Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomiary separacji (przesłuchów) w płyce Plesseya
#11
Ja ten temat pomiarowy, którym teraz się bawimy rozumiem tak. Sygnał jaki jest na wejściu odbiornika jest sygnałem pasmowym np. z pasma 80m. Jest podawany na mieszacz, po mieszaczu mamy składowe mieszania, w tym sygnał na częstotliwości pośredniej. Sygnał ten przechodzi przez wzmacniacz odwracalny i idzie dalej na filtr SSB (CW) i dalej na wzmacniacz p.cz.  
W związku z powyższym sprawdzanie przesłuchu wejścia odbiornika (przed mieszaczem) do p.cz. chyba nie jest istotną sprawą, jeśli chcemy sprawdzić czy obok filtru p.cz. (SSB lub CW) nie przenika jakiś sygnał. Wg. mnie istotną sprawą jest sygnał przed filtrem i po filtrze (czyli to co wychodzi ze wzmacniacza odwracalnego i dochodzi do pierwszego wzmacniacza p.cz.). Ja test wykonywałem wokół częstotliwości filtru p.cz. np. od 8995 - 9005 kHz.

Jako "całość"  testu, to widział bym podanie sygnału pasmowego z wobulatora na wejście odbiornika np. z 80m (a nie sygnału 9 MHz) i sprawdzenie obwiedni sygnału na wyjściu m.cz po detekcji. To byłby dla mnie cały test odbiornika jeśli chodzi o przenoszenie pasmowe i tłumienie całego toru RX (filtru SSB) w zakresie słyszalnym (20Hz - 20 kHz). Do tego próba dwutonowa dla mieszacza. Pomiar sygnału m.cz. można zrobić programem komputerowym WaveSpectra przez kartę dźwiękową - mierzy sygnał w dB (20Hz - 20 kHz). Tym programem posługiwałem się do testowania pasma przenoszenia m.cz. odbiorników homodynowych z prostymi filtrami m.cz.

   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości