Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Układ ograniczający odbiór zakłóceń
#1
Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,

W necie natrafiłem na opracowanie, które podobno ma redukować poziom odbioru zakłóceń. Nie potrafię określić jego przydatności więc zachęcam do odwiedzenia poniższego linku i własnej oceny.

sp5rzm

https://www.qsl.net/va3iul/Receiver_Nois...celler.htm

Jeśli okazałoby się, że konstrukcja warta jest zachodu, to mógłbym wykonać do niej projekt layout`u.
Odpowiedz
#2
To klasyczny układ fazowej redukcji zakłóceń. Mam takie coś wg opracowania DK9NL. Jeśli antena pomocnicza zbiera dużo zakłóceń, to działa dość skutecznie, choć do końca nie wytnie wszystkich zakłóceń. Obecnie moje podstawowe anteny zbierają zdecydowanie więcej zakłóceń niż antena "śmieciowa" i dlatego układ odstawiłem, bo jest mało skuteczny.
Odpowiedz
#3
Wojtku, 

A gdyby odbierać sygnał na magnetycznej głównej antenie i odejmować od anteny śmieciowej? Pewnie sama magnetyczna antena by wystarczyła ale kto wie?

73
Odpowiedz
#4
Polecam w tej kwestii artykuł z QST z września 1995.
Na stronach od 33 do 41 K6STI i W6KUT opisali anteny odbiorcze które bez dodatkowej elektroniki poprawiają odbiór przez znaczną redukcję zakłóceń lokalnych.
Na protuberancje na słońcu, CME, radary dalekosiężne i inne cuda techniki utrudniające życie krótkofalowcom to nie pomoże ale na lokalne przetwornice, windy, 
świetlówki, lampy LED, sknoconą fotowoltaikę etc. pomoże.
Jako, że artykuły z QST są dość trudne do zdobycia to podsyłam link wydłubany z Internetu.
https://www.robkalmeijer.nl/techniek/ele...index.html

Jak coś to mam oryginały. 

73, Mietek
Odpowiedz
#5
System redukcji zakłóceń na dwóch antenach..... pasmo 80m... na RSPduo SDRplay - włączony tryb automatyczny - poprawa o 16,7 dB

Przed redukcją zakłóceń poziom tła S7-8 (-84,2 dBm)
   

Włączona redukcja zakłóceń S5 (-100,9 dBm)
   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#6
Obecnie u mnie najlepiej zbiera zakłócenia antena podstawowa, kierunkowa - hexbeam. W takim przypadku układ redukcji zakłóceń chyba już nic nie pomaga. Czasami mam wrażenie, że coś daje ale to głównie wtedy jak zmniejszam wzmocnienie ... czyli nic.
Wydaje mi się, że należy podjąć walkę ze źródłem/ źródłami zakłóceń. Hexbeam - em namierzyłem kierunek zakłóceń i zamierzam zabrać ze sobą na spacer małe radio globalne, żeby bliżej zlokalizować zakłócenia. Wcześniejsze wyjście w plener nic nie dało, ale może w końcu się uda. Zakłócenia mogą pochodzić również z większej odległości i dlatego spacer "wokół domu" może nic nie dać. Jeśli chodzi o źródło zakłóceń, to dobrze by było znaleźć w internecie próbki zakłóceń z TV, zasilacza, falownika itp. Wiem, że takie pliki dźwiękowe gdzieś są, bo kiedyś, przez przypadek natknąłem się na nie. Współczuję wszystkim walczącym z tą plagą, ale musimy jakoś z nią walczyć. Jeśli macie Koledzy jakieś doświadczenia, to podzielcie się nimi.
Odpowiedz
#7
Nie wiem z jakim układem redukcji zakłóceń eksperymentujesz, ja na tym sdr RSPduo SDRplay - on jest w wersji dwóch niezależnych odbiorników, dzięki temu że ma dwa obiorniki to oprogramowanie ma opcję redukcji zakłóceń... Co ciekawe czasami lepsze efekty są jak antenę główną podepnie się na wejście odbiornika drugiego, a antenę z zakłóceniami na odbiornik pierwszy.
Mój sposób na szukanie własnych zakłóceń w obrębie domu polega głównie na włączaniu i wyłączaniu poszczególnych odbiorników energii - dzięki temu ostatnio znalazłem żarówkę LED, która mi niesamowicie zakłócała - po wymianie na inną (tego samego typu) zakłócenia znikły. Być może jakiś kondensator padł w żarówce. Oczywiście w dzisiejszych czasach wszystko zakłóca..... bo prawie wszędzie są przetwornice. Sprawdź czy np. oświetlenie uliczne nie wnosi ci wieczorem zakłóceń. Jak tak miałem na wakacjach w terenie wiejskim, po włączeniu oświetlenia ulicy rósł poziom zakłóceń.
Niestety pasmo fal krótkich nie jest objęte ochroną przed zakłóceniami:
https://bip.uke.gov.pl/zglaszanie-zaklocen/
cyt:
Nie podlega ochronie odbiór:
• odległych stacji nadawczych przeznaczonych do obsługi innych rejonów geograficznych,
• sygnałów nadawanych na falach krótkich,
• nadawany poprzez Satelity,
• za pomocą sieci telewizji kablowej.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#8
Mam układ redukcji zakłóceń wg DK9NL. To chyba najbardziej popularny teraz układ, głównie dlatego, że jest prosty.
Podstawą jest oczywiście sprawdzenie zakłóceń we własnym domu. Trzeba pamiętać również o odłączeniu od akumulatora alarmu, bo słyszałem, że on też może zakłócać.
U mnie niestety jest to jakiś zasilacz impulsowy, bo okropnie warczy i jeszcze "jeździ" po całym pasmie (sygnał "plazmy" jest bardziej stabilny). Jest do tego nieobliczalny, bo prawie zawsze go słychać. Najsilniej jak jest dobra propagacja. Jeśli antena kierunkowa wskazuje zdecydowanie kierunek zachodnio - północny, to znaczy że jednak źródło musi być gdzieś dalej, tym bardziej, że radio kieszonkowe, w ogrodzie często nie łapie tych zakłóceń lub odbiera na małym poziomie (czasami, rzadko - dobrze).
Rozmawiałem z UKE i są oni bardzo niechętni do pomocy. Starają się tłumaczyć, że jest to "normalne" zjawisko a posiadacze czułych urządzeń z wielkimi antenami muszą się z tym pogodzić. Może gdyby UKE było bliżej mojej miejscowości, to dałoby się ich namówić na przyjazd a tak to robią wszystko, żeby pozbyć się natręta.
W wielkich blokowiskach czytałem, że dobrą metodą jest ustawić SDR z rejestracją i kamerę również z nagrywaniem i ustalić delikwenta. Może się to udać jeśli zakłócenie pochodzi od oświetlenia.
Odpowiedz
#9
UKE dla pasm KF nie podejmuje działań zgodnie z informacją na stronie internetowej....
Trzeba samemu znaleźć i wtedy im ew. zgłosić, że znaleźliśmy urządzenie nie spełaniające wymogów EMC.
Jeśli to jest "wyrczenie" od strony urządzeń to będzie trudno bo jest tego całe widmo, ale jest to możliwe. Generalnie najlepiej wykorzystać SDR nawet taki najtańszy https://pl.aliexpress.com/item/1005001354831931.html - z KF. Widzisz na ekranie całe widmo i czy ci się podnosi, czy opada.... SDR-ek przyda się np. na wakacjach....
Za pomocą SDR-a ostatnio namierzyliśmy zakłócacza przemiennika, z UKE rozmawiałem, ale sprawa poszła ostatecznie przez policję. Temat jeszcze nie jest zakończony.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#10
Piotr,
Mam taki sdr:
https://allegro.pl/oferta/rtl-sdr-rtl283...ZDY1ODY%3D

Czy mógłbyś podać program sterowania SDR-em, który był dla Ciebie użyteczny do obserwacji widma ?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości