Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz m.cz. na ECL 86
#1
Dla koneserów propozycja wykonania wzmacniacza m.cz. do Plesseya na lampie ECL 86 schemat w dwóch wersjach bez korekty barwy głosu i z korektą. Wzmacniacz lampowy na pewno zmieni brzmienie odsłuchu SSB na plus. Do tego można by jeszcze zaproponować wzmacniacz lampowy PA.


Załączone pliki Obrazki
       
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#2
Ten pomysł mi się podoba. Sam chciałem tor dobrego TRXa zakończyć wzmacniaczem lampowym. W praktyce robiłem PA tranzystorowe, ale w klasie A. Miały doskonały dźwięk, ale jedną poważną wadę: wielkie zapotrzebowanie na energię. Z tego powodu powstał mój pomysł na zastosowanie TDA2003 z silnym sprzężeniem zwrotnym jako układ kompromisowy.
Jeśli chodzi o lampy to moim ostatnim pomysłem była chęć skrzyżowania wzmacniacza końcowego w klasie A ze stopniem lampowym na miniaturowej lampie rosyjskiej z serii 1Ż....
Na razie brak czasu na realizację.
Odpowiedz
#3
Wzmacniacz lampowy m.cz. jako opcja domowa do wszystkich TRX...  ja go robię na 100% mam wszystko to zmontowania takiego wzmacniacza.
U Chińczyków jest dużo kitów przedwzmacniaczy na lampach zasilanych z 12V, można coś takiego tanio złożyć.

https://pl.aliexpress.com/item/Fever-6J1...74810.html
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#4
Mam już pracujący wzmacniacz lampowy m.cz. na ECL 86 z regulacją barwy tonu. Musze go jeszcze tylko doprowadzić do lepszego stanu.


Załączone pliki Obrazki
   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#5
W tym poście
http://sp-hm.pl/thread-557-post-41204.html#pid41204
podałem prosty i tani sposób na zasilanie urządzeń lampowych z napięcia 12V.
Odpowiedz
#6
Temat z zasilaniem lamp z przetwornicą do przetestowania, jeszcze muszę poszukać przetwornicy down z 12-14V na 6,3V do napięcia żarzenia.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#7
Mój wzmacniacz lampowy do Husarka na ECL86 już od jakiegoś czasu pracuje zasilany na razie tylko z chińskiej przetwornicy sieciowej, która daje zarówno 260V na anodę jak i 6,3V żarzenia.
Działa bardzo dobrze. Bardzo fajnie słucha się na nim kolegów, którzy pracują z poszerzoną emisją SSB. Niskie tony idą pięknie i miękko. Miód.
Odpowiedz
#8
Potwierdzam, na wzmacniaczu lampowym bardzo fajnie słychać zwłaszcza telegrafię. Ja poszedłem dalej i pod inny swój projekt MAS przygotowuję nadajnik lampowy CW oraz odbiornik lampowy na bazie starego radia Promyk-Lux. Uruchomiony mam już odbiornik na 40m będzie jeszcze 80m w wersji mocno zmodernizowanej będzie druga przemiana na filtr kwarcowy na 10,7 Mhz. W odbiorniku jest wzmacniacz m.cz. na ECL86...

   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#9
(01-09-2021, 11:20 AM)sp9lvz napisał(a): Potwierdzam, na wzmacniaczu lampowym bardzo fajnie słychać zwłaszcza telegrafię. Ja poszedłem dalej i pod inny swój projekt MAS przygotowuję nadajnik lampowy CW oraz odbiornik lampowy na bazie starego radia Promyk-Lux. Uruchomiony mam już odbiornik na 40m będzie jeszcze 80m w wersji mocno zmodernizowanej będzie druga przemiana na filtr kwarcowy na 10,7 Mhz. W odbiorniku jest wzmacniacz m.cz. na ECL86...

A tak wygląda mój zasilaczo-wzmacniacz do Husarka:
   
Większa przetwornica to zasilacz 12V/10A do zasilania Husarka.
Mniejsza przetwornica to zasiacz 260V/6,3V do wzmacniacza lampowego na ECL86.
Wzmacniacz żywcem wycięty z oryginalnej płyty jaką pokazałeś na wcześniejszych zdjęciach i przyśrubowany do obudowy z tyłu. Dodałem jeszcze termistor co by nie stresować żarzenia lampy zaraz po załączeniu.
Odpowiedz
#10
A czy nie pozostał ci w takim razie nie wykorzystany transformator sieciowy z tego wzmacniacza? Poszukuję wszelkie tego typu elementy do projektów lampowych, aktualnie do zasilania nadajnika QRP. Chcę go zasilać klasycznie z transformatora.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości