Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dipol pętlowy na 7 MHz z kabla płaskiego 300 omowego
#21
Wtedy robię transformator (Z w delcie wyszło u mnie 90 Ohm). Mam zrobiony taki transformator na ferrycie toroidalnym 90/50 ohm (już wtedy mierzę na ziemi, przy biurku posługując się opornikiem i Nano VNA), ale zrobię też doświadczalnie dopasowanie przy pomocy odcinka kabla koncentrycznego 75 ohm, bo to będzie antena na jedno pasmo. W przypadku dipola dam sobie spokój, bo tam impedancja wyszła dobrze, choć nie pamiętam już ile. Do dipola włączę jedynie balun 1:1. A tak na koniec, to do mojej delty można przyłączyć bezpośrednio kabel zasilający, bo straty nie będą tragiczne (SWR niecałe 2, a moc odbita to tylko 11%).
Odpowiedz
#22
Tylko jest bardzo ważne czy Z czy R? Z=R+/-jX. Najważniejsze ile wyszło R, bo R się dopasowuje transformacją, a +/-jX się kompensuje pojemnością lub indukcyjnością... Może być tak że R jest w okolicy 50 omów, a tylko trzeba zrobić kompensację pojemnościową lub indukcyjnościową ( w przypadku anten rezonansowych to jest właśnie długością anteny) w przypadku innych anten to może być kondensatorem/cewką. Jeżeli odstrajasz się od częstotliwości rezonansowej anteny to obserwowany rosnący SWR kompensuje się skrzynką antenową układem typu LC (bo to zmiana reaktancji anteny na innej częstotliwości powoduje wtedy wzrost SWR, a nie zmiana rezystancji promieniowania - która zmienia się bardzo wolno).
I teraz, dlaczego uważam że ja nie potrzebuje mierzyć samej anteny rezonansowej, bo dipol prosty ma konkretną zależność rezystancji promieniowania w zależności od zawieszenia nad ziemią, na wysokości ok. 1/8 lambda ma Rpr ok. 50 omów i świetnie dopasowuje się do kabla 50 omów, a szukając minimum SWR dostrajamy długością (do właśnie togo "rezonansu"). Dlatego w terenie czy jeśli jest taka możliwość w warunkach "domowych" wiesza się dipol półfalowy na 80m na wysokości 10-12 m nad ziemią i jest ok. I to wszystko. Delta w pionie nisko wisząca tj. poniżej 1/4 lambda ma Rpr ok. 100-120 omów, a nie 200 omów (wysoko zawieszona). W związku z tym wiadomo z góry czy i jaką trzeba transformację. Jako że odcinek 1/4 lambda kabla 75 omów transformuje z 50 omów na około 120 omów to jest to najprostsza transformacja. W związku z powyższym w takich przypadkach można od razu dołożyć kabel 1/4 lambda 75 omów do nisko zawieszonej delty i zrobić pomiar czy jest zgodnie z wyliczeniami teoretycznymi. Natomiast jeśli są inne wysokości zawieszenia to sytuacja nie jest taka prosta bo dosyć znacznie zmienia się Rpr (w przedziale do wysokości 1 lambda nad ziemią) i trzeba zmierzyć analizatorem. Analizator na końcu kabla pokaże w która stronę jesteś "przestrzelony" łącznie z transformującym działaniem kabla.
Uwaga: powyższe rozważania są słuszne dla dipola półfalowego zasilanego w środku oraz delty zasilanej od dołu. W związku z tym że wzdłuż boków anteny zmienia się rozkład U oraz I, to również zmienia się R wej, co oznacza że dopasowanie do R możemy realizować przesuwając punkt zasilania anteny i tworzą się wtedy tzw. dipole niesymetryczne. Dotyczy to oczywiście również anten pętlowych. Niestety nisko zawieszone anteny (w powyższym rozważaniu tematu) mają wysoki kąt promieniowania, co dla pasma 80m i łączności krajowych jest korzystne, ale już dla łączności DX-owych niestety nie.
Chyba już prawie wyczerpaliśmy ten wątek antenowy.... Smile

Zależność rezystancji promieniowania dipola w zależności zawieszenia nad ziemią.

   

Transformacja odcinkiem ćwierćfalowym

   

Zależność transformacji odcinkiem ćwierćfalowym kablami o różnych impedancjach falowych (dostępnych w sprzedaży)

   

Połączenia kabli do powyższej tabeli

   

I na koniec wykres będący kwintesencją wcześniejszej dyskusji, dlaczego w antenie minimum SWR pokrywa się z rezonansem

   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#23
(30-11-2020, 02:29 PM)sp1ujb napisał(a): Domyślam się Jurku, że masz rozciągnięty dipol "normalnie", tj. poziomo ? Wykonanie z koncentryka ?

Robiąc deltę, na początku dociąłem do rezonansu (x=0) i zmierzyłem impedancję (wszystko na górze, przy zaciskach anteny). Następnie zrobiłem balun 1:1, bo każda delta czy dipol symetryczny powinny mieć moim zdaniem balun a następnie do baluna dołączyłem transformator dopasowujący do impedancji około 90/50 Ohm. Wydaje się, że takie podejście jest ok. SWR mało mnie interesował i oczywiście on na końcu wyszedł b. dobry. W przypadku tego prostego dipola zrobiłem procedurę uproszczoną. Dociąłem tylko do rezonansu i z takim powieszeniem SWR wyszedł około 1,5, co było dla mnie pozytywnym zaskoczeniem. Jeśli zdecyduję się zostawić tę antenę, to jedynie dodam balun 1:1. Dopiero po podłączeniu baluna do bazooki zrobię bardziej miarodajny pomiar SWR.

Wojtku,

Moja obecna antena jest wykonana z przyzwoitej jakości koncentryka RG58.  Wisi horyzontalnie 2,95m nad płaskim dachem 4 kondygnacyjnego budynku. W środkowej części jest podparta tyczką ze szklanego włókna. Fider jest z wykonany z grubego kabla z piankową izolacją i środkową żyłą w formie drutu o średnicy ok. 2mm oraz podwójnym  ekranem ( wpierw miedziana folia, a na niej gęsty miedziany oplot). Całość nie przedstawia się profesjonalnie, bo odciągi do 2 masztów zastosowałem z kiepskiej jakości stalowej linki, która zaczęła potężnie rdzewieć. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jakość stali odciągów nie ma wpływu na SWR ale trochę  to drażni. :Smile  Czeka mnie inwestycja w zakup 25m nierdzewnej, żeglarskiej skrętki. Nie będzie tanio. Sad

Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości