Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dipol pętlowy na 7 MHz z kabla płaskiego 300 omowego
#1
Dipol pętlowy na 7 MHz z kabla płaskiego 300 omowego




W związku z pytaniami o balun, który nie został opisany na filmie dodaję informację że przetestowałem dwa baluny, jeden o przełożeniu 1:6 (z dipola asymetrycznego FD3), drugi 1:4 (z delty). Lepiej antena była dopasowana z balunem 1:4, czyli miała mniejszą rezystancję promieniowania niż 300 Ω. Z balunem 1:4 miałem rezystancję od strony nadajnika w okolicy 50Ω. Trzeba zmierzyć swr najlepiej analizatorem i dokonać korekt długości anteny w miejscu zawieszania (lepiej jak zawsze zrobić antenę dłuższą i ew. skracać). Można też przesuwać miejsca zworek.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#2
Pomimo przymiarki do anteny z płaskiego kabla TV, zdecydowałem się na koniec do kupna gotowej, w jednej ze znanych firm. Antena zrobiona jest z kabla koncentrycznego. Na decyzję wpływ miało głownie to, że nie miałem pod ręką dobrego baluna 1:4. Ten, który miałem, nie przekonał mnie po podłączeniu do analizatora.
Warunki zawieszenia nie były optymalne, bo przypiąłem antenę do masztu 12 m jak iverted V. Pomimo takiego kiepskiego zawieszenia antena sprawuje się bardzo dobrze. W moich kiepskich warunkach, ta antena lepiej sprawuje się od skośnej delty skrojonej na 7 MHz. Po porównaniu zdjąłem deltę, chociaż zamierzam jeszcze raz do niej podejść, gdyż to niemożliwe żeby była gorsza od prostego zamkniętego dipola typu bazooka. Jednym słowem dobra, prosta antena.

Jeszcze jedna uwaga. Anteny (delta i bazooka) na początku przycinałem przy pomocy NanoVNA. Do tego celu szukałem reaktancji =0, tj. długości przy której rezonans anteny wynosił 7.010 kHz (tyle chciałem). Analizator poszedł z anteną na górę masztu a sygnał z analizatora dostarczony był aktywnym kablem USB, do laptopa. Można wymyślić inne sztuczki (dobranej długości kabel koncentryczny, kalibracja z kablem), ale taki sposób był u mnie najłatwiejszy do wykonania i chyba optymalny. Oczywiście idealnie gdyby NanoVNA miał bluetooth, bo bluetooth, to wyjątkowo przydatna opcja w analizatorze.
Odpowiedz
#3
Wojtku,

Ciekaw jestem jaki uzyskałeś SWR .


73
Odpowiedz
#4
Jurku,

SWR wyszedł w normie. Już nie pamiętam ale poniżej 1,5.
Odpowiedz
#5
Podobnie u mnie.
Odpowiedz
#6
Domyślam się Jurku, że masz rozciągnięty dipol "normalnie", tj. poziomo ? Wykonanie z koncentryka ?

Robiąc deltę, na początku dociąłem do rezonansu (x=0) i zmierzyłem impedancję (wszystko na górze, przy zaciskach anteny). Następnie zrobiłem balun 1:1, bo każda delta czy dipol symetryczny powinny mieć moim zdaniem balun a następnie do baluna dołączyłem transformator dopasowujący do impedancji około 90/50 Ohm. Wydaje się, że takie podejście jest ok. SWR mało mnie interesował i oczywiście on na końcu wyszedł b. dobry. W przypadku tego prostego dipola zrobiłem procedurę uproszczoną. Dociąłem tylko do rezonansu i z takim powieszeniem SWR wyszedł około 1,5, co było dla mnie pozytywnym zaskoczeniem. Jeśli zdecyduję się zostawić tę antenę, to jedynie dodam balun 1:1. Dopiero po podłączeniu baluna do bazooki zrobię bardziej miarodajny pomiar SWR.
Odpowiedz
#7
Strojenie anteny z analizatorem podwieszonym przy antenie wydaje mi się zabawnym zajęciem,.... choć tak robią niektórzy koledzy,.... ja robię o wiele prościej,.... ostatnio stroiłem deltę na 14 Mhz,..... analizator był w domu na końcu kabla z wtyczką (czyli na końcu linii która była wkręcana do TRX - to co widzi trx). Jeśli antena jest w rezonansie (reaktancja = 0) i ma dopasowaną rezystancję do linii transmisyjnej to długość linii transmisyjnej nie ma znaczenia do pomiarów. Można oczywiście do pomiarów stosować pół falowe odcinki kabli nie transformujące.
W pierwszej kolejności szukam rezonansu (minimum SWR, który nie musi wynosić 1:1) w tym miejscu jest rezonans czyli reaktancja = 0 i występuje niedopasowanie rezystancji wejścia anteny (promieniowania + strat). Zawszę anteny robię dłuższe, czyli przycinam antenę do rezonansu. Następnie sprawdzam ile wynosi rezystancja "promieniowania", powiedzmy że rezystancję strat pomijam "myślowo". Przykładowo założyłem balun 1:4 i z pomiaru analizatorem wyszła rezystancja 25 omów (co wcale nie znaczy że taką rezystancję promieniowania ma antena), tylko że balun ma za duże przełożenie, trzeba 1:2. Po zmianie na 1:2 mierzona rezystancja promieniowania wynosi 50 omów, a reaktancja 0 (antena jest już przycięta do rezonansu). Nie wiem czy jasno opisałem tą metodę wykonania dopasowania do rezystancji promieniowania anteny. W miejscu rezonansu rezystancja = impedancji. Antena jest zestrojona i dopasowania bez kłopotliwego pomiaru z analizatorem pod anteną... cały czas widzę co dzieje się na końcu całej linii zasilającej. Ważna sprawa to trzeba umieć korzystać z odczytów z analizatora i wykresu Smitha.
W przypadku anten zamkniętych nie ma konieczności stosowania symetryzatora jak przy dipolu, bo przy antenach zamkniętych jeśli stosujesz balun, to on już sam w swojej konstrukcji może być symetryzatorem.
Poniżej odczyt wykonanych operacji na antenie - rezystancja 51 omów, reaktancja 0, SWR 1:1,02. Antena prawie jak idealne sztuczne obciążenie (w punkcie rezonansu). Jak widać z wykresu rezystancja anteny zmienia się dosyć wolno ze zmianą częstotliwości (wykres prawie pokrywa się z "kołem" 50 omów), reaktancja o wiele szybciej (wykres szybko odchyla się od lini poziomej w górę lub dół w zależności od kierunku odstrojenia). Przy odstrajanie się od punktu rezonansu nie musimy zatem zmieniać dopasowania rezystancyjnego, natomiast zmiany reaktancji bez problemu kompensujemy skrzynką antenową (indukcyjnością/pojemnością).

   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#8
Nie pamiętam czy w tym analizatorze jest trzypunktowa kalibracja, ale logika wskazuje, że musi być.
Jeśli przeprowadzisz proces kalibracji na końcu kabla antenowego, a nie samego przyrządu to będziesz mierzył samą antenę z pominięciem kabla.
Przy profesjonalnych pomiarach tak się robi.
Odpowiedz
#9
W tym analizatorze są 3 trzy terminatorki do kalibracji przyrządu - zworka, 50 omów i nieskończoność. Można oczywiście na tej zasadzie skalibrować przyrząd + kabel i nie trzeba wieszać przyrządu pod anteną Smile . Przy delcie miałem jeszcze ten problem, że dochodziła transformacja rezystancji którą ostatecznie zrobiłem kablem 75 omów (zamiast transformatora 1:2). Pierwszy pomiar robiłem transformatorem 1:4. Ostatecznie rezystancja wejściowa anteny wyszła ok. 100-120 omów.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#10
Dobrze, że tacy doświadczeni praktycy wypowiadają się w temacie.
Wspomniałem o metodach przez Was podawanych - odpowiedni odcinek x* 1/2 lambda i skalibrowanie przyrządu z kablem. Dla mnie podpięcie bezpośrednio na zaciskach było proste technicznie i tak zrobiłem. Nie mam zaufania do w/w metody kalibracji NanoVNA i u mnie byłoby to trudniejsze do wykonania a tak zjeżdża środek anteny i na górę idzie z analizatorem. Odcinek odpowiedniej długości kabla z analizatorem wydaje się ok, tu jedynie można się doczepić konieczności jego sprawdzenia i nie będzie on zbyt szerokopasmowy (pomijając, że każde pasmo, to inna długość). Kalibracja z kablem fajna rzecz, ciekawe czy z tym przyrządem będzie ok.
Jeszcze jedna rzecz, wydaje mi się że min. SWR nie musi pokrywać się z x=0.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości