Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stopień mocy w.cz.
#91
(22-03-2020, 12:50 PM)SP2JQR napisał(a): Kiedyś trafiła mi się z DW końcówka mocy 80W/24V wykonana na dwóch mosfetach. Niestety pasmo tej końcówki było od 20MHz do 80MHz. Okazało się jednak, że po wykonaniu nowego trafa wyjściowego i kilku drobnych przeróbkach ta końcówka pracuje znakomicie na całym KF a nawet ponad 80MHz.
Jest to jakaś alternatywna  metoda na dobrej jakości szerokopasmowy wzmacniacz mocy.
Koledzy często nie interesują się końcówkami, które pracują dopiero powyżej 20MHz, a to moim zdaniem błąd.

Np. Takie:

   

73, Mietek
Odpowiedz
#92
"Kiepska strona tych urzadzen (jak dla mnie) jest ich 24V zasilanie."

24V zasilania na dzień dzisiejszy przestaje być problemem, ponieważ mamy powszechną dostępność różnego rodzaju przetwornic DC/DC. Pewnym mankamentem jawi się najczęściej brak wejść sterujących w tych przetwornicach pozwalających je zatrzymać podczas odbioru.
Może ktoś jednak znajdzie taki model przetwornicy.
Inaczej trzeba główkować i taki układ sterowania dorobić. Wówczas nie są potrzebne dodatkowe filtry przeciwzakłóceniowe.
Odpowiedz
#93
(23-03-2020, 05:29 PM)SP2JQR napisał(a): "Kiepska strona tych urzadzen (jak dla mnie) jest ich 24V zasilanie."

24V zasilania na dzień dzisiejszy przestaje być problemem, ponieważ mamy powszechną dostępność różnego rodzaju przetwornic DC/DC. Pewnym mankamentem jawi się najczęściej brak wejść sterujących w tych przetwornicach pozwalających je zatrzymać podczas odbioru.
Może ktoś jednak znajdzie taki model przetwornicy.
Inaczej trzeba główkować i taki układ sterowania dorobić. Wówczas nie są potrzebne dodatkowe filtry przeciwzakłóceniowe.

Są takie cuda ale ceny mają przy zakupie nowych dość podobnie jak technologia "zaawansowane".


http://www.vicorpower.com/documents/data...y7z_ds.pdf

Na pocieszenie trafiają się takie z demobilu za grosze.
Mam gdzieś dwie sztuki 12V 250W ale jakoś mi się na razie wykorzystać nie chciało.

73, Mietek
Odpowiedz
#94
Te lambdy są dobre, mam taki zasilacz Lambda na 12V i nie zakłóca, zasilałem z niego trx na KF
https://allegro.pl/oferta/zasilacz-lambd...8381724579
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#95
Czy w tym zasilaczu jest dostępny sygnał startu?
Jeżeli taki sygnał jest to można go połączyć z PTT i problem zakłóceń przy odbiorze przestaje istnieć nawet dla gorszych przetwornic.
Odpowiedz
#96
W tym co ja mam to nie ma,... można teoretycznie włączać go od 230V~ dodatkowym przekaźnikiem podczas nadawania, ale te proste od LED ponoć tak mają, bo koledzy takie kupowali i jak nie było żadnego obciążenia to nie startowały, chcieli reklamować, ale jak obiążyli żarówką to startowały, może takie były by dobre????
https://allegro.pl/oferta/zasilacz-led-2...8725509346
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#97
Ten z ostatniego linku lub bardzo podobny mam. Nie wymaga wstępnego obciążenia. Poziom zakłóceń w mieście nie jest słyszalny (S9) ale na odludziu jest zupełnie nieakceptowalny. Dużo dają dodatkowe kondensatory podłączone między zaciski wyjściowe, a metalową obudowę( dałem dodatkową blaszkę bo obudowa za bardzo się nie lutuje. Ustały zakłócenia sięgające UKF (odbiornik radiowy przestawał grać w pobliżu zasilacza), ale zakłócenia na KF wymagają jeszcze lepszego filtrowania. Pomimo, że w środku jest pojedynczy filtr na napięciu sieciowym to dla całkowitego wyciszenia potrzebne są jeszcze dwa zewnętrzne fitry solidnie połączone z metalową obudową.

Wstępnego obciążenia wymagają zasilacze dla LED prądowe. Mają one podany prąd i zakres napięć. Jest to bardzo wygodny sposób zasilania diód LED, ale nie nadaje się do urządzeń ze stałym napięciem.
Odpowiedz
#98
Do Kolegi Henryka sp2jqr oraz do innych Kolegów kieruję pytanie:

 na czym polega sposób nawijania transformatorów w.cz.  kablem koncentrycznym 25 Ohm? Co się dzieje wówczas ze środkową żyłą? Jaka powinna być prawidłowa konstrukcja tego typu transformatora? 

Pozdrawiam
Odpowiedz
#99
Trafa nawija się dokładnie tak samo jak kabelkiem 50 omów. 25 omów daje idealne dopasowanie trafa w przypadku przekładni omowej 1:4 i tylko w tym przypadku.
Dwa kabelki po pierwotnej stronie połączone są równolegle, co daje 12,5 oma, a po stronie wtórnej są połączone szeregowo co daje dokładnie 50 omów.
Kabelki łączymy bezpośrednio do tranzystorów.
 Tak zrobione wzmacniacze pracują od pojedynczych MHz  aż do nawet ponad 80MHz.

Jeżeli przekładnia trafa będzie 1:9 to należy zastosować kabelek nie 25 omów ale 50:3=16,7 oma itd. idąc wgórę z przekładnią. Trochę wtedy inaczej wykonujemy uzwojenie, żeby całość była symetryczna, bo podział na nieparzystą liczbę w samej istocie jest niesymetryczny.
O ile kabelki 25 omów są jako tako dostępne to te 16,7 oraz 12,5 oma dla 1:16 już jest trudniej zdobyć. Osobiście 16,7 oma robiłem sam z grubej linki w teflonie. Wciągałem ją w pozyskany wcześniej z innego kabla ekran. Trafo chodzi do prawie 100MHz.
Kiedyś wykonałem wzmacniacz 170W na pasmo 145MHz stosując cztery równolegle połączone kabelki 50 omów, aby uzyskać ćwierćfalowy transformator 12,5 oma. Jednak w późniejszym okresie zrezygnowałem z tego sposobu, choć to chodziło lepiej niż cokolwiek innego, bo ciężko było zmieścić w małej obudowie wzmacniacza poczwórny kabelek o długości ćwierć fali. Tak więc w zasadzie sposobów na trafo wyjściowe jest bardzo dużo i każdy z nich przy właściwym wykonaniu powinien prawidłowo działać. Będą niewielkie  różnice w sprawności i zachowaniu się bez obciążenia.

W celu sprawdzenia poprawności wykonania traf budujemy dwa jednakowe. Łączymy bezpośrednio wejścia niskoomowe ze sobą - dostajemy czwórnik z wejściem 50 omów i wyjściem 50 omów. Mierzymy taki zestaw analizatorem. Mierzymy nie tylko pasmo, ale też dopasowanie. Samo trafo powinno mieć SWR lepszy niż 1,2.
Odpowiedz
Nie wiem co nie widzisz??? Ale powyżej jest cała dokładna treść odpowiedzi na pytanie Jerzego, jak należy przygotować trafa z kabli 25 omowych,.... może koledzy nie wstawiajcie treści z poprzednich wpisów kolegów, tylko od razu piszcie odpowiedź,... druga sprawa jak edytujecie wpisy, to okna są małe i nie widać całej swojej treści co się pisze jeśli treści jest dużo, trzeba przewijać okno do góry paskiem z prawej strony,.... może o to chodzi?
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości