Liczba postów: 616
Liczba wątków: 102
Dołączył: Mar 2017
Reputacja:
2
12-03-2017, 02:45 PM
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-03-2017, 02:52 PM przez sp9lvz.)
Parametr, który uważam za najważniejszy. Określający zakres dynamiczny odbiornika dla efektu blokowania pojedynczym silnym sygnałem. Możemy go określać dla różnych odstępów od sygnału użytecznego, najczęściej dla 5 kHz, gdyż z takim splitem pracują ekspedycje DX-owe. Efekt blokowania odbiornika silnym sygnałem zaczyna być zauważalny dopiero od pewnego poziomu progowego - im wyższy próg tym lepiej. Po przekroczeniu wartości zakresu dynamicznego odbiornika nastąpi zmniejszenie czułości dla słabych sygnałów z pojawieniem się bardzo silnego sygnału odległego o kilka-kilkanaście kHz. Odporność odbiornika na obecność bardzo silnych sygnałów opisywane jest przez parametr BDR np. dla odstępu 5 kHz. Wartość BDR dla 5 kHz toru odbiorczego rzędu 120 dB można określić jako bardzo dobrą. Najlepsze odbiorniki to rząd 130 dB i więcej. Parametr jest określany przy wyłączonym przedwzmacniaczu. Na parametr ma wpływ między innymi szerokość filtru zastosowanego w torze I p.cz., gdyż przy zbyt szerokim filtrze przesterowaniu mogą ulegać dalsze stopnie odbiornika, w tym drugi mieszacz jeśli występuje.
W związku z powyższym jestem zwolennikiem używania w konstrukcjach amatorskich fabrycznie wykonanych filtrów p.cz. (SSB, CW) na niskiej przemianie np. 9 MHz.
Piotr, SP9LVZ
Liczba postów: 11
Liczba wątków: 0
Dołączył: Mar 2017
Reputacja:
0
Chętnie zapoznam się z metodą pomiaru i walki z tym zjawiskiem. Na razie - gdy takie coś mi występuje - wyłączam arw. Ale to zmniejsza komfort odbioru
73 - Roman
Liczba postów: 50
Liczba wątków: 0
Dołączył: Mar 2017
Reputacja:
0
Walka z tym zjawiskiem jest trudna, w przypadku większości transceiverów japońskich, bo tam na początku są szerokie wrota zapraszające wszystko co popadnie (bardzo szerokie słabej jakości filtry na 70 MHz - kilkanaście kHz) i dalej następuje przesterowanie II mieszacza. Wsadzenie w moim FT1K MP MV roofing filtru bardzo porządnej firmy Inrad niewiele zmienia sytuację, bo ciężko zrobić dobry filtr kwarcowy na częstotliwość rzędu 70 MHz - jego kształt jest słaby. Inny trx produkcji amerykańskiej, jest tylko na pasma amatorskie i ma opcjonalne, porządne roofing filtry na 9 MHz (głównie Inrad), plus dobrą pozostałą elektronikę i ten transceiver jest odporny jak diabli na blokowanie, IP3 idt. Tak więc, zmiana filozofii konstrukcji rx-a jest rozwiązaniem, a jeśli już nie można to trzeba zmieniać najsłabszy element czyli II mieszacz na nowoczesny o dużej dynamice.
Liczba postów: 11
Liczba wątków: 0
Dołączył: Mar 2017
Reputacja:
0
13-03-2017, 05:31 PM
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-03-2017, 05:32 PM przez sp3f.)
Inny amerykański - masz na myśli Elcraft?
Czy wąski, przestrajany preselector poprawi sytuację?
73
73 - Roman
Liczba postów: 50
Liczba wątków: 0
Dołączył: Mar 2017
Reputacja:
0
Jurku,
Cała idea polega na dostarczaniu sygnału w miarę słabego do stopnia decydującego o selektywności, tak żeby zachować poprawny stosunek sygnału do szumu a całe wzmocnienie robić dopiero za stopniem selektywnym. Z tego względu wszelkie wzmacniacze wcz robi się odłączane, bo zastosowanie znajdują dopiero począwszy od 21 MHz a już rzadko na 14 MHz. Czyli jak najmniej wzmocnienia do stopnia selektywnego.