Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stopień mocy w.cz.
Jerzy, spokojnie to tylko hobby i zabawa, co byśmy robili jakby już wszystkie nasze prace z Plesseyem były zakończone?
Big Grin
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,


Udało się rozwiązać problemy z NWT 7 i mogłem kontynuować prace. Kolejny badany transformator obciążyłem rezystorem 12 Ohm i zadałem mu pasmo od 1MHz do 30MHz. Wynik załączam. W szerszym zakresie nie było sensu badać tego przypadku bowiem z jednej strony LPF w analizatorze zaczyna obcinać sygnał powyżej 35 MHz, a z drugiej transformator ma pracować w zakresie maksymalnie do 10 m. Ciekawa, jak dla mnie, obserwacja - rdzenie toroidalne, na bazie których jest zbudowany transformator przestały się mocno nagrzewać. Wypróbowałem go dzisiaj we wzmacniaczu przeprowadzając łączność z Kolegą Pawłem sp7sp. Niebawem wykonam zdjęcia i zamieszczę na forum wraz z opisem wykonania.


Pozdrawiam wszystkich
sp5rzm


.pdf   badanie trafo w.cz. F1000 srebne rurki i konc. kabel.pdf (Rozmiar: 19.34 KB / Pobrań: 335)
Odpowiedz
Trafko pomierzone z obciążeniem na wyjściu 10+10 omów. Pomiar na jednym segmencie wtórnym.
Wykres się trochę spłaszczył a pasmo poszło w górę do ponad 60 MHz. Na wejście trafka podałem napięcie sinus 1V p-p.
Dla przypomnienia trafko ma przekładnię 2zw na 0.5 +0.5 zwoja. Oprócz oporników przydało by się obciążyć wyjście pojemnością bramek tranzystorów która wynosi ok 360pF/bramkę.
Dalej nie mierzyłem bo sonda do oscyloskopu X10 powyżej 50 MHz pokazuje cuda nawet bez mierzonego układu.
A bardziej zaawansowane przyrządy nie bardzo mi się na stole mieszczą.
Muszę trochę ogarnąć śmietnik.


.pdf   pomiar_wej_tra_chin.pdf (Rozmiar: 54.69 KB / Pobrań: 347)

73, Mietek
Odpowiedz
Zdjęcie transformatora na płytce wzmacniacza.

   

Pierścionki ferrytowe z materiału F1000. Wymiary: fi zew. 10mm, fi wew. 6mm, # 3mm . Rurka srebna (taką miałem) fi zew. 6mm, grubość ścianki - 0,3mm . Przewód koncentryczny fi zew. izolacji - 3mm, podwójny srebrzony oplot , teflonowa izolacja, żyła środkowa - srebrzona linka. Przewód koncentryczny wszedł do rurek z wielką trudnością .

   

Tym nawijałem uzwojenie wtórne.

   
Odpowiedz
Robiąc pomiary mocy wyjściowej mierzcie też moc sterującą dla danego pasma, bo tu jest problem dokładności pomiarów.
Ja przy swoich wcześniejszych pomiarach nie zwracałem na to uwagi, a odchyłki generatora sterującego PA były znaczne, odchyłki mocy wyjściowej wychodziły mi ok. 20%. Może problem w ocenie PA lezy w tym czy sterujemy tą samą mocą na każdym paśmie. Mierząc moc wejściową i wyjściową w dBm mamy szybkie przeliczenie wzmocnienia dla danego pasma.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
Zapomniałem podać, że końcówki ekranu z środkową żyłą są zwarte.

Kolejna sprawa: w eksperymentach z transformatorami w.cz. posługuję się analizatorem NWT7. Badam je w trybie SWR z podpiętym na końcu rezystorem 12R. Robie to identycznie jak Kolega Paweł sp2fp.

Zastosowana przekładnia - 2: 1/2 + 1/2  .
Odpowiedz
Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,

Zacząłem pomału składać radio "do kupy". Podpiąłem zestrojone filtry LPF i BPF pod urządzenie i uzyskałem następujące rezultaty:

80m - 20W
40m - 19W
20m - 10W


Po zwiększeniu wzmocnienia układu SL610C , na 20m doszedłem do 14W. W pozostałych dwóch pasmach zwiększanie wzmocnienia pierwszego stopnia Pa powodowało na wyjściu zniekształcenia. Szukam punktu, w którym tracę moc.

Pozdrawiam wszystkich
sp5rzm
Odpowiedz
NIECH  MOC  BĘDZIE  Z  TOBĄ....   Wink , czekamy na rezultaty...
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
(19-09-2020, 05:29 PM)sp9lvz napisał(a): NIECH  MOC  BĘDZIE  Z  TOBĄ....   Wink , czekamy na rezultaty...

Piotrze,

Poszedłem kawałek do przodu. Eksperymentując z przekładnią transformatora w kolektorze drivera (2SC2166) uzyskałem odrobinę więcej mocy. Aktualnie przekładnia wynosi 4zw. : 2zw. Uzyskana moc przy sterowaniu sygnałem jednotonowym:

- 80m - 28W 

- 40m - 24W  

- 20m - 19W

Mierzone V640 na sztucznym obciążeniu 50Ohm. Przy próbie z pasmem 40m  i 80m  musiałem obniżać moc sterowania (na SL610C). W przeciwnym razie układ wzmacniacza lekko się wzbudzał. Widać trzeba zastosować ALC lub oporniki do ustawienia poziomu sterowania osobno dla każdego pasma i najlepiej w jego środku.  W stopniu przeciwsobnym stosuję oryginalne tranzystory 2SC1969. Bez dodatkowego chłodzenia wentylatorkiem całość po kilku minutach mocno się grzeje.. Z wentylatorem jest O`K.
Odpowiedz
Jerzy, twoje eksperymenty przekładają się na bardzo praktyczne rozwiązania układowe. Analizując całościowo stopień mocy nadajnika, to ja widzę temat tak: są dwie kategorie mocy QRP SSB do 10W i zawody (klasyfikacja średnia moc) do 100W. Mamy już przećwiczone PA o mocy 100W np. na MRF9120, które steruje się z mocy już 5W od 80m do 10m. Ja bym planował tak, by sam TRX miał osiągalną moc 10W na wszystkich pasmach, z regulacją ALC do ustawiania mniejszej mocy. Do tego oddzielnie PA 100W. W związku z tym, to co już osiągnąłeś spełnia całkowicie moje założenia projektowe. Ten wzmacniacz mocy trx-a pracujący z połową możliwej osiągalnej mocy powinien zapewnić czysty sygnał bez zniekształceń.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości