Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szeregowe łączenie monolitycznych filtrów PM9-4F1
#1
Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,

Zainteresowani wiedzą jak coraz trudniej jest zdobyć filtr kwarcowy PP9-A2-2R. Nawet jeśli się to komuś uda, to jest bardzo prawdopodobne, że "zdobycz" nie będzie spełniać naszych oczekiwań. Głównie ze względu na podstarzałe już elementy wchodzące w skład filtru. Wielka szkoda ale z faktem zaprzestania produkcji trzeba się było pogodzić już wiele lat temu. Pewną alternatywą dla w/w filtru może być jego monolityczna wersja o symbolu PM9- 4F1. Ten filtr teoretycznie parametry ma zbliżone do "starszego brata" ale nieco się od niego różni. Kiedyś mierzyłem jego charakterystykę i w porównaniu z PP9-A2-2R miał jednak  trochę słabsze tłumienie pozapasmowe . Zważywszy na to, że wymiary filtru PM9-4F1 są w porównaniu z PP9 znacznie mniejsze, toteż i odległość pomiędzy wyprowadzeniami jest stosunkowo niewielka. W moim przekonaniu zmusza to konstruktorów do projektowania urządzeń z  bardzo dobrym ekranowaniem zarówno samego filtru jak również jego wyprowadzeń. Być może to jeszcze nie wystarczy i aby uzyskać lepszy efekt być może trzeba by było zastosować szeregowo dwa filtry monolityczne. Konia z rzędem temu kto wie jak to zrobić bez kolejnych eksperymentów. Sprawa niby prosta ale dwa monolityczne filtry, to spory wydatek zbliżający się do 500 zł... Jak by nie było, na wszelki wypadek rozważam wykonanie layout`u wzbudnicy Plessey`a z dwoma monolitycznymi filtrami lecz wpierw chciałbym aby na forum Koledzy wyrazili w tej sprawie swoją opinię.

Pozdrawiam wszystkich
sp5rzm
Odpowiedz
#2
Zacznę od obrazka.
Chciało by się napisać, że "starsi pamiętają"  ale ale ciężko na forum dopatrzyć się młodszych. 
   

.pdf   Dreems.pdf (Rozmiar: 217.21 KB / Pobrań: 156)

Jakiś czas temu kupiłem filtr z tego źródła:

https://www.box73.de/index.php?cPath=82_100_163

Ceny nie wydają się straszne.

73, Mietek
Odpowiedz
#3
Ja mam kupiony "worek" rezonatorów na 9 Mhz i 9,6 Mhz - myślę zatem o własnym wykonaniu filtrów. Można dać dwa - główny i doczyszczający. Myślę że nawet w wersji home made, nie będą gorsze niż monolityczne. Mając analizator do filtrów można się trochę pobawić i wykonać odpowiednie filtry.
Odnośnie pomiarów tłumienia sygnałów poza pasmowych przed i za filtrem w płytce (Plesseya I wersja), to uważam że trzeba uwzględnić dynamikę wzmacniacza(y) jeśli sygnał podaje się na wejście (mieszacz?) a mierzy się sygnał po pierwszym SL612. Dynamika wzmacniacza na J310 przed filtrem i dynamika SL612 może mieć wpływ na dynamikę pomiaru. Jeśli chcemy zaobserwować tym sposobem separację wejście - wyjście na poziomie 80dB, to te wzmacniacze powinny mieć w sumie (minus tłumienie toru) co najmniej dynamikę 80 dB, a myślę że nie mają... więc może tu być błąd techniki pomiaru.
Chcemy uzyskać pomiar w miejscu zabudowanego filtru PP9 czyli uzyskać odpowiedź na pytanie czy płytka nie pogarsza separacji - wydaje mi się że pomiar trzeba by zrobić na wyłączonej płytce podają sygnał przed filtrem i odbierając za filtrem, czyli jakby sprawdzić pojemności montażowe jak wpływają na seperacje we-wyj, a być może trzeba to zrobić na nie zmontowanej w elementy płytce???
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#4
Przy budowie torów z "mocnymi filtrami" ważny jest pomiar przesłuchów. W celu zmierzenia przesłuchu wyjmujemy filtr i od strony wejścia oraz wyjścia zapinamy odpowiednie do impedancji filtru rezystory (czasem, gdy jest składowa stała trzeba dodać kondensatory). To co zobaczymy na analizatorze będzie reprezentowało przesłuch. Dowiemy się czy ekranowanie i przełączanie jest właściwe.
Wnioski mogą być ciekawe, dlatego warto napisać tutaj jak wyszło w poszczególnych przypadkach.
Odpowiedz
#5

.pdf   bdanie dopasowania filtru PP9 A2 2R na płytce pod napięciem.pdf (Rozmiar: 16.57 KB / Pobrań: 157)

Ciekawa i zarazem prosta wydaje się być metoda "badania przesłuchów". Sprawdzanie filtru, wykonując pomiary w płytce z odłączonym napięciem i bezpośrednio na wyjściu  może, moim zdaniem, przybliżyć nas do częściowej odpowiedzi związanej z samym dopasowaniem. Wykonywałem podobny pomiar odłączając od filtru kondensator sprzęgający z I stopniem p.cz. i pobierając sygnał z wyjścia filtru poprzez transformator dopasowujący o zwojowej przekładni 2:6. Do pomiarów używałem analizatora NWT7. Pomiar za I stopniem p.cz. pozwolił na lepsze dostrojenie filtru. Taki właśnie pomiar załączam do postu.
Odpowiedz
#6
Przesłuch się bada przy normalnym zasianiu płytki, tak samo jak przy podłączonym filtrze.
Odpowiedz
#7
Pomiar przy normalnie pracującej płytce - pytanie zatem jak podać sygnał i jakiej wartości ! i z którego miejsca odbierać sygnał. Chodzi mi o to że jak sygnał podawany będzie za duży - np. bezpośrednio z wyjścia wobulatora to wzmacniacze po drodze mogą wejść w spłaszczoną ch-ke wzmocnienia i stracimy dynamikę pomiaru.
Z drugiej zaś strony wzmacniacze wprowadzają szum, czyli możemy mieć podniesioną podłogę pomiaru i nie wiemy czy dół to sygnał czy szum,....
Chyba trzeba by mieć jakąś procedurę pomiaru w jakich warunkach to wykonać?
Ja generalnie do tej pory sprawdzałem to na "słuch" - słuchawki na uszy i sprawdzałem sygnał czy słyszę poza pasmem filtru.... czyli tak jak to się odbywa w normalnych warunkach łączności, niestety wcześniej nie dysponowaliśmy przyrządami pomiarowymi....
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#8
Myślę, że pomiar przesłuchu można zacząć od sygnału umiarkowanie dużego (?) i stopniowo obniżać jego poziom. Na wyjściu typowego wobulatora NWT7 uzyskujemy napięcie w.cz. w granicach 0,4V . Do pomiaru, o którym napisałem w poprzednim moim poście, załączałem wewnętrzny tłumik 30 dB. Przy tym pomiarze był rozłączony II stopień p.cz. Sygnał z wobulatora (taktowanie) słyszałem w głośniku nawet przy tłumiku 50 dB.. Był ledwie słyszalny ale jednak był. Którędyś to wędrowało sobie .
Odpowiedz
#9
Pomiar przesłuchu wykonujemy z poziomami takimi samymi jak wcześniej ustalone dla pomiaru toru z filtrem. Po prostu usuwamy filtr, zapinamy obciążenia i mierzymy. Aby ominąć problemy ze zbyt dużym wzmocnieniem toru p.cz. filtr i przesłuch należy mierzyć podłączając analizator jeden stopień wcześniej przed filtrem i jeden stopień za filtrem. Nie należy mierzyć całego toru p.cz. Wtedy będzie widać jak filtr jest dopasowany (płaski wierzchołek) . Należy się upewnić czy płaski wierzchołek nie powstaje przypadkiem z przesterowania toru. Zmniejszamy wzmocnienie poprzez załączenie tłumika sygnału wyjściowego i jeśli kształt wierzchołka jest zachowany to znaczy że wszystko jest w porządku. Tu należy zwrócić uwagę na zapewnienie właściwego obciążenia analizatora, gdyż jego tłumik tylko wtedy będzie prawidłowo działał. ARW podczas pomiarów obowiązkowo musi być wyłączone lub zablokowane.
Odpowiedz
#10
Tak  właśnie mierzyłem dopasowanie filtru wmonowanego na płytkę. Zwróciłem uwagę na efekt przesterowania zbyt dużym sygnałem na wejście mieszacza. Było dokładnie tak jak Kolega Henryk opisał. Musiałem ograniczyć poziom wejściowego sygnału. Być może jeszcze ten sygnał jest za wysoki i trzeba będzie powtórzyć pomiar ale brakowało mi tłumika w okolicy 35 dB. Tłumik 30 dB w analizatorze  mógł jednak I stopień wzmacniacza p.cz. lekko przesterować.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości