Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TRX na bazie płytki Plessey, SP9OUR
#1
Witam. Przedstawiam trx, który jest jeszcze w budowie, choć zaawansowanie prac oceniam na 90% . Smile
Na dziś działa część odbiorcza, zamontowane są już mechanicznie wszystkie moduły transceivera. Działa dodana prze ze mnie płytka tłumika wejściowego i przedwzmacniacza odbiornika.  Do uruchomienia część nadawcza ( końcówka mocy uruchomiona poza trx'em, oddaje max 35 w mocy w paśmie 7 MHz), skalibrowanie s-metra i swr-metra, podpięcie pod sterowanie syntezy BPF i LPF i drobne prace wykończeniowe oraz opisanie płyty czołowej.
Pierwsze wrażenia z podłączenia pod antenę, bezpośrednio podając sygnał na mieszacz, są bardzo pozytywne. Odbiornik zdaje się pracować lepiej niż stojący obok IC706MKII. Smile
Link do krótkiej prezentacji trx'a:
https://youtu.be/ldHZOzFATb4
Będę sukcesywnie zamieszczał informacje o postępie prac.
73, Tomek


Załączone pliki Obrazki
                           
Odpowiedz
#2
Tomku, jest super.... gratulacje,... !!! Napisz coś na temat z czego jest wykonana przednia ścianka i jak wyglądają szczegóły połączenia płytek do kątownika (foto)? Jak chcesz zamknąć całość - bałachami aluminiowymi? Z tego co widać to chyba nie korzystasz z gotowej obudowy? Czekamy na filmik jak pracuje RX i wrażenia z uruchomienia TX...
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#3
Cieszy bardzo, że znajdują się kolejni Koledzy budujący swoje własne wersje wzbudnicy G4CLF.

 Gratulacje dla wykonawcy. 

Ciekaw jestem jak wyglądają zrzuty charakterystyki z badania BPF`ów analizatorem widma. 

Pozdrawiam wszystkich
sp5rzm
Odpowiedz
#4
Miło mi, że konstrukcja, choć nie dokończona jeszcze, cieszy oko Wink
Od samego początku miała być, z założenia, maksymalnie home made, więc całość, pomijając fabryczne płytki i BPF, wykonałem ręcznie.... Płytki przedwzmacniacza rx'a z tłumikiem oraz mostek swr, a także układy załączania i wyłączania syntezy wraz z układem manipulacji napięciami poszczególnych bloków, są wykonane "metodą pisakową" i polutowane w systemie przewlekanym.
Kątowniki aluminiowe mocowane do płytek śrubami M3. Radiator PA pochodzi z jakiegoś starego, nieznanego urządzenia zasilającego. Musiałem go oczywiście zmodyfikować wycinając żebra, wiercąc, piłując, gwintując ... Smile
Przednia ścianka wykonana jest z białego laminatu jednostronnego... Otwory wykonane wiertłem i pilniczkami ... Wszystkie pozostałe elementy nośne to też ten biały laminat, połączony kątownikami aluminiowymi z wykorzystaniem mosiężnych dystansów i śrub M3... Smile Całość po skręceniu z obudową zapewni odpowiednią stabilność mechaniczną.
Był problem jak wymyślić połączenie mechaniczne płytki syntezy z płytą czołową, ale rozwiązałem to prostym "sposobem dziadka" lutując w odpowiednich miejscach stożkowe łby śrub M3 bezpośrednio do miedzianej folii płytki białego laminatu... Oczywiście musiałem też wykonać otwory w płytce syntezy w odpowiednich miejscach. Zaletą jest to, że śrub nie widać na czole radia i można regulować nakrętkami odległość płytki syntezy tak, by wyświetlacz dociskał lekko do płyty czołowej. Klawiatura wyciągnięta ze starego kalkulatora... Obudowa będzie składać się z takiego samego laminatu.
Dzisiaj rozpocząłem podpinanie pod syntezę sterowania i zasilania BPF. Nie badałem BPF'a, ale po uruchomieniu postaram się to zrobić.
Zrobię w wolnym czasie kilka fotek szczegółów tej "manufaktury" Wink
Jeśli są jakieś pytania, chętnie odpowiem.

Zastanawiałem się jak to podsumować... I powiem tak:
są z pewnością duuużo lepsze radia... ale za to ten Plessey to ręczna robota Wink Wink Wink    
Pozdrawiam wszystkich
Tomek, sp9our
Odpowiedz
#5
[attachment=1102 napisał(a):sp9our pid='1638' dateline='1610540490']Witam. Przedstawiam trx, który jest jeszcze w budowie, choć zaawansowanie prac oceniam na 90% . Smile
Na dziś działa część odbiorcza, zamontowane są już mechanicznie wszystkie moduły transceivera. Działa dodana prze ze mnie płytka tłumika wejściowego i przedwzmacniacza odbiornika.  Do uruchomienia część nadawcza ( końcówka mocy uruchomiona poza trx'em, oddaje max 35 w mocy w paśmie 7 MHz), skalibrowanie s-metra i swr-metra, podpięcie pod sterowanie syntezy BPF i LPF i drobne prace wykończeniowe oraz opisanie płyty czołowej.
Pierwsze wrażenia z podłączenia pod antenę, bezpośrednio podając sygnał na mieszacz, są bardzo pozytywne. Odbiornik zdaje się pracować lepiej niż stojący obok IC706MKII. Smile
Link do krótkiej prezentacji trx'a:
https://youtu.be/ldHZOzFATb4
Będę sukcesywnie zamieszczał informacje o postępie prac.
73, Tomek
Nie wiedziałem jak dodać zdjęcie do wiadomości pw .
Przepraszam i podsyłam tutaj .


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości