Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
A new TRx project based on Plessey Ic`s
#61
(15-05-2017, 10:47 PM)sp5hbt napisał(a): W zasadzie na tym etapie konstrukcji zrobiłem ile można było.



Filtr wymaga izolacji przepustów wejścia i wyjścia. Osłony przepustów zwierają ścieżki. Wykonałem je z silikonowych podkładek termo przewodzących.
Bolec prowadzący ma pole na płytce odizolowane  od  masy. Wlutowałem od góry płytki malutką podkładkę z  brązu która połączyła pad z masą.

Widoczne na zdjęciu ekrany pochodzą z Farnela typ PFL6T i PFL9T. Ekrany mają pokrywki. Pierońsko drogie Ale co tam. 
Kondensatory przepustowe do BFO to Murata NFE61PT472C1H9L niestety nie najlepiej spasowane z ekranem
bo ekran jest w miejscu pola zasilającego. Trzeba było piłować.
Jak to razem działa niewiele mogę powiedzieć bo nie skończyłem robić kabelków SMA -SMB do mieszacza i transformatora dopasowania do filtru PP9. Mieszacz i trafo to moduły WJ Chodzące od 3MHz -1GHz z demobilu. Jak będzie potrzebny to mam też wzmacniacz nisko-szumny z wysokim IP3 z tego samego źródła.  Z dwoma małymi przekaźnikami koncentrycznymi w zasadzie można by to sprawdzać.

Ale to temat na następny post.

73, Mietek

Gratulacje Mietku,

Pod koniec przyszłego tygodnia będę miał trochę wolnego czasu, to może uda mi się dla Ciebie zrobić ekranującą puszkę do wej/wyj kwarcowego filtru. Przetrenowałem ich konstrukcję przy okazji wykonywania ekranów do NA200. Też będą zamykane ale na zasadzie podobnej do puszek z chińskich NWT . Problem będzie tylko ze srebrzeniem, bo w Warszawie nie ma gdzie tego zrobić. Najbliższy punkt jest w Nadarzynie.. Możemy za to takie puszki tanio pozłocić na grubość 0,3um.

Pozdrawiam
George 
Odpowiedz
#62
A po co chesz srebrzyć czy złocić? Nie można zrobić ekranów z blaszek miedzianych jeśli byś chciał lutować, a nie przykręcać? W profesjonalnych konstrukcjach robią coś wersji pudełek góra - dół z aluminium i skręcone ze sobą przez otwory w płytkce drukowanej.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#63
(16-05-2017, 12:16 PM)Piotr napisał(a): A po co chesz srebrzyć czy złocić? Nie można zrobić ekranów z blaszek miedzianych jeśli byś chciał lutować, a nie przykręcać? W profesjonalnych konstrukcjach robią coś wersji pudełek góra - dół z aluminium i skręcone ze sobą przez otwory w płytkce drukowanej.

Nie mam blachy miedzianej.Mam stalowa,a ta slabo sie lutuje.Zlocenia wykonuje kilka razy w tygodniu.Powierzchnie zlocone dobrze przyjmuja miekkie luty i estetycznie wygladaja.
Odpowiedz
#64
Nie wiem ile takie złocone będą kosztować, ale można by zrobić też z płytek drukowanych ścianki ekranów, polutowane od środka, tak jak inni robią całe obudowy. Myślę że rozwiązań jest dużo i każdy wybierze coś dla siebie.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#65
(16-05-2017, 07:46 PM)Piotr napisał(a): Nie wiem ile takie złocone będą kosztować, ale można by zrobić też z płytek drukowanych ścianki ekranów, polutowane od środka, tak jak inni robią całe obudowy.  Myślę że rozwiązań jest dużo i każdy wybierze coś dla siebie.

Złocenia przy grubości 0,3um kosztują 30 zł/dcm2 . Przypuszczam, że nikt oprócz mnie na takie rozwiązanie się nie zdecyduje. Pewnie ja bym też nie wybrał podobnej drogi gdybym  tego  po amatorsku i wyłącznie dla samego eksperymentu nie robił. Ceny jakie podałem obowiązują na rynku. Na Śląsku jest firma, która profesjonalnie zajmuje się galwanizacją metalami szlachetnymi. Pracują między innymi na potrzeby armii. Srebrzą, złocą i palladują. Ostatnio mój Przyjaciel oddał im do regeneracji srebrzone powierzchnie styków w próżniowym kondensatorze zmiennym. Jest to możliwe, bowiem wykonują oni między innymi tzw. galwanizowanie  tamponowe. 

Niedawno zrobiłem pomiarowe boxy do sprawdzania kwarcowych filtrów. Wykonałem dwa egzemplarze, z których jeden "dla hecy" oddałem do srebrzenia. Obydwa były z aluminium. Wykonane identycznie, w trakcie badania filtrów  wykazywały zgoła inne właściwości. Srebrzony box poprawnie przewodził napięcia w.cz., co było widoczne w trakcie pomiarów z użyciem analizatora NWT 7 . Box bez srebnej powłoki wykazywał tłumienie w paśmie ponad 20dB . Po wykonaniu dodatkowych połączeń między gniazdami portów i samą płytką wewnątrz pudełka tłumienie wróciło do standardowego dla PP-9-A2-2R, czyli 3 dB. Podaję ten przykład wyłącznie dlatego, że sam natrafiłem na problem z zastosowaniem aluminium w elektronicznych konstrukcjach. Najprawdopodobniej nikt z naszych Szanownych Kolegów nie będzie wykonywał ekranujących puszek z tego materiału. Pomysł aby zastosować do tego celu blachę miedzianą lub nawet mosiężną jest moim zdaniem dobry.

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz
#66
cena na dcm2 mi nic nie mówi, ile by to wyszło na gotowo do zapłaty - możesz obliczyć?
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#67
(17-05-2017, 11:04 AM)Piotr napisał(a): cena na dcm2 mi nic nie mówi, ile by to wyszło na gotowo do zapłaty - możesz obliczyć?

W przybliżeniu powierzchnia zewnętrzna i wewnętrzna ekranującej puszki o wysokości 1 cm (od dołu filtru) wynosi 0,58 dcm2. Przy cenie 30 zł/dcm2 daje to kwotę 17 zł  i 40 groszy za warstwę grubości 0,3um. Złotą powierzchnię, w przypadku stali, nanosi się na podkładzie z niklu. Zapobiega to szybkiej dyfuzji złota w głąb pokrywanego metalu.

Pokrywanie powierzchni warstwą srebra jest znacznie tańsze mimo tego, że nakłada się go do 6 um.

Załączam szkic ekranującej puszki do wyprowadzeń kwarcowego filtru PP9 . Przegrody nie narysowałem ale też tam będzie.
Odpowiedz
#68
Szkic się chyba nie dołączył,... cena nie jest aż taka wysoka,... natomiast ja miałem na myśli nie tylko ekran od dołu filtru, ale tez pozostałe ekrany zaplanowane na płytce, co zrobiło by już spore koszty.
Załącz szkic bo nie wiadomo co masz na myśli z tym ekranem na filtr.... czy z góry czy z dołu? Patrząc na płytkę to nie wiem dlaczego miały by się wziąć jakieś sygnały omijające filtr od spodu? Od spodu nie ma ścieżek i pin sygnałowy od filtra można odciąć równio z płytką żeby nie wystawał i nie robił antenki. Wydaje mi się że prędzej od góry, bo tam są ścieżki, filtr trzeba zrobić na podkładce, więc piny będą nie ekranowane od siebie i U11 nie ekranowany. Chyba żeby podkładki podnoszące filtr zrobić mniejsze i wlutować przegrodę ekranującą wej/wyj pod filtrem. Chyba konstrukcja PP9 jest taka, żeby filtr leżał na płytce, a piny do lutowania przechodziły na drugą stronę do ścieżek, które można za ekranować. Myślę że trzeba się z tym pobawić.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#69
(17-05-2017, 07:51 PM)Piotr napisał(a): Szkic się chyba nie dołączył,... cena nie jest aż taka wysoka,...  natomiast ja miałem na myśli nie tylko ekran od dołu filtru, ale tez pozostałe ekrany zaplanowane na płytce, co zrobiło by już spore koszty

(17-05-2017, 08:02 PM)George napisał(a):
(17-05-2017, 07:51 PM)Piotr napisał(a): Szkic się chyba nie dołączył,... cena nie jest aż taka wysoka,...  natomiast ja miałem na myśli nie tylko ekran od dołu filtru, ale tez pozostałe ekrany zaplanowane na płytce, co zrobiło by już spore koszty

Tak, przy złoceniu wszystkich ekranujących puszek koszt byłby znaczny. Gdyby się je tylko srebrzyło, to myślę, że wypadłoby trochę taniej jak w Farnelu. Z tego powodu zamierzam pójść drogą Kolegi Mietka, z jednym wyjątkiem jakim jest ekranowanie kwarcowego filtru od dołu. Pozłocenie takiej małej puszki będzie tańsze aniżeli jazda samochodem w korkach 30 km od Warszawy , w jedną stronę.


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz
#70
Dzisiaj rano napisalem e-mail do BG7TBL (jest zarejestrowany na tym forum) z pytaniem o to czy zna kogos kto moglby nam porobic layout do mieszaczy.Zobaczymy co z tego wyniknie. POZDRAWIAM wszystkich George
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości