Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX
#31
Piotrze,

Możemy zrobić projekt ale wybierzcie Koledzy coś ciekawego, tak byśmy nie powielali cudzych ideii. Czy nie warto byłoby dodać do płytki układu mierzącego SWR? Gdyby podbudować podobne rozwiązanie wzmacniaczem, to możnaby wejść na port sterujący układu wzmacniacza SL610C, w torze nadajnika i mielibyśmy rozwiązany problem zabezpieczenia tranzystorów końcowych w torze nadawczym.

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz
#32
Jerzy, propozycja jest dobra, tylko trzeba by zebrać oczekiwania innych. Płytka główna Plesseya - ok, wszyscy robią to samo, ale resztę każdy może zrobić po swojemu i w tym na razie tkwi problem. Myślę że gdyby większość osób wypowiedziała się w temacie to było by wiadomo jakie są oczekiwania.
Ja na przykład skłaniam się do zrobienia TRX w wersji QRP do 10W, co powoduje że wystarczyły by mi LPF na T50 i małych przekaźnikach, nawet 5 obwodowy by mi starczył 80-40-20-15-10m. Niektóre filtry pokryły by po dwa pasma (np. 30 i 40m na jednym obwodzie).
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#33
Piotrze,

Możemy zrobić layout na LPF 10W. Podaj proszę jakiego rodzju przekaźniki miałyby wejść do konstrukcji. Najlepiej by było  gdybyś podał makra i schemat wewnętrzny przekaźników. Czy w takiej wersji chciałbyś zastosować tranzystory do włączania przekaźników? Czy przy podobnej niskiej mocy jest sens zastosowania na płytce układu do sterowania ALC? 

Pozdrawiam
George sp5rzm
Odpowiedz
#34
Witam
To może zróbmy "krakowskim targiem" dla 20 Wat? Na rdzeniach T50 i przekaźnikach serii JRC-23 lub 4100.
Przyglądam się i uczę się od Was
Pozdrawiam
Wiesiek
SP9GAY
Odpowiedz
#35
Rdzenie T50 są stosowane w skrzynkach antenowych do 100W, więc nie widzę żadnego problemu. W zależności od mocy trzeba by montować kondensatory na odpowiednie wyższe napięcia. Co do przekaźników JRC-23 jestem za, przekaźników jest duży wybór, więc można sprawdzić po cenach. Na płytce można by przewidzieć pomiar SWR, co by się przydało. W przypadku QRP 10 - 20W, to automatyki chyba nie trzeba do SL610. Na SL610 można zrobić płynną regulację mocy nadajnika na zewnętrznym potencjometrze.


Załączone pliki Obrazki
   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#36
Witam Szanownych Kolegów,

Jakoś Mietek zamilkł , a szkoda by było nie poznać jego opinii...


Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz
#37
Bom coś pod ciężarem trudnych spraw przygniecion.

73, Mietek
Odpowiedz
#38
Krótki tekst o doborze rdzeni do filtrów i transformatorów:

http://www.vkham.com/Info/ferro/tut_3.html

73, Mietek
Odpowiedz
#39
Najważniejszy jest fragment podsumowania:
When iron powder cores are used in low pass filters, the stop frequencies are usually harmonics of the fundamental frequency and therefore at a lower level, so that relatively small cores can be used in the filter inductors. As a guide the following size cores are suitable for use in hf transmitters from 1.8 - 30 MHz when used in output low pass filters. The important thing to remember is that the cores should never get very warm.
T-37-( ) 10 Watts max.
T-50-( ) 50 Watts max.
T-68-( ) 100 Watts max.
T-106-( ) 500 Watts max.
Zależność czy T-50 mogą przenieść większą moc niż 50W, będzie zależeć od produkowanych harmonicznych w nadajniku, a to sprawdzimy temperaturą - czy rdzenie nie są za bardzo gorące przy nadawaniu....
Jestem za płytką z rdzeniami na T-50.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#40
Piotrze, ja tez jestem za niskim poziomem harmonicznych w stopniu koncowym nadajnika. Pytanie JAK to osiagnac...? Pozdrawiam- George
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości