Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
W mierniku NWT7 niedokładnie pracuje zegar.
#1
Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,


 W moim mierniku NWT7 niedokładnie pracuje zegar. Sprawdziłem to tym jak wskazania przy wąskim zakresie pracy nie pokrywały się ze wskazaniami w szerszym zakresie. Może jest to niewłaściwie zaprogramowany procesor, nie wiem.. Miernik kupiłem i nigdy wcześniej nie podejrzewałem, że może taki problem istnieć. Kiedy widać takie objawy? Ano wtedy gdy stroi się filtry. Teraz radzę sobie w ten sposób, iż dla  wąskiego zakresu badania ustawiam zegar w środku tej "f" , którą się akurat zajmuję. Sprawdzam to przy pomocy częstościomierza. Gdy zmieniam szerokość pomiaru, to ustawiam zegar stosownie do maksymalnej, badanej "f". To jest trochę irytujące lecz nie potrafię sam zaprogramować miernika i polegam na tym co w nim zrobiła inna osoba. Ciekaw jestem czy ktoś spotkał się z podobnym zjawiskiem?


Pozdrawiam wszystkich
sp5rzm
Odpowiedz
#2
Co masz na myśli pisząc zegar? Wzorzec dla DDS? U mnie w moim NWT7 jest oscylator 100 MHz 3.3V.
Zegar procesora nie ma raczej wpływu na częstotliwości generowane przez NWT pod warunkiem, że pracuje.
Czym i jak mierzysz częstotliwość?

73, Mietek
Odpowiedz
#3
Też nie bardzo rozumiem o co chodzi Jerzemu,... co mierzy i o jaki zegar chodzi? Wzorce częstotliwości są na stabilnych generatorach.
W Nano VNA jak wierzyć Chińczykom dokładności częstotliwości są bardzo wysokie:
Częstotliwość pomiaru: 50 KHz ~ 900 MHz
Wyjście RF:-13dbm (maks.-9dbm)
Dokładność częstotliwości: <2ppm
Stabilność częstotliwości: <0,5 ppm
Zakres pomiarowy: 70dB (50 khz-300 mhz), (50dB (300 M-600 MHz), 40dB (600 M-900 MHz);
Port SWR: <1.1
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#4
Panowie,

Jestem z Wami. Ja sam nie wiem o co mi chodzi...Smile

Jeszcze nie zaglądałem do mojego NWT7 i nie wiem co jest w środku ale to co tam siedzi źle pracuje. Mam miernik częstotliwości "Voltcraft FC-2500" (osiem cyfr). Jeśli w NWT7 jest generator, to myślę, że nie powinno tak być jak obserwuję. Może jest jakiś sposób na kalibrację tego miernika? Gdy w trybie VFO z zerową IF ustawiam 10MHz, to na wyświetlaczu częstościomierza mam lekko inną "f". Jeśli zmienię  DDS clock w taki sposób, że na wyjściu NWT7 uzyskam pożądane 10MHz, to wówczas w tabeli ustawień bazowych miernika mam nie 192 000 000Hz ale o 1kHz więcej. Przy pomiarach na wąskim zakresie to mi się zgadza ale gdy oglądam pomiary w zakresie np. do 18MHz, to widzę, że wcześniejsze pomiary są  trochę inne, bo przesuwają się w kierunku wyższych częstotliwości o ok. 1MHz. Może  coś źle robię, a może wyniki źle interpretuję. Ogólnie mi to nie przeszkadza, dobrze śpię i nieźle się odżywiam ale myślę, że gdybym tę zagadkę rozwiązał, to czułbym się lepiej.

Mietku, czy możesz napisać jaką wartość DDS masz wprowadzoną oraz jaki masz  generator? Chodzi mi o jego częstotliwość.

Pozdrawiam

Nie doczytałem, że masz generator 100MHz. Sorry.
Odpowiedz
#5
Nie wiem co mam wpisane w ustawieniach. NWT-7 nie używałem go ponad trzy lata. 
Teraz sporadycznie używam NWT-200 a jego nastawy zdaje się były inne.
Pomimo,że ten Voltcraft kupę pieniędzy kosztuje to bym zaczął od sprawdzenia jego dokładności.
Problemem może być dostęp do stabilnego wzorca częstotliwości. 
A jak wygląda na oscyloskopie sygnał w trybie VFO?

73, Mietek
Odpowiedz
#6
Mietku, czy  chodzi  Tobie  o czystosc sygnalu NWT7? Przyznam, ze tego akurat nie sprawdzalem.. Mam tez NA200, ktory jest o niebo lepszy od NWT7 ale mam go w proszku..Moze to pora ,by go w koncu wlozyc do obudowy.
Odpowiedz
#7
Jurku, częstotliwość NWT7 trzeba skalibrować zgodnie z miernikiem częstotliwości! Inaczej nigdy jego częstotliwość nie będzie prawidłowa. U mnie generuje prawidłowe częstotliwości i nie ma żadnych odchyłek. Jest to doskonały przyrząd jeśli zna się jego wady i akceptuje. Na nasze mizerne potrzeby on wystarcza aż nadto.
Odpowiedz
#8
Wojtku,

Przypomniałem sobie, że gdzieś o tej kalibracji już słyszałem i dlatego ustawiałem zegar DDS według wskazań częstościomierza na "f" 10MHz. Wszystko jest ok dopóki nie sprawdzę co z tego miernika wychodzi przy wyższych częstotliwościach, np.15MHz lub jeszcze wyżej.. Reasumując, to przed każdym badaniem powinienem ten DDS ustawić bardzo konkretnie pod aktualnie pożądany wycinek "f". To dziwne.


Pozdrawiam
Odpowiedz
#9
Jurku, u mnie zawsze stoi prawidłowa częstotliwość. Wcześniej - jak sprawdzałem - to również kontrolowałem prawidłowość działania miernika częstotliwości GPS-em i dlatego wiem, że dobrze działa (GPS to jedyna dokładna rzecz w moich przyrządach). Tak więc, jak się raz ustawi, to będzie generował prawidłowo.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości