Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stopień mocy w.cz.
#81
Pytałem o długość rdzeni z dawnych symetryzatorów telewizyjnych, bo występowały one w 2 wersjach na różne kanały, o zdecydowanie różnej częstotliwości. Te na dolny, stary kanał były dłuższe, podobne wymiarami do BN-43-202.

Teraz ja odkryłem, że coś z wpisywaniem i odczytywaniem wiadomości dzieje.. Po otworzeniu strony forum nie widziałem odpowiedzi na mój wcześniejszy post, po kolejnym moim wpisie wpis Kolegi Henryka pojawił się na początku stony...
Odpowiedz
#82
Ja nie widzę jakiegoś przerzucania postów i braków wpisów....
Piszcie konkretnie wg. nr postów... który nr pisaliście i go nie widać? Który nr wam przerzuciło?
Henryku czy w poście 80 chodzi ci o post 79???? ja widzę twoje wpisy jeden pod drugim...
Ja widzę wpisy jak w zrzucie ekranowym poniżej:
   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#83
Dziwne... kiedy dziś wszedłem na forum posta nr81 napisanego wczoraj nie było widać, a gdy klikałem na ostatni post, gdzie mój znak był widoczny to przerzucało mnie na pierwszy post z tego tematu zamiast na ostatni.
W tym momencie wszystko jest widoczne i nie ma problemu.
Dziś nie sprawdzałem na innych kompach, ale poprzednio również na innych kompach było tak samo, więc nie była to sprawa mojego kompa.
Ciekawe też, że w powyższym cytacie moje posty mają inny numer ... Człowiek całe życie się uczy i dalej nic nie wie, ale chyba tak musi być do końca świata, a może nawet dzień dłużej...

Ten post i inne moje w tej sprawie będą do skasowania jak wszystko się wyjaśni, bo nie wnoszą nic do tematu.
Odpowiedz
#84
Koledzy,... mam też inne sygnały na prv wiadomości, że niektórzy koledzy też podobnie obserwują, ale po jakimś czasie, na drugi dzień jest wszystko w porządku i widać wszystkie wpisy....
- postaram się zrobić aktualizację oprogramowania forum,.... (może w tej sytuacji forum być chwilę nieczynne)
- żeby nie zaśmiecać wątku technicznego, proszę o problemach, które się przedłużają (i sytuacja nie wraca do normy) dawać mi znać przez wiadomość prywatną,...
- wracamy w tym wątku już do teamu PA....
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#85
Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,


Dobiegły końca moje eksperymenty z QRP Pa na bipolarnych tranzystorach.  Przy zastosowaniu w stopniu końcowym tranzystorów 2SC1945 udało się dojść do maksymalnej mocy 20W. Przekraczanie tej granicy powodowało zniekształcenia. Zauważyłem, że na 130 Ohmowych, dwu watowych rezystorach w sprzężeniu zwrotnym, wydzielało się sporo ciepła. Schemat wzmacniacza właściwie się nie zmienił lecz niektóre z elementów mają inne wartości. Przy badaniu toru nadawczego sygnałem dwutonowym zaobserwowałem niewielkie  zniekształcenia. Ich źródło głównie upatruję w tym, że tranzystory nie są parowane. Generator dwutonowy do badań też nie jest idealny i chyba wymaga  korekt. W zakresie pasma 80m moc była mniej więcej równa. Aby uzyskać tę właściwość należało zastosować tzw. rurkowe uzwojenia transformatorów w.cz. Nie bez znaczenia jest też materiał na bazie, których są one wykonane oraz ich wielkość. Pierwszy transformator wykonałem na niewielkim dwuotworowym rdzeniu z "DW Electronics". Zastosowałem metodę dwóch zwojów wykonanych z czterech skręcanych razem drutów o średnicy fi 0,4mm. Trzy zwoje  połączone szeregowo (początek z końcem) stanowiły uzwojenie pierwotne, a jeden zwój wtórne. Drugi z transformatorów miał on konstrukcję rurkową wykonaną na bazie BN-43-202 z przekładnią 0,5+ 0,5 / 2 zwoje. Wyjściowy transformator zbudowany był jak poprzedni, z taką samą przekładnią zwojową lecz na większym rdzeniu BN-43-3312. By uniknąć większych strat , do rurek transformatorów starałem się wprowadzić maksymalnie największą średnicę przewodów. To się opłaciło.

Stan płytki po tych wszystkich eksperymentach jest żałosny ale wszystko działa..Smile

Aktualny schemat z wartościami elementów zamieszczę niebawem.

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm

Ps. Jak teraz widzę wpadłem z deszczu pod rynnę. Trzeba było siedzieć tam gdzie wcześniej byłem...
Odpowiedz
#86
Kiedyś trafiła mi się z DW końcówka mocy 80W/24V wykonana na dwóch mosfetach. Niestety pasmo tej końcówki było od 20MHz do 80MHz. Okazało się jednak, że po wykonaniu nowego trafa wyjściowego i kilku drobnych przeróbkach ta końcówka pracuje znakomicie na całym KF a nawet ponad 80MHz.
Jest to jakaś alternatywna metoda na dobrej jakości szerokopasmowy wzmacniacz mocy.
Koledzy często nie interesują się końcówkami, które pracują dopiero powyżej 20MHz, a to moim zdaniem błąd.
Odpowiedz
#87
Kolego Henryku,

Najwieksza satysfakcje mamy wowczas gdy sami wykonamy jakis modul. Informacja o wzmacniaczach z DW Electronics jest pozyteczna. Sam mam jeden z ich wzmacniaczy w.cz od "Racal'a". Kiepska strona tych urzadzen (jak dla mnie) jest ich 24V zasilanie. Pomijam juz fakt ograniczonego miejsca na kolejny przyrzad , to wydaje sie mi, ze kupienie porzadnego 24V zasilacza  nie jest sprawa prosta. Niezaleznie od wszystkiego moze warto, by bylo opisac na  Forum wspomniane przez Kolege przerobki wzmacniacza w.cz.  

Pozdrawiamm
Odpowiedz
#88
Jerzy, ja do stopnia mocy na 24V ostatnio potrzebowałem zasilania do wzmacniacza na 2.4 Ghz i kupiłem coś podobnego jak w linku, pracuje bez problemu, jest małe i nie przeszkadza jako oddzielny zasilacz do stopnia mocy,... odciąłem fabryczną wtyczkę, zrobiłem swoje podłączenie i korzystam już pół roku. Po stronie odbiorczej mam konwertery z 10 GHz i FT817 na SSB/CW 430MHz, nic nie zakłóca przy odbiorze jak jest cały czas włączony. Transceiver jest zasilany z odrębnego zasilacza 12V, też przetwornicowy, ale ten dobierałem z kilku na minimum zakłóceń.
https://allegro.pl/oferta/zasilacz-24v-8...8854229516
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#89
Piotrze,

A ten zasilacz z linku nie "sieje"?


Pozdrawiam
Odpowiedz
#90
Ten na linku nie wiem czy sieje, bo to jest przykładowy jaki podobny kupowałem,....
Zasilacz 24V mam podpięty do końcówki mocy, a TRX jest zasilany z innego zasilacza, ja nie słyszę zakłóceń w odbiorniku jak go włączam.
Co najwyżej mogą zakłócenia pójść po sieci 230V, a nie po zasilaniu urządzeń.... tak jakby ci szły zakłócenia do RX z innych urządzeń wpiętych do gniazdek sieciowych (komputery, ładowarki telefoniczne, itp..).
Tak jak pisałem w takim zestawie zasilania 24V PA, pracuję przez satelitę z wykorzystaniem FT817 SSB/CW i jest ok.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości