Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nasze realizacje układów Plesseya by SP9LVZ, SP5RZM i SP9RVP
#1
Moja pierwsza wersja Plesseya z mieszaczem diodowym wykonana ponad 3 lata temu..., 3 pasma, moc wyjściowa <10W, synteza DDS na AD9850 - można powiedzieć że to wersja testowa... poniżej filmy jak funkcjonuje,













Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#2
Piotrze,

Wersja testowa nadzwyczaj udana. Ciekawe jak będzie z wersją drugą (duże PCB)? Chyba tylko Mietek uruchomił odbiorczą część. Nie słyszałem aby ktoś opanował całość.. Stoi przed nami kolejne wyzwanie :Smile 

Kończę wersję pierwszą, na której w stanie "pajęczym" przeprowadziłem grubo ponad 1000 łączności. Na razie tylko na 80m. Filtry na 3 pasma (BPF i LPF - 3,5 - 7 - 14) są gotowe. Podobnie z Pa (ok. 25W bez specjalnego wysiłku). Wzbudnica z filtrem XF-9B skończona. Preamplifier jest złożony ale jeszcze nie podłączony. AlC polutowane lecz nie uruchomione. Nie mam jeszcze PCB całej logiki przełączania, kilku ekranujących puszek oraz obudowy. Muszę do radiatora przymocować mały wentylator, bo przy tych 25W w szczytach wysterowania Pa mocno się grzeje. Transformator w.cz. w końcowym stopniu również. Sądzę, że to jest sprawa SWR, bo gdy antenę zastępuję sztucznym obciążeniem, to wówczas wspomniany transformator zachowuje przyzwoitą temperatuę. Najniższy SWR na 80m, to 1,4. 

Pozdrawiam
Odpowiedz
#3
Drugą wersję dużej płytki z mieszaczem na SL6440 uruchomiłem ponad rok temu w części odbiorczej i nadawczej testowej, ale nie wykonałem całego transceivera. Brak ostatecznej koncepcji, głównie co użyć jako syntezę. W zeszłym roku czas pochłonął też satelita Es'Hail 2 czyli zestaw nadawczy do satelity. Na dodatek mam w montażu TRX tylko CW na bazie Plesseya. Dużo projektów w trakcie realizacji.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#4
Doczekała się uruchomienia wersja testowa odbiornika Plesseya tylko na telegrafię z wąskim filtrem 500 Hz.


Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#5
   

Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,

Aktualny stan montażu Trx jak na załączonym zdjęciu. Wszystkie moduły mają być zaekranowane. Na tym co na zdjęciu widać robię łączności. Najdalsze QSO z Anglią, Grecją i Czeczenią. Była też Szkocja.

Pozdrawiam wszystkich
sp5rzm

Maksymalna moc na 3,750 MHz - 23 W

Średnia moc - 8 W - 10 W

SWR -1,4

Antena Bazooka

Fider - 43 m
Odpowiedz
#6
I tak powinien wyglądać TRX amatorski..... Big Grin
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#7
Ciekawa rzecz, bo wszystkie te moduły  przyciąga magnes..
Odpowiedz
#8
Miło poinformować, że szybko postępują prace nad kolejnym Plesseyem u Romana SP9RVP. Roman przygotowuje wersję SSB/CW z dwoma filtrami kwarcowymi, które będą zabudowane na dodatkowej płytce i przełączane przekaźnikami. W TRX będzie użyta bardzo efektowna synteza na module Arduino Mega.


   

   










Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#9
Odbiór stacji JA5CAZ w dniu 19.01.2021 w paśmie 7 Mhz na naszym Plessey'u (lekko przesterowane - telefon był za blisko głośnika, w rzeczywistości brzmienie było idealne)



Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości