Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hałasujący chiński zasilacz 15V / 30A
#1
Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,


Jakiś czas temu kupiłem tani chiński transformatorowy zasilacz. Działał. Zadowolony z zakupu używałem go chętnie do czasu gdy od moich korespondentów na paśmie nie zacząłem otrzymywać uwag o paskudnym szumie na mojej transmisji. Wszystko za sprawą wentylatora, który włączał się nawet wówczas gdy zasilacz postał sobie jakiś czas bez obciążenia. Mikrofon mam czuły więc sprawa była poważna. Jeden z Kolegów doradził mi abym zamienił chiński wentylator na model "Noktua". Uczyniłem to niezwłocznie i obecnie hałas jest zdecydowanie mniejszy, za to odezwał się transformator, tak jakby w hałasowaniu chciał wyręczyć wentylator. Rozumiem, że zbieżność tych wydarzeń jest przypadkowa ale problem pozostaje.. Przy okazji obejrzałem sobie całą konstrukcję wewnątrz i moją uwagę zwrócił mały radiator. Jego chłodzeniem miał zająć się mocny wentylator. Tu widzę w inżynierskim pomyśle błąd bowiem szybkie przepływy  powodują turbulencje, a te z kolei hałas. Przy ładowaniu akumulatora, to nie jest problem. Przy radiu i owszem..

Pozdrawiam wszystkich
sp5rzm
Odpowiedz
#2
Jurku, kiedyś walczyłem z podobnymi objawami w zasilaczu 20A/13,8V. Wymieniłem radiator na duży, porządny. Zamiast lichych tranzystorów wykonawczych wstawiłem 5 "byków" - 25 A każdy - ze starych zasilaczy milicyjnych, wymieniłem wentylator i wstawiłem jego sterownik (b. rozbudowany ale mały i tani - oczywiście z alli ... ). Teraz działa to świetnie, wcześniej była tragedia. Tak więc, jak się tanio kupuje, to trzeba potem przerabiać, ale jestem zadowolony bo trafo i obudowa były ok.
Odpowiedz
#3
Wojtku,

W moim zasilaczu transformator też jest hałaśliwy. Rdzenie brzęczą niemiłosiernie. Pewnie trzeba go "posklejać" lub wymienić na toroid. Na razie mam w planie rozbudowanie radiatora i uciszenie trafo. 

Pozdrawiam
Odpowiedz
#4
Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,


W nawiązaniu do hałaśliwego chińskiego wentylatora pragnę polecić tym, którzy zmagają się z podobnym jak ja problemem dobry , cichy model firmy "Noktua". W moim przypadku był to "NF-A9" za 87 zł wraz z przesyłką. Firma produkuje cały szeroki wachlarz najróżniejszych rozwiązań i wymiarów wentylatorów. Tanio nie jest ale jak wiadomo to co tanie jest ostatecznie najdroższe..


Pozdrawiam wszystkich
sp5rzm
Odpowiedz
#5
Do mojego zasilacza wybrałem najcichszy - z dostępnych w tme - Sunon za ok. 15 zł. Nie jest bardzo cichy sam w sobie, ale to też wynika z ilości przemiatanego powietrza. Po dołożeniu procesorowego regulatora włączania i regulacji prędkości - jest idealnie. Zasilacz włącza się tylko przy dłuższej transmisji i nie jest zbyt głośny (lekki, niski szum).
Odpowiedz
#6
Ciekaw jestem Ile dB szumu Twoj wentylator generuje..  Mikroprocesor z mozliwoscia ustawienia parametrow on/of tez mam w szufladzie. Tak jak Twoj ma chinski "paszport".
Odpowiedz
#7
Już nie pamiętam ile wiatrak generuje dB szumu. Te super ciche i w miarę tanie, miały małe przemiatanie powietrza, więc odpadły. Chiński sterownik natomiast jest świetny. Ma bodaj trzy biegi prędkości w zależności od temperatury. Na starcie może wiatrak chodzić bardzo wolno albo wcale. Jak wiatrak chodzi wolno, to prawie go nie słychać. Jak ma dmuchać, to wieje z różnymi prędkościami a na końcu jak wichura. Jestem z niego bardzo zadowolony, a kosztował śmieszne pieniądze.
Zamieszczam przykładowy link do tego "spryciarza" :
https://www.ebay.pl/itm/DC-12V-Temperatu...SwCtxfNi96
Odpowiedz
#8
   

Wojtku,


Twój termostat lekko się w wyglądzie różni od tego, który kupiłem. Mam nadzieję, że będzie działał..


Pozdrawiam
sp5rzm

Dodam, że na "aliexpresie" ten termostat kosztuje ok. 5$. W Polsce też można ten model kupić (XY-T01).
Odpowiedz
#9
to już prawdziwy 'wypas" ..... dla mnie ten mój to był mocno rozbudowany, a ten to już 'kosmos"
Odpowiedz
#10
Kosmos za 5$. Jak dla mnie jest za duży. Wolałbym Twój.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości