Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Projekt MAS nadajnik lampowy CW 40m i 80m
#1
Projekt MAS nadajnik lampowy CW 40m i 80m

Początkiem roku 2022 zakończyłem prace nad nadajnikiem lampowym CW na tegoroczny konkurs MAS (2022).
Nadajnik jest wykonany na jednej lampie – tetrodzie strumieniowej 6L6 w metalowej obudowie. Wykorzystałem po dwa rezonatory kwarcowe 3,560 Mhz i 7,030 Mhz (z OMIG), z którymi jednak był problem jeśli chodzi o przeciąganie częstotliwości w układzie lampy, która jest jednocześnie stopniem wyjściowym nadajnika o mocy outp. 5 W jaką udało się uzyskać. Układu nadajnika szerzej nie opisuję – widać na schemacie. W pi-filtrze użyty został tylko jeden kondensator strojeniowy od strony anody, od strony anteny został dobrany kondensator stały (wartość mniej krytyczna).
Zakres pracy jest płynnie strojony od 3,559.4 do 3,560.6 Mhz w paśmie 80m i od 7,029.8 do 7,034.5 Mhz w paśmie 40m. Wg. ubiegłorocznego doświadczenia taki zakres przestrajania powinien wystarczyć do przeprowadzenia QSO w konkursie. W obudowie znajduje się kompletny zasilacz transformatorowy, elementy przekaźników przełączających pasma, antenę oraz układ pomiarowy.
Plan minimum to start w grupie „B” w której liczy się tylko ilość elementów nadajnika. Plan max to zrobienie jeszcze do kompletu odbiornik na 80 i 40m również na lampach w metalowej obudowie.

Poniżej kilka zdjęć, jeśli ktoś ich nie widzi to trzeba się zalogować...

   
   
   
   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#2
Na powyższym urządzeniu udało mi się zająć I miejsce w tegorocznym konkursie.


   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości