Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
A new TRx project based on Plessey Ic`s
#21
(01-05-2017, 05:57 PM)Piotr napisał(a): Sprawdź to zasilanie, ale jak przełączysz na nadawanie to bez przeróbki ścieżek przekaźnik zewrze +12V ze stabilizatora do masy,

Sprawdziłem. Zasilanie trzeba przerobić. Chyba, że nie rozumiem jakiejś idei.
Tak jak na obrazku rozciąłem ścieżkę. Nie robiłem zwory na stałe bo bez niej i z nią układ nie działa tak jak powinien.
Przy K1 niezasilonym, zasilanie dociera ze złącza J8 do U13 i U14 (stab 12V).
Z U14 na pin 1 J3 i U1 i na przełącznik U11 (Pin 2). I to jest chyba OK.
Po zasileniu przekaźnika K1 pojawia się zasilanie na U8, U7, U10 i U12. Na obydwu wejściach sterujących U11
mamy +5V. Cały czas zasilony jest tor p.cz ale bez przedwzmacniacza U6. I to jest źle.

73,
Mietek
Odpowiedz
#22
W wolnej chwili przeglądnę na schemacie co napisałeś. Chyba że masz chwilę czasu by na płytce narysować jak pojawiają się napięcia w stanie O i N. Być może jest tam więcej błędnych połączeń zasilania, sprawdzałem omomierzem przejścia i wydawało mi się że trzeba tylko tą jedną poprawkę zrobić (rozcięcie i zworka). Na pewno trzeba to zrobić co na rysunku, ale nie wiem co tam jest jeszcze nie tak.
U13 i 14 to są stabilizatory z +15 na + 12 i działają stale, to z nich dostajemy to 12 V ! Płytkę powinno się raz zasilić z +15V.
K1 po dodaniu zwory powinien podawać prawidłowo +12RX i +12TX oraz zwierać do masy zasialnia RX i TX w przeciwnych stanach. Takie przełączanie powinno prawidłowo zasilać RX i TX oraz przełącznik U11. Żeby był przedwzmacniacz zasilany to musi być właśnie ta zworka, by przekaźnik podawał napięcia RX/TX.
Resztę sprawdzę jeszcze raz na płytce później.

Rysunek załączam:
- rozcięcie i zworka
- system zasilań płytki (zaznaczyłem jak powinny wg. mnie wyglądać połączenia ścieżek zasilań)


Załączone pliki Obrazki
       
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#23
Już widzę w czym problem zasilania, rozcięcie  ścieżki od U14 musi być w innym miejscu niż  podałem poprzednio, tak by ścieżka która idzie w kierunku na p.cz. była przełączana i wszystko będzie już prawidłowo! Dlatego prosiłem o analizę czy dobrze przepatrzyłem układ ścieżek.
W załączeniu chyba to już prawidłowa przeróbka.
uwaga: zasilanie główne płytki +15V jest jak widzę na J8 w dolnym prawym rogu a nie na listwie J3. Zasilanie z zewnątrz jakie trzeba podać to tylko do BFO - USB lub LSB


Załączone pliki Obrazki
               
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#24
Witam Szanownych Kolegów,

Mam nadzieję, że mimo tych błędów w PCB, które Kolega Piotr wychwycił, cały układ zadziała jak należy. Przy okazji pozwolę sobie przypomnieć, iż w torze IF są dodatkowe pady, w które ewentualnie można wpiąć czyszczący filtr. 


Pozdrawiam
Jerzy
Odpowiedz
#25
Po zrobieniu ostatnich cięć i połączeń wygląda na to, że wszystko w zasilaniu jest OK.
Piotrze, dziękuję za podpowiedź.

   

Płytka praktycznie skończona ale bez testów ze scalakami Plessey, bez filtra i pilotów.
No i jeszcze otoczenie SL6270 do wlutowania.

   

Dla dociekliwych "odwrotnie" wlutowany tranzystor na wejścu filtra mcz to 2N5088.

73, Mietek
Odpowiedz
#26
To cieszę się że udało się z tym zasilaniem znaleźć pomyłkę przed włączeniem, bo przekaźnik pozwierał by zasilanie do masy. Jak widzę rysunek obudowy tranzystora tradycyjnie odwrotnie... albo inny tranzystor? lepiej było by zrobić opis EBC niż rysunek obudowy. Bardzo fajny pomysł z tym opisem wyprowadzeń na listwie. Nie trzeba za każdym razem szukać po schemacie.
Jaki jest patent na wlutowanie tego mikro-przełącznika AS158-59?
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#27
Też się cieszę, że to nie grubszy błąd z tym zasilaniem.
Opis na listwie to na razie tak na szybko odręczny. Potem może coś wydrukuję bo wyglądu to nie ma.
Tranzystor 2N3904 podobnie jak ten co wlutowałem 2N5088 (podobno mniej szumi) mają takie same wyprowadzenia.
Obrazek obudowy tranzystora na płytce jest odwrócony.
Do lutowania używam topnika w płynie do SMD typu TK83.
Pędzelkiem nakładam cienką warstwę na pady pod elementem. Jak element stary i utleniony to na nóżki też.
Przykładam element do pól lutowniczych lekko dociskając i lutownicą z minimalną ilością cyny łapię pierwszą nóżkę, sprawdzam czy dobrze ułożyłem element potem przeciwległą nóżkę a na kóncu reszta nóżek z minimalną ilością cyny.
Lutuję Wellerem WS60 ustawionym na 250-270 stopni. Cyna to Cynel 0.5mm z topnikiem z chyba 60% ołowiu.

73, Mietek
Odpowiedz
#28
Dzięki za informację o lutowaniu tego układu. Zastanawiam się czy nie ocynować pady i po dolutowaniu skrajnych resztę przygrzać gorącym powietrzem i docisnąć do padów.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#29
Dał głos.
Działa wzmacniacz audio (TDA2030A).
Działają generatory BFO (dla górnego generatora zmniejszyłem pojemności w dzielniku bo nie dociągał do 9.0015 MHz).
Działają układy przedwzmacniacza/filtru audio (po chwili nerwów bo było zwarcie K-B od strony elementów).
Działa detektor i ARW, działa tor p.cz.
Działa przełącznik AS158-59 (przepuszcza sygnał od wejścia filtra kwarcowego PP-9-A2-2R).
Po podaniu malutkiego sygnału z generatora w okolicy 9 MHz słychać  miłe tony.
Nie sprawdziłem toru nadajnika oprócz przełączania napięć zasilających.

73, Mietek
Odpowiedz
#30
Brawo Mietku!

  Masz imponujące tempo. Pewnie za chwilę odezwie się Piotr i poinformuje, że jest na podobnym etapie. To są doskonałe wiadomości. Niestety ja siedzę przy swoich zawodowych sprawach i nawet nie mam czasu, by włączyć lutownicę.. 

Jest mi przykro, ze musieliście w jednym miejscu ciąć ścieżkę. Chyba trzeba przyjąć zasadę, że kilka osób sprawdza layout. Nie wiem jak do tego doszło. .  Chyba sprawa miała się tak, że już nie było czasu na przesyłanie projektu do innych Kolegów. Ja już wyjeżdżałem z Polski, projekt dostałem tuż przed , a chciałem płytki przywieźć ze sobą, by nie płacić frycowego. 


Pozdrawiam
George
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości