Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cena za ciekawość :(
#1

.pdf   bdanie dopasowania filtru PP9 A2 2R na płytce pod napięciem.pdf (Rozmiar: 16.57 KB / Pobrań: 147)


Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,


Początek historii był taki, że niepokoiła mnie poprawnie działająca wzbudnica, w związku z tym postanowiłem sprawdzić czy przypadkiem nie uda mi się jej zepsuć.. Miałem szczęście - udało się. "Zwycięstwo" było tym bardziej spektakularne ponieważ wyeliminowałem z poprawnego działania świetny kwarcowy filtr XF-9B. Zastanawiam się nad tym czy cena tego filtru wynosząca 200 zł zrekompensuje mi wiedzę nabytą podczas eksperymentów..? Okazuje się , że wewnętrzna struktura XF-9B jest nieco inna od PP9-A2-2R. Filtr niemiecki ma na wejściu dopasowujący autotransformator. W PP9 tego nie ma.

Do uszkodzenia filtru doszło podczas badania jego dynamicznej charakterystyki  na płytce wzbudnicy i przy włączonym napięciu. Pomiarów dokonywałem analizatorem NWT7 z włączonym tłumikiem 30 dB ( dla maksymalnego napięcia bez tłumika wynoszącego 430mV). Pobierałem sygnał po pierwszym stopniu p.cz. poprzez  transformator nawinięty na rdzeniu BN-43-202 i z przekładnią 2:6 . Kondensator sprzęgający między pierwszym, a drugim stopniem p.cz. miałem usunięty i dodatkowo zwarte do masy kondensatorem 100nF wejście drugiego stopnia. Do pomiaru  odłączyłem ARW. Uzyskana charakterystyka filtru PP9-A2-2R wyniosła ok. 54 dB. Reszta sygnału gdzieś się podziała.. Brakuje mi do zadowalającego rezultatu kilkunastu dB. Marzy mi się uzyskanie 65 dB- 70 dB. Pewnie trzeba będzie ekranować wszystko co się da, włącznie ze ścieżkami. Budowania radia jest znacznie trudniejsze aniżeli sądziłem. Okazało się, że kondensatory na wejściu i wyjściu filtru tylko pogarszają jego charakterystykę powodując w paśmie przepustowym spore zafalowania więc je usunąłem.

Pozdrawiam wszystkich
sp5rzm

   
   

Pierwszy schemat od góry to PP9-A2-2R, pod spodem XF-9B.

Uszkodzeniu uległo doprowadzenie od bolca wyjściowego nr.2 do cewki L2. Cienki drucik przepalił się...
Odpowiedz
#2
Tradycyjnie rozebrałem wszystko na tzw. "czynniki pierwsze". Dotarłem do transformatora "L2". Miał przepalone cienkie doprowadzenia... Co ja tam takiego narobiłem..? Próbuję naprawić transformator ale nie jestem "dobrej nadziei" :Smile

Wewnątrz ekranowanej obudowy doprowadzenia cewki L2 były również uszkodzone..
Odpowiedz
#3
Jerzy, filtr kwarcowy, który nie ma separacji prądu stałego nie może być włączany do tej płytki, bo strona TX ma tranzystor Q4 który ma kolektor na wyjściu filtru z obciążeniem rezystorem 560 omów. W takim przypadku obwód L1/L1 wejściowej może być uszkodzony prądem tranzystora (obwód L2 powiedzmy wyjściowy zwiera prąd kolektora do masy) . Filtry bez separacji prądu stałego muszą być włączane przez kondensator szeregowy którego nie ma na płycie. Filtr PP9A2 ze względu na swoją konstrukcję mogą pracować w tym układzie bo są rezonatorami odcięte od obwodów rezonansowych wewnątrz filtru. Filtr tez ma ograniczone napięcia wej-wyjściowe więc z pomiarami trzeba uważać i robić je na niskich poziomach sygnałów......

   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#4
(18-03-2021, 08:24 PM)sp9lvz napisał(a): Jerzy, filtr kwarcowy, który nie ma separacji prądu stałego nie może być włączany do tej płytki, bo strona TX ma tranzystor Q4 który ma kolektor na wyjściu filtru z obciążeniem rezystorem 560 omów. W takim przypadku obwód L1/L1 wejściowej może być uszkodzony prądem tranzystora (obwód L2 powiedzmy wyjściowy zwiera prąd kolektora do masy) . Filtry bez separacji prądu stałego muszą być włączane przez kondensator szeregowy którego nie ma na płycie. Filtr PP9A2 ze względu na swoją konstrukcję mogą pracować w tym układzie bo są rezonatorami odcięte od obwodów rezonansowych wewnątrz filtru. Filtr tez ma ograniczone napięcia wej-wyjściowe więc z pomiarami trzeba uważać i robić je na niskich poziomach sygnałów......

Piotrze, na to wygląda, że jest tak jak opisałeś lecz o dziwo filtr w tym układzie pracował parę lat a zepsuł się nie przy nadawaniu lecz przy pomiarach w trybie odbiorczym.. Nie wiedziałem jaka jest konstrukcja filtru XF-9B dopóki nie rozebrałem go. Potem poszukałem jego schematu. Myślę, że niechcący musiałem przypadkowo wpuścić jakieś napięcie na te stronę filtru. Dziś filtr poskładam i sprawdzę. Nie spodziewam się powrotu do stanu sprzed awarii. Obecny, wąski filtr PP9 przy odbiorze nieprzyjemnie zawęża pasmo.

73
Odpowiedz
#5
Trudno powiedzieć jakie były bezpośrednie przyczyny uszkodzenia, ale tak jak napisałem, nie można podawać prądu stałego na tego typu filtry. Ja mam też taki filtr CW ze zwarciem do masy i tez te XF-8000Mhz mają zwarcie do masy. Wpierw wszystkie nie znane mi filtry mierze omomierzem. Co do PP9A2, to po latach bywają uszkodzenia, które powodują zniekształcenie charakterystyki, jakby padł jeden z rezonatorów.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#6
Ćwiczyłem kiedyś dynamikę filtrów PP9. Zupełnie dobrze wytrzymują napięcie 1,5V w piku. Próbowałem do 3V i filtry się nie uszkadzają, a jedynie wchodzą w nieliniowy zakres pracy. Objawia się to tym jakby każdy kwarc filtru generował oddzielnie swój prążek.

Testowałem też filtry monolityczne zbudowane na jednym krysztale kwarcu. Te dobrze pracowały do 3V w piku i dopiero powyżej tego napięcia w.cz. wchodziły w nieliniowy zakres pracy. Nie podawałem więcej jak 4V. Żaden filtr nie uległ przy tych napięciach uszkodzeniu.

Jeszcze jedna ciekawostka, ale dotycząca filtrów ceramicznych. Nawet jeśli filtr ma przerwę na swoim wejściu i wyjściu to okazuje się, że podanie tam napięcia stałego jest bardzo szkodliwe dla filtru. Rezonatory ceramiczne wykonane są z materiałów, które bardzo powoli pod wpływem napięcia stałego ulegają zjawiskom elektrolitycznym. Po kilku latach istnienia napięcia stałego na zaciskach rezonatora ceramicznego może on ulec uszkodzeniu.
Odpowiedz
#7
(19-03-2021, 09:16 AM)sp9lvz napisał(a): Trudno powiedzieć jakie były bezpośrednie przyczyny uszkodzenia, ale tak jak napisałem, nie można podawać prądu stałego na tego typu filtry. Ja mam też taki filtr CW ze zwarciem do masy i tez te XF-8000Mhz mają zwarcie do masy. Wpierw wszystkie nie znane mi filtry mierze omomierzem. Co do PP9A2, to po latach bywają uszkodzenia, które powodują zniekształcenie charakterystyki, jakby padł jeden z rezonatorów.

No właśnie. Teraz już nie dojdę przyczyny. Filtr PP9-A2-2R , który obecnie eksploatuję ma bardzo poprawną charakterystykę ale niestety jest z  serii o szerokości 2,4kHz. Obcina niskie częstotliwości jak się patrzy Smile. Od trzech dni słucham korespondentów i nieustannie muszę się do nich dostrajać.. Gorzej, jak słucham dwóch rozmawiających, a każdy z nich jest lekko odstrojony. To niestety często się zdarza.

73
Odpowiedz
#8
Jerzy uszkodził XF9B... a ja mam PP9A2 z tak jakby nie pracującym jednym rezonatorem,.... natomiast co do tych problemów w aspekcie napięcia stałego na filtrach ceramicznych, to problem jest znany w wadach fabrycznych współczesnych transceiverów (np. FT857), w których "puchną" te filtry i padają, należy dołożyć szeregowo z filtrem kondensor. Jak widać nawet profesjonalnym projektantom takie błędy się przytrafiają.

   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#9
Wszędzie w literaturze podaje się, że filtr PP9 jest odpowiednikiem XF-9B. W dodatku do tego gabarytowo  jest identyczny. Przyjąłem te informacje na wiarę. Teraz będę ostrożniejszy. Wiem gdzie jest jeszcze jeden filtr XF-9B. Spróbuję go pozyskać.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości