Ic`s
Witam Szanownych Kolegów,
 
Mam problemy z logowaniem się na forum. Raz mi się udaje, a innym razem już nie. W dodatku teraz widzę, że uciekł mój ostatni wpis. Chyba to jest jakieś niedomaganie mojego komputera.
 
 
Przechodząc do krótkofalarskich spraw  powtórzę na wszelki wypadek. Parę dni temu przeprowadziliśmy z Kolegą Piotrem łączność na naszych "plessey`ach". Z mojej strony nadawałem QRP, ok. 3 W. Byłem słyszany na poziomie szumów. W drugą stronę było znacznie lepiej, bo w Warszawie odbierałem relację Piotra 59 +20 dB ( tak na oko ). 
 
Do niedawna nie mogłem pracować na paśmie nawet QRP, a to z powodu wzbudzeń drivera. Po analizie wszystkich możliwości doszedłem do wniosku, że przyczyną musiał być  stopnień mocy ( dwa pracujące przeciwsobnie 2SC2166 ). Na wszelki wypadek przestudiowałem w sieci  informacje o wzbudzeniach nadajników. Dowiedziałem się , że najczęstrzą przyczyną jest nanoszenie się sygnału w.cz. na mikrofonowe wejście. Po wykonaniu na wejściu filtru "Pi" składającego się z dwóch kondensatorów 100pF oraz dławika 100uH problem znikł.
 
Kończę montować nową płytkę drivera. Uwzględniam na niej wszystkie moje dotychczasowe doświadczenia z eksperymentowanym układem. Gwarancji na to, że obędzie się bez problemów, to nie mam ale jest jakaś nadziejaSmile .
 
Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz
Witam Szanownych Kolegów,
 
Mozolnie brnę przez temat optymalizacji układu "plesseya. Przeprowadziłem około 15 łączności na samym driverze z mocą 3W. Do anteny zapewne dochodzi trochę słabszy sygnał, bo po drodze mam jeszcze antenową skrzynkę oraz blisko 45 m fidera. Używam anteny typu prosty dipol 2 x 19,3 m . Najlepszy kierunek do odbioru, to południe Polski, Ukraina, Rosja, Niemcy, Czechy, Estonia i Węgry. Od czasu do czasu otwiera się kierunek na Skandynawię.
 
Parę dni wstecz miałem długą rozmowę z Kolegą SP8IKL, z Rzeszowa. Kolega odbierał mnie na małej (fi 1,1 m) antenie pętlowej, a nadawał na 42 m długości longwire`rze. Cały czas odbierałem na  59 + 10 dB, zaś mój Korespondent potwierdził łączność na w poziomie 57. 

(Szukam do mojej nowej płytki wzmacniacza gniazd żeńskich, prostych typu SMB. W sieci ich nie widziałem. Najbliżej są w Chinach..)

Pozdrawiam wszystkich
George
Odpowiedz
Witam Szanownych Kolegów,
 
Nowe PCB drivera do "plessey`a" jest już prawie zmontowane. W międzyczasie słucham radia na I wzbudnicy i od czasu do czasu robię kolejne łączności używając starej, prototypowej płytki drivera. W dniu dzisiejszym rozmawiałem ze znaną stacją z Białorusi (QTH Mińsk) EW1MM. Otrzymałem raport 57. Korespondenta odbierałem na poziomie 59+10 do 20dB. Tradycyjnie pracowałem QRP z mocą ok. 3 W. Miałem spore lokalne zakłócenia.

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz
[attachment=318][attachment=317][attachment=316]

Kolejne etapy montażu płytki.

Na podstawie dotychczasowych doświadczeń z projektowaniem layout`u wyciągam następujące wnioski:

1. zawsze da się każdy layout poprawić,

2. najlepiej by było aby kontrolę layout`u przeprowadzało jak najwięcej osób,

3. pod elementy przewlekane róbmy trochę większe otwory aniżeli sugeruje nam system makr,

4. testowanie layout`u w programie "Sprint Layout 6" zaczynamy od kliknięcia w jakiś masowy punkt,

5. gniazda połączeniowe i koncentryczne na płytce  projektujmy tak aby można było je później swobodnie obsługiwać,

6. pamiętajmy o otworach do mocowania naszych płytek.


To są podstawowe rady. Przemyślenia na temat projektowania layout`u są oparte na błędach jakie popełniałem. Niestety, ciągle jeszcze je robię..
Odpowiedz
Witam Szanowne Koleżanki i niemniej Szanownych Kolegów,

Chciałbym przypomnieć, że razem z Kolegą Piotrem SP9LVZ pracujemy obecnie na projekcie TRx wykonanym wedle opisów z poprzedniego adresu naszej grupy :

http://sp-hm.pl/thread-2243.html

Są tam wszystkie bazowe informacje dotyczące budowy wzbudnicy pierwszego projektu.

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz
Chciałbym odnotować dzisiejszą datę 1 stycznia 2019 roku,... i chyba nikt drugiej wersji plesseya w obudowie jeszcze nie uruchomił? Może uda się to w bieżącym roku.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
Drogi Piotrze,

Nie jestem pewien ale wydaje mi sie,  ze oprocz Ciebie nikt wiecej nie wlozyl do obudowy wersji pierwszej "plesseya"... Wprawdzie od paru miesiecy pracuje na tej wersji i w trybie QRP nawiazalem lacznosc z wieloma krajami Europy ale ciagle jest to "pajak" na pleksiglasowej plycieSmile .

George
Odpowiedz
Minął dokładnie ponad rok i jakoś cisza w temacie uruchamiania II wersji Plesseya?
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
Piotrze,

Z tego co slyszalem, to Mietek uruchomil plytke. Ja mam wlasciwie zlozona te konstrukcje ale nie mam do niej mieszacza...


Pozdrawiam
Jerzy
Odpowiedz
mieszacza nie masz? czy nie zrobiony, bo płytki mieszaczy mieliśmy zrobione
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości