Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakie kondesatory blokujące do PA
#1
Mam mały problem ze wzmacniaczem 10W - ale pracującym w kasie C (do CW). Pada mi kondensator blokującym w.cz. (f=3,5 Mhz) dawałem tam Miflexy 100nF/100V i po jakimś czasie padają (zaznaczony na schemacie). Zastanawiam się nad X7R lub MKT. Podejrzewam, że problem jest z pracą tranzystora w klasie C i być może powstające przepięcia. Nie wiem czy nie ma też na to wpływ zastosowana indukcyjność blokująca w.cz. 10 uH? Planuję przyblokować jeszcze tranzystor diodą Zenera i/lub  zmienić typ kondensatora. Nie jestem pewny do końca w czym problem, czy w rodzaju materiału czy związane z tą pracą w klasie C tranzystora, czy we wszystkim po trochu?
W profesjonalnych wzmacniaczach są montowane chyba X7R i porcelanowe (to te pomiędzy kolektorami/drenami tranzystorów przeciwsobnych)...

   
   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#2
Piotrze,

W podobnym miejscu jak Twoje instaluję zwykłe kondensatory smd szeregu 1206. Może te kondensatory dostają przebić, bo chwilowe piki napięć spowodowane podbiciem na dławiku przekraczają dopuszczalne wartości dla tego typu C? Na aukcji "DW Electronics" pojawiło się sporo przewlekanych kondensatorów na wysokie napięcia. Jest duży wybór. Niestety  mają jedną wadę - są drogie...

73
sp5rzm
Odpowiedz
#3
Proponuję równolegle w tym miejscu: 1nF+10nF+100nF w wymiarze 1206 ewentualnie dodatkowo jeszcze rónolegle 1uF(zwykły) Wszystkie na 50V, lub lepiej na 100V
Odpowiedz
#4
teraz mam oprócz 100nF/100V jeszcze 1 uF i na razie funkcjonuje, a co z blokowaniem diodami Zenera, nie jestem pewny czy to ma sens
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#5
(19-11-2020, 10:42 AM)SP2JQR napisał(a): Proponuję równolegle w tym miejscu:  1nF+10nF+100nF w wymiarze 1206 ewentualnie dodatkowo jeszcze rónolegle 1uF(zwykły)  Wszystkie na 50V, lub  lepiej na 100V
Dokładnie mam takie rozwiązanie. Kondensatory 1206/50V oraz 47uF.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości