Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RF Power kalibrator
#21
Cała idea tego "wzorca" jest szczegółowo opisana przez autora w załączniku zamieszczonym w #1
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#22
Nie przypuszczałem wcześniej, że pomiar mocy jest tak skomplikowany. W pewnym momencie wszystko zle mi wskazywało. Kupiłem nowy oscyloskop i dalej byłem jak na początku - kolejny przyrząd z innymi wskazamiami. Kupiłem wreszcie HP435B (chyba najtańszy kalibrator, z tych którym można zawierzyć, jeśli jest w dobrej kondycji) i skalibrowałem na jego wzorcu (50MHz 0 dBm) OZ2CPU. Zdziwiłem się, że miernik wewnętrzny generatora HP8640B, na 50 MHz, wskazywał tę samą wartość co podłączony do niego, świeżo skalibrowany OZ2CPU, tj. 0dBm. Wreszcie miałem 3 przyrządy mające jakąś dokładność. Potem przestroiłem HP8640B na 10 MHz i tu rozczarowanie, miernik HP8640B pokazywał co innego niż OZ2CPU. Różnica była minimalnie ponad 1 dBm. Nasz kalibrator odstawiłem, bo wskazywał co innego niż HP8640B i na dzisiaj raczej ufam temu ostatniemu. Podsumowując, nastał czas na kupno sensora do HP435B. Na pewno taka dokładność nie jest potrzebna ale jak już zaplanowałem dojście do celu ,to rozwiązanie z HP435B + sensor - jest bardzo dobre.
Odpowiedz
#23
Drogi Wojtku,

Czytam opis Twojej walki o prawidłowy poziom wskazań i całkowicie Ciebie rozumiem. Wprawdzie sam już porzuciłem ten temat, lecz na horyzoncie majaczy mi sprawa właściwego pomiaru IP3. W planach jest budowa stabilnych, kwarcowych generatorów oraz sumatora. Oprę się na projekcie Kolegi Rafała sq4avs. Płytki do budowy tej konstrukcji były kiedyś w sprzedaży w AVT. 


Pozdrawiam
George sp5rzm
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości