Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem wielkości napięcia w.cz. LO (z VFO, DDS) potrzebnego do pracy mieszacza
#21
Ok, AD600, AD602 (dual) i AD603 to ta sama seria wzmacniaczy różnią się niektórymi parametrami między innymi zakresem wzmocnienia, ja pisałem o AD603 bo je mam i były dostępne w sprzedaży. Nie wiem czemu zastosowali AD600 w CDG2000 nie znam schematu tego trx, coś kiedyś czytałem ale nie interesowałem się za bardzo.
Na pewno sam wzmacniacz p.cz. nie decyduje o wysokiej jakości TRX.

Jeśli chodzi o sąsiadów krótkofalowców to ja nie mam takowych..., nie mam problemu z dążeniem do uzyskania wysokiego IP3.... raczej dążę do niskich szumów wejścia RX... dołek szumów wzmacniacza czy mieszacza najczęstszej nie pokrywa się z maksimum IP3.. W mieszaczu SL6440 jest ten komfort że można sobie wyprowadzić regulację prądu mieszacza i decydować (regulować ręcznie) czy się chce pracować z minimalnymi szumami czy z maksymalnym IP3.....
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#22
Piotrze,

Widac, ze piszemy o tym co mamy w kufrze...Smile  .  Kazdy ma co innego ale i tak znajdujemy jakas wspolna platforme do dyskusji i wspolpracy. To optymistyczne.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#23
Reasumując, bo trochę odbiegliśmy od tematu tego wątku,.... postaram się zrobić ostateczną wersję modułu ALC na bazie SL611(SL610) do wyrównywania poziomu napięcia z syntez DDS/PLL ,... Moduł jest przeznaczony generalnie do wielopasmowej wersji TRX na mieszaczu diodowym, czyli naszej pierwszej wersji Plesseya. W przypadku użycia jako mieszacza SL6440 (druga wersja Plesseya) lub AD831 takiej potrzeby nie widzę.
Jest też możliwość zrobienia takiego układu ALC na MC1350.
Jeśli ktoś wykonuje wersję jednopasmową lub dwupasmową na 3,5 i 14 Mhz, z VFO na 5 MHz dla obu pasm też układu ALC dla VFO nie trzeba robić. Można bez ALC dopasować wielkość napięcia do potrzebnego poziomu dla mieszacza.
Inne zastosowanie modułu to wyrównywanie mocy nadajnika na różnych pasmach, ale tego jeszcze nie testowałem.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#24
W związku z różnymi potrzebami, duże IP3 do pracy w gąszczu radiowym lub wysoka czułość i ultramały pobór prądu do pracy terenowej z lasu (nie mylić z pracą terenową z biwaku krótkofalarskiego, gdzie priorytetem będzie ultrawysokie IP3) zaczałem myśleć o przełączanych torach wejściowych TRXa. W wielu fabrycznych urządzeniach jest taki przełącznik nazwany często jako IP pozwalający zwiększyć IP3 TRXa. Ten przycisk często jest tylko zwykłym bajerem, bo gdy się go wciśnie od razu maleje czułość radia co jest równoznaczne z włączeniem zwykłego tłumika na wejściu odbiornika. Aby uzyskać rzeczywiste efekty chę zrobić ultraczułe wejście (0,07uV dla SSB) na NE612 lub mosfetach + wzmacniacz z przełączanym torem o wysokim IP3 i normalną czułością (0,3uV).
Pozostały tor radiowy nie może być zbyt rozbudowany ze względu na założony ultraniski pobór prądu, na wstępie wykorzystam udoskonaloną wersję p.cz. wzorowaną na układzie TRXa Rosinka. Samo urządzenie musi być jednocześnie małe, ale nie QRP. Do pracy z lasu na słabej antenie musi być więcej mocy. Zakładam moc przy 12V (nie 13,8V) 40W. Do zwykłej gadki z lasu urządzenie nie musi mieć wszystkich pasm, wystarczy 3,7MHz; 7MHz; oraz 14MHz.
Jako ultramały pobór prądu rozumiem max 30mA dla RX przy cichym graniu, włączonej opcji dużej czułości (małe IP3) i do 150mA przy dużej mocy z głośnika( wzmacniacz głośnikowy w urządzeniu terenowym musi mieć więcej mocy niż w domowym) Podczas nadawania prąd do 5,5A
Takie coś chodzi mi po głowie, ponieważ TRXy SDR wszystkie jakie widziałem miały moim zdaniem zbyt duży pobór prądu.
Teraz pytanie do szanownych kolegów: czy znacie kompletny układ syntezy, która będzie pobierać do 10mA prądu? Powinna mieć opcję wyłączania procesora i wyświetlacza po nastrojeniu, no chyba, że spełni założenia poboru prądu.
Odpowiedz
#25
Ja od razu piszę że nie znam takiej syntezy, co pobiera 10mA, ale też mam dużo przemyśleń w podobnym temacie i zawsze mierzę pobory prądów wszystkich urządzeń. Ja głównie bazuję na syntezie AD9850 i cały moduł pobiera ok 100mA. Dla przykładu odbiornik popularnego Antka (NE612) pobiera przy pracy na słuchawkach 30-40 mA.
Z drugiej zaś strony patrząc jeśli wzmacniacz nadajnika ma mieć 40W i pobierać 5,5A to po co tak aptekarsko ograniczać RX, skoro i tak musimy mieć wydajne zasilanie? Ja mam zestaw zasilania terenowego z modułem fotowoltaicznym 40W + akumulator 7 Ah i w takiej sytuacji czy RX pobiera 40 mA czy 140 mA, to już nie ma większego znaczenia bo i tak o problemie zasilania zdecyduje TX.
Mam też akumulatorek "kieszonkowy" 12V 1,2 Ah czyli 14 Wh. Jakby było takie super niskiego poboru urządzenie ale QRP 1 W, to na kilka godzin zabawy powinien starczyć.... Do tego ewentualnie zewnętrzny dodatkowy wzmacniacz mocy.... jakby było wydajniejsze zasilanie.
Generalnie ja widzę wszystko z punktu wiedzenia koncepcji zasilania urządzenia w terenie....
RX wysokoczuły z nawet z niskim IP3 to też fajny pomysł do przetestowania tam gdzie są małe zakłócenia, tu mam ciągle pomysł który testowałem w latach 80-tych obwód wejściowy "pompowany" z mosfetem na wejściu, w tamtych latach niestety nie miałem dostępu do mosfetów. Na 7 Mhz było słychać stacje, które zwykłe radio nie słyszało (i nie chodzi mi tu stacje radiowe broadcastingowe poza pasmowe hi).
Natomiast praca na radiu z ham biwaku (typu ŁOŚ) to raczej nie ciekawy pomysł.... i pod taką zabawę ja nie widzę potrzeby robić specjalnego trx-a...,
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#26
Urządzenie w założeniu przez większość czasu ma pracować w opcji RX - zakładam od dwóch tygodni do miesiąca na jednym komplecie zasilania. Jednocześnie podczas marszu nie koniecznie wygodnie jest ciągnąć ze sobą dużą płaszczyznę baterii słonecznej, którą też posiadam. Zabieram ją tylko na wyjazdy samochodowe. Przy okazji pochwalę się, że do tej baterii zaprojektowałem kiedyś przetwornicę pseudo MPPT, bo wszystkie fabryczne regulatory niemiłosiernie zakłócały odbiór.
Takie przetwornice pseudo MPPT obecnie są do nabycia u Chińczyków, ale chyba na ten moment handel jest wstrzymany. Do takiej przetwornicy trzeba dorobić jeszcze solidne filtry i ekran.
Aku ołowiowy jest zdecydowanie za cieżki. Zacząłem kombinować zestaw aku LiFePo.
Piotrze jak radzisz sobie z zakłóceniami, przypuszczam, że masz podłączoną baterię bezpośrednio do aku bez żadnego regulatora.

P.S.
A może ktoś widział giętkie baterie słoneczne nakładane na kurtkę. Żołnierze amerykańscy już takie mają...
Odpowiedz
#27
Choć trochę odjechaliśmy od tematu tego postu, to poruszyłeś ciekawy temat zasilania z wykorzystaniem modułów fotowoltaicznych,... generalnie to w pierwszej wersji kilka dobrych lat temu moduł służył mi do zasilania w terenie radiotelefonów FM na 2m i 70 cm ( na ramce była przykręcona antena 145/430) i problemów z zakłóceniami tak nie odczuwałem nawet z fabrycznym kontrolerem ładowania z MPPT. W przypadku KF to testowałem dwie wersje, analogowo (z diodami zabezpieczającymi kierunki napięć), czyli zwykły stabilizator + diody, w sumie żeby na akumulatorze nie było więcej niż 13,8V a drugi sposób to przetwornica DC/DC też się sprawdziła - tu jest inny problem jak przetwornica jest "w dół", a przy słabym słońcu siadało napiecie pod obciążeniem to przetwornica nie działała. Biorąc pod uwagę że w lecie jest dużo słońca, to spoko działało to obniżenie napięcia analogowo.
Ja mam w domu 8 kW instalację on-grid i nie odczuwam żadnych zakłóceń od strony sieci jak instalacja pracuje z prawie pełną mocą.
Nowszej generacji urządzenia są coraz lepsze. Są moduły na foliach giętkie (elastyczne) bez ramek lekkie, ale trochę drogie. Wszytych do ubrań nie widziałem w sprzedaży. Są różnego rodzaju małe, rozwijane itp., ale do USB do telefonów i tabletów na 5V, co trochę komplikuje sprawę.
Jakby temat zasilania naszych trx bardziej się rozwijał to proponuję założyć odrębny post na ten temat,...

   

   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#28
To moze sie taki system barzo przydac gdy przyroda zmusi nas z powrotem do wejscia do grot... Przedsmak tego wlasnie teraz  cwiczymy.
Odpowiedz
#29
wracamy do tematu - moje prace nad układem wyrównywania napięcia z syntezy DDS na AD9850 trwają, w niedługim czasie planuję publikację schematu układu testowego....
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#30
Witam wtrącę 3 grosze jak ja rozwiązuję problem obnizenia napięcia w funkcji częstotliwości po module z ad9850 przy zastosowaniu chińskiej płytki. Staram się go obciążać impedancją 100 OHm a nie 50 , stosuję szeregowo 470pf po wyjściu ddsa. Sam scalak ma wewnątrz struktury, napięciową regulację amplitudy. Noga 12 ad - ma rezystor 3,9k do masy. Zmiana wartości powoduje zmianę amplitudy sygnału. Dodatkowo po ddsie stosuję filtry pasmowe i staram się tak kombinować tłumieniem i obciążeniem, aby uzyskać wystarczająco równy poziom. Oczywiście steruję tym ad831 więc 50-100mV nie robi różnicy. Teoretycznie w module samej syntezy można by zastosować regulację jednego wyjścia analogowego i nim poprzez jakiś układ, lub tylko RC sterować modułem ddsa, zapisując w pamięci syntezy zadaną nastawę dla każdego pasma. Jeszcze prostszym sposobem jest kilka pe-erków i kluczy np DTC114 które dla każdego zakresu mogą regulować pin 12sty . Wyższe AD99 mają programowo regulacje poziomu, ale to już wyższa szkoła jazdy. Najgorsze jest to że gotowe modułu DDSa z 9851 mają strasznie duży rozrzut napięć i samych filtrów lpf . Potrafią dawać naprawdę różne wartości i u każdego może to inaczej działać. Układ prostej sondy napięcia z fetem który steruje nogą 12stą powinien wystarczająco załatwić problem. Oczywiście dla mieszaczy diodowych wzmacniacz o stałej impedancji wyjściowej jest koniecznością i taka sonda po wzmacniaczu zapięta w pętli do AD wyrówna cały tor . Pamiętać należy że dla mieszacza diodowego bardzo przydatny jest tłumik rezystorowy 3-6 db między wzmacniaczem i mieszaczem, ze względu na nieliniowe działanie -pobór prądu- poprzez same diody mieszacza. Oczywiście inne rozwiązania z zastosowaniem wzmacniaczy regulacyjnych mogą być pod warunkiem że nie popsują i tak średniego widma modułu ddsa.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości