Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Demodulator SSB/CW na lampie 6BN6
#1
Demodulator SSB/CW na lampie 6BN6


Załączone pliki
.pdf   Lampa 6BN6 demodulator SSB.pdf (Rozmiar: 906.08 KB / Pobrań: 128)
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#2
Czyżby to oznaczało, że kolega robił jakieś próby techniczne z lampą 6BN6 lub podobnymi lampami?
Czy to tylko teoretyczny wkład do zabawy dla miłośników lampowego krótkofalarstwa?
Zdaje się, że radzieckim odpowiednikiem 6BN6 jest lampa 6А3П.
Jak mnie pamięć nie myli to powinienem mieć gdzieś schowane lampy 6JH6 i 6ME8 jak i 6BN6.
Ale ostatni raz je widziałem ponad 10 lat temu.
Chyba zacznę grzebać, sentyment do tego mam.

73, Mietek SQ5PTQ ex SP5HBT
Odpowiedz
#3
Tak. To są rozwiązania przetestowane. Zarówno z lampą 6BN6 jak i 6JH8.
W związku z nietypowymi zastosowaniami do naszych celów tych lamp chcemy też powtórzyć te układy demodulacji i mieszaczy.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#4
Piotr, szukujesz projekt Rx-a w oparciu o te dwie wybitne lampy ?
Odpowiedz
#5
Tak, będzie taka realizacja. Lampy posiadam, wstępne testy przygotowawcze już były. Aktualnie mam w realizacji TX i RX lampowy na tegoroczny konkurs MAS, więc wszystko w swoim czasie. Zaawansowany stan rx na lampach 6JH8 i 6BN6 ma już Tomek SP9OUR. Do rozwiązania mamy jednak jeszcze pewne kwestor problemowe z mieszaczem na 6JH8.
W związku z tym, że pierwsze projekty na lampach już powstały, to może zrobimy tu na portalu odrębny wątek na tematy lampowe...
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#6
Nowy wątek to dobry pomysł. Co prawda lampowe fora są dość liczne, ale podzielenie się pomysłem lub jakimś własnym układem 
"lokalnie" jest łatwiejsze  i prostsze zwłaszcza w grupie znajomych. 
I mam wrażenie, że ożywi to trochę nasze forum.
Wielu z nas jest w takim wieku, że miało teoretyczne i praktyczne doświadczenia z układami lampowymi.
Ja mam duży sentyment  do lamp i na szczęście spory ich zapasik więc jest łatwiej.
A do tego jak mnie coś kopnie od czasu do czasu to nabieram werwy i rozwagi.
W dawnych czasach miałem zasadę, aby po maksimum trzech kopnięciach na dzień przerwać dłubanie Smile

73, Mietek
Odpowiedz
#7
(23-01-2022, 04:24 PM)sp9lvz napisał(a): Tak, będzie taka realizacja. Lampy posiadam, wstępne testy przygotowawcze już były. Aktualnie mam w realizacji TX i RX lampowy na tegoroczny konkurs MAS, więc wszystko w swoim czasie. Zaawansowany stan rx na lampach 6JH8 i 6BN6 ma już Tomek SP9OUR. Do rozwiązania mamy jednak jeszcze pewne kwestor problemowe z mieszaczem na 6JH8.
W związku z tym, że pierwsze projekty na lampach już powstały, to może zrobimy tu na portalu odrębny wątek na tematy lampowe...

Bardzo się cieszę z powstania takiej świetnej koncepcji układu. Może Tomek SP9OUR coś by zamieścił, z tego co udało mu się poskładać. Bardzo jestem ciekawy rozwiązania VFO ... bo myślę, że to już trzeba współczesny układ zrobić a do takiego świetnego rozwiązania, to chyba nie można wstawić "popularnego" DDS-a, ze słabym sygnałem. Na pewno automatyka będzie odgrywać ważną rolę (dla mnie jedna z najważniejszych rzeczy). W głowę zachodzę czy automatyka i pozostałe zasadnicze części układu będą na lampach czy też na półprzewodnikach. Kiedyś oglądałem przeróbkę Drake R4C, tak by odpowiadał współczesnym parametrom i prawie cały został przerobiony na półprzewodniki ... a tu takie inne, świetne "lampowe" podejście. 
Na początek może chociaż wklejmy link do układu RX-a Retro Mark II
http://g4oep.epizy.com/retro/retro.htm
W.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości