Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BPF na obwodach kubkowych ze sprzężeniem indukcyjnym
#1
Kilka informacji na temat wykonania filtrów pasmowych na tradycyjnych obwodach kubkowych ze sprzężeniem indukcyjnym. Można na nich wykonać dobre obwody pasmowe. Warunkiem uzyskania dobrych efektów jest wykorzystanie obwodów indukcyjnych i kondensatorów o wysokich dobrociach. Ta zasada obowiązuje zresztą do wszystkich obwodów BPF i LPF.
Poniżej schemat projektowanego obwodu, parametry wej/wyj 50R
Opis dotyczy obwodów wykonanych na przypadkowych obwodach kubkowych jakie posiadałem (na zdjęciu) o indukcyjności uzwojenia głównego ok. 7 uH, przestrajanego rdzeniem +/- 1 uH)
Projektowany obwód
   
Zastosowany obwód w układzie trx
   
Kondensator kiepski jakościowo o niskiej dobroci Q=71
   
Kondesator dobry jakościowo o dużej dobroci Q>330
   
Kondesator smd też dobry jakościowo o dużej dobroci Q>240
   
Tłumienie obwodu w paśmie przepustowym 3,7 MHz z dobrej jakości kondensatorami ok. 2,5 dB
   
Tłumienie obwodu w paśmie przepustowym 3,7 Mhz z niskiej jakości kondensatorami ok. 7 dB
   
Tłumienie powyższego obwodu na 7 Mhz z dobrej jakości kondensatorami >45 dB
   
Tłumienie powyższego obwodu na 9 MHz (częstotliwość pośrednia) z dobrej jakości kondensatorami >52 dB
   
Tłumienie powyższego obwodu na 14 MHz (częstotliwość lustrzana do pośredniej - VFO jest na 5 MHz) z dobrej jakości kondensatorami >50dB
   
Te same fitry kubkowe zestrojone w pasmie 7 MHz - pasmo przenoszenia tłumienie < 2dB
   
Myślę że nie trzeba komentować, pomiary mówią za siebie.
Tak słychać na wykonanych obwodach pasmowych w trx



Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#2
Piotrze,

Czyli dobrze pismo nosem wyczułem ale brak doświadczenia i stosownej wiedzy nie pozwolił mi na oszczędność czasu jaki musiałem poświęcić aby dojść do podobnego wniosku. Mam miernik CHY 42R, który podobno mierzy również dobroć C . Nie wiem gdzie mam tę funkcję znaleźć, bo we wspomnianym przyrządzie jest nadmiar różnych trybów pracy, tak że trochę niechętnie biorę go do pomiarów. 

Pozdrawiam
Odpowiedz
#3
Piotrze,

Odnalazłem w swoim mostku funkcję pomiaru dobroci. Myślę, że mogła być zawsze w tym samym miejscu ale ja tego nie dostrzegłem.. Przebadałem trochę kondensatorów SMD i widzę, że te które kupiłem jako NP0 mają Q w okolicach 70 . Inne typu THT jak np. "Silver Micca" wykazują przy pomiarze dobroć w zależności od pojemności w granicach od 35 do 235 . Szału nie ma ale one są na szczęście  do LPF`ów. Nie sprawdzałem kondensatorów ceramicznych.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#4
Te co mają Q~70 to do BPF się nie nadają, muszą mieć powyżej 200, wtedy dopiero schodziłem z tłumieniem poniżej 3 dB.
Silver Micca w okolicach Q~200 najdą się do LPF, żeby nie było dużego tłumienia w paśmie przepustowym, a duże w zaporowym.
Niestety w LPF i BPF dobroć elementów ma znaczenia, to samo z cewkami (jakość rdzenia).
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości