Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stopień mocy w.cz.
Polutowałem mały chiński wzmacniacz który leżał i czekał na montaż od kilku miesięcy a może i roku.
Kupiony jako kit z tranzystorami no-name pewnie serii IRF500.
Transformator wyjściowy to dwa rdzenie rurkowe pewnie od dławików zasilania.
W środku rurki miedziane chyba cynowane.
Uzwojenie wtórne 3 zwoje nawinąłem srebrzonym teflonowym kablem koncentrycznym chyba RG316.
Indukcyjność uzwojenia wtórnego wyszła 31 uH.
Zamiast chińskich tranzystorów IRF zastosuję D1028UK SemeLab.
Prawie skończona płytka na zdjęciu. Muszę poszukać jakiegoś radiatora. Po przykręceniu tranzystora i płytki
rozpocznę sprawdzanie co z tego wyszło. Liczę, że przy 1W mocy sterującej uzyskam jakieś 40W na wyjściu.
D1028UK może duuużo więcej ale taka konstrukcja zamieniła by się w chińskie ognie.

   

73, Mietek
Odpowiedz
Mietku,

Czy możesz napisaś o tym jak nawijałeś uzwojenia wtórne? Czy zwierałeś ekran ze środkową żyłą? A może zrobiłeś to jakoś inaczej?


Pozdrawiam

napisać
Odpowiedz
Są dostępne PA do montażu na MRF 100W https://pl.aliexpress.com/item/32845684822.html, wg. opisu do 50 Mhz ma pracować....
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
Trafko wejściowe ma zwartą żyłę z ekranem na obu końcach. Trafo wyjściowe nie ma połączonej żyły środkowej z ekranem. 
Indukcyjność uzwojenia wejściowego (2 zwoje) to 4,3 uH.
Może pomierzę pasmo ale na razie prace przydomowe wg małżonki są ważniejsze.

73, Mietek
Odpowiedz
Jerzy, a zastanawiałeś się nad transformatorem wejściowym, może problem z wysterowaniem wzmacniacza jest w dopasowaniu wejścia (transformator wejściowy)?
Ja od dawna do urządzeń QRP wykorzystuję wzmacniacz PA KL351 i po małych modyfikacjach sterowania przełączaniem TX/RX używam go z FT817 i z Plesseyem naszej wersji pierwszej. Pracuje bez problemu z mocą 100W i nawet nieco więcej od 80m do 10m, mieliśmy QSO z wykorzystaniem tego wzmacniacza i Plesseya.
Tak to wygląda od środka jak na zdjęciach, załączam też schemat. Zwracam uwagę na kondensatory które są dolutowane do obwodów na toroidach od bazy i kolektorów.... Schemat jest z podanymi wartościami elementów. By wzmacniacz pracował na dolnych pasmach kondensator C17 musi być pominięty (zwarty) lub zastąpiony wartością 100nF. Oczywiście wzmacniacz wymaga LPF na wyjściu. Wzmacniacz do pełnej mocy steruję się już z poziomu 3W lub z włączonym tłumikiem na wejściu (S1 na schemacie) z 5W.

   
   
   
   


.pdf   KL351_ENG_PA_schemat.pdf (Rozmiar: 162.7 KB / Pobrań: 257)
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
Zrobiłem na szybko pomiar trafka wejściowego "chińczyka"
Sygnał z generatora z wyjściem dopasowanym do 50 omów.
Starałem się na wejściu utrzymać stałą amplitudę 250mV sk ale w zasadzie nie trzeba było nic korygować.
Wyjście trafka obciążone zaterminowanym na 50 omów wejściem oscyloskopu.


.pdf   Tr_wej_ch.pdf (Rozmiar: 62.43 KB / Pobrań: 249)

73, Mietek
Odpowiedz
Jeśli mierzyłeś trafo wejściowe, to na jego wyjściu jest obniżana impedancja, czemu robiłeś pomiar 1:1 50Ω/50Ω ? Obniżenie powinno być chyba zgodnie z przekładnią transformatora?
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
Bo to na szybko. Nie miałem odpowiedniego obciążenia w podręcznym śmietniku.
73, Mietek
Odpowiedz
Jak byś miał możliwość to zrób pomiary z transformacją, ja mierzę SWR na obciążeniach. Tak robiłem dopasowania transformatorów w mieszaczu na SL6440.
http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/s...d=2&page=6
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
Piotrze,

U mnie chwilowo następuje przerwa w badaniu transformatorów w.cz. Niespodziewanie odmówił posłuszeństwa analizator NWT 7...  Po załączeniu od razu "kłapie" jeden z przekaźników. Poszukuję przyczyny. Możliwości są dwie: albo dostał zwarcia tranzystor sterujący przekaźnikiem albo coś się stało z procesorem. Gdy na moment da się załączyć, to przy funkcji sweepmode pokazuje maksymalną dolną linię prostą na ustawionym poziomie - 90 dB ...Zupełnie jakby nie pracował generator. Mam jeszcze NA200 ale bez obudowy i w dodatku muszę sobie przypomnieć jak się go obsługuje. Może warto to zrobić, bo moim zdaniem jest to świetne urządzenie.


Pozdrawiam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości