Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stopień mocy w.cz.
#11
Poniżej zamieszczam kilka uwag na temat doboru elementów do wzmacniaczy mocy, a zwłaszcza rdzeni w związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie pytaniami do mnie w tym zakresie.
Do stopni mocy (obwody w przedwzmacniaczach i stopniu mocy) stosujemy rdzenie z czarnych materiałów ferrytowych np. typu BN-43-2402 (3312) lub większe. Wielkość rdzenia powinna być tak dobrana by zapewnić najmniejsze straty. Grzanie się rdzenia to objaw nasycenia i utrata właściwości (magnetycznych), to informacja o pojawieniu się strat. Rdzeń nie powinien się nagrzewać podczas pracy. Jeśli rdzeń traci właściwości magnetyczne, to jednocześnie zaczyna się wydzielanie nadmiernej mocy w tranzystorach końcowych i ich grzanie. Co z przypadkowymi rdzeniami, których własności nie znamy a chcielibyśmy je zastosować do wzmacniacza mocy w.cz.? Sprawdźmy omomierzem rezystancję rdzenia na odcinku 1 cm, jeśli mierzony opór jest większy od 40 kOmów, to rdzeń może być odpowiedni. Oszacowanie zakresu przenoszonej częstotliwości: nawijamy uzwojenia pierwotne i wtórne - taką ilość zwoi jak na schemacie i mierzymy indukcyjności: od strony kolektora (drenu) powinna być w okolicy 10 uH, a od anteny 50-100 uH. Jeśli mamy taką możliwość, to mierzymy pasmo przenoszenia analizatorem VNA. Ostatnia próba - prądowa: przez uzwojenie kolektorowe (drenu) przepuszczamy prąd stały o spodziewanej wielkości podczas pracy wzmacniacza np. 1 A i sprawdzamy jak zachowuje się pomiar indukcyjności po drugiej stronie (uzwojenie antenowe). Jeśli indukcyjność gwałtownie spada, to oznacza nasycanie się rdzenia, brak przenoszenia większej mocy.
Jeśli ktoś ma problem ze zdobyciem rdzeni do obwodu wyjściowego PA to można z powodzeniem wykorzystać rdzenie walcowe z demontażu kabli VGA (kabel od starych monitorów na których były nałożone rdzenie ferrytowe).
Próba nadajnika. Jeśli wykonujemy ją sygnałem jednotonowym (np. sygnał sinus 1 kHz na wejście mikrofonowe) to mierzymy moc PEP moc szczytową jaką daje wzmacniacz. W przypadku modulacji SSB powinniśmy raczej robić próbę sygnałem dwutonowym - mierząc moc średnią, taka jak będzie występować przy modulacji SSB.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#12
Witam Szanownych Kolegów,

Zamieszczam schemat do płytki ALC w/g G3TSO. Układ obejmuje zarówno ALC jak też mierzy swr. Przepraszam za jakość schematu. Zrezygnowałem z dodatkowego sterowania ALC.

Pozdrawiam wszystkich
George
Odpowiedz
#13
[attachment=273]Witam Szanownych Kolegów,

 Poszukiwałem driver`a do Pa. Znalazłem konstrukcję G3TXO i częściowo ją zaadaptowałem . Ponieważ szkoda mi było mojego czasu na samodzielne wykonywanie płytki, to zamówiłem ją w Chinach. Mam nadzieję, że do prób będzie się nadawać. Według tego co przeczytałem mogę liczyć na ok. 5 - 6 W czystego sygnału. Wszystko wyjdzie w "praniu". Gdyby Koledzy mieli jakieś uwagi, to proszę o kontakt.

George
sp5rzm

Bym nie zapomniał. Zamówiłem w sumie 10 płytek. Pewnie 4 będę chciał sobie zostawić.
Odpowiedz
#14
Witam Szanownych Kolegów,

Pragnę poinformować, że PCB drivera (lub Pa QRP) leci już do Polski. Po otrzymaniu płytek zamieszczę na forum schemat oraz zdjęcia. 

Pozdrawiam
wszystkich
George
Odpowiedz
#15
[attachment=274]Wprawdzie płytek jeszcze nie otrzymałem ale schemat zamieścić mogę. Dane elementów są takie jak w oryginale choć eksperyment nie wyklucza zastosowania innych tranzystorów, a co za tym idzie innych podzespołów drivera.
Odpowiedz
#16
[attachment=278][attachment=277]Witam Szanownych Kolegów,

  W ekspresowym tempie dotarły do mnie zamówione płytki drivera. Prezentują się dobrze. Firma allpcb.com  tradycyjnie trzyma tzw."pion". Zamieszczam zdjęcia obrazujące wyżej wspomniane PCB.


Pozdrawiam wszystkich
George
Odpowiedz
#17
Witam Szanownych Kolegów,

Chciałbym się podzielić swoimi wrażeniami z pionierskiej budowy drivera do TRx. Chciałem uzyskać zaledwie od 2 W do 2,5 W, bo taka moc potrzebna jest do wysterowania chińskiego 70 W Pa.  W rezultacie po tygodniu zmagań uzyskałem ok. 3 razy mocy więcej.. 

Niby od przybytku głowa nie boli ale po co mi tyle dobra na stare lata? Czuję się jak ten gość, którego w dawnych latach żona wysłała z bańką po mleko. Miał je migiem przynieść więc biegł co sił w nogach ale niechcący zaplątał się w jakiś uliczny bieg. Po chwili już nie pamiętał po co wyszedł z  domu tylko z całym sercem włączył się w sportową rywalizację. Dobiegł do mety i dostał medal, a wówczas spojrzał się na pustą bańkę..


Pozdrawiam wszystkich
George
Odpowiedz
#18
Witam Szanownych Kolegów,

Chciałbym wrócić do tematu zmontowanego przeze mnie drivera. W tym miejscu muszę napisać, że dzięki uprzejmości i szczodrym sercu jednego z naszych forumowych Kolegów wszedłem w posiadanie oscyloskopu. Po podłączeniu drivera do przyrządu okazało się, że owe 7,5 W to są tzw. "śmiecie". Po kolei zacząłem regulować poszczególne stopnie. Ostatecznie uzyskałem ok. 5,5 W czystej sinusoidy. Do tego celu zaprzęgnąłem generator dwutonowy i oscyloskop. Od czasu do czasu podłączałem do sztucznego obciążenia sondę w.cz. z woltomierzem V640. W końcowej fazie strojenia miałem sporo kłopotów z ostatnim stopniem drivera . Sygnał był zniekształcony, a dokładnie, to miał obcięte wierzchołki. Przypadkowo dotknąłem do  transformatora zbudowanego na rdzeniu BN 43-202. Był gorący. Jego wymiana na większy pozwoliła zestroić układ. Pozbyłem się przy okazji wzbudzania wzmacniacza. Eksperymentuję dalej.

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz
#19
Witam Szanownych Kolegów,

W dalszej części eksperymentów z driverem wymieniłem rdzeń końcowego transformatora w.cz. na BN 73-202. Zmieniłem też przekładnię. Obecnie mam tam układ 1+1 / 3 zwoje. Moc wyjściowa w granicach 6 W. Rdzeń jest lekko ciepły. Biorąc pod uwagę fakt, że występujące nagrzewanie może być wynikiem małego niedopasowania fakt ten pomijam. Zmniejszyłem też wartość rezystora  w sprzężeniu zwrotnym końcowego stopnia drivera na 270 ohm. Jak na razie nie zauważyłem aby się driver  po tych zmianach i dostrojeniu wzbudzał. Tor drivera wygląda teraz następująco : SL610C + 2SC2166 + 2SC2166 + 2x 2SC2166 . Ostatecznie nie jest mi potrzebna taka moc w driverze. Cały eksperyment wykonuję gównie w celu samo edukacji. Do wysterowania Pa wystarczy mi zaledwie 2,5 W.

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz
#20
Gratuluję postępów w uruchamianiu wzmacniacza i dziękuję za cenne informacje techniczne.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości